REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy kolor auta może wpływać na jego osiągi? Ile waży lakier samochodowy?

Czy czerwone auta są szybsze?
Czy czerwone auta są szybsze?

REKLAMA

REKLAMA

Czerwone samochody są szybsze – brzmi niedorzecznie? Ten motoryzacyjny mit nie ma wiele wspólnego z prawdą, ale... rodzaj lakieru teoretycznie może wpływać na osiągi. Jak i dlaczego?

Powłoka lakieru ma co najwyżej kilkaset mikrometrów grubości, ale powierzchnia na jaką się go nakłada jest duża. To znaczy, że sam „suchy lakier” może ważyć od 300 g do nawet 1,5 kg. To 1/10% masy auta – bardzo mało, ale w autach sportowych o najwyższych osiągach walczy się nawet z taką „nadwagą”.

REKLAMA

Zobacz też: Czy kolor auta ma wpływ na nasze bezpieczeństwo?

Najcięższe lakiery to pokrycia perłowe. Na nadwozie nakłada się w sumie od 9 do 15 warstw różnych pokryć, żeby osiągnąć efekt perłowy. Drugi w kolejności jest metalik, nakładany w sześciu do ośmiu warstwach. Zwykły lakier – niezależnie od koloru – nakłada się w trzech lub czterech warstwach. Warto przy tym jednak pamiętać, że dla normalnego użytkownika auta kilka gramów nie ma znaczenia, natomiast grubość powłoki jak najbardziej. Dlaczego? Im lakier grubszy, tym mniejsze ryzyko, że jego zarysowanie spowoduje uszkodzenie powłoki galwanicznej, zabezpieczającej przed rdzą.

Najnowsze technologie zmniejszają tarcie

Najnowocześniejsze lakiery, te stosowane przez firmy budujące superauta, mają jeszcze jedną właściwość. Dodatki teflonu to lepszy opływ powietrza - chociaż to bardziej teoria niż praktyka. Producenci trzymają w ścisłej tajemnicy wyniki swoich eksperymentów w tunelach aerodynamicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak radzić sobie z ptasimi odchodami na karoserii?

Do tej pory specjalnym „wyścigowym lakierem”, który rzeczywiście działa, pochwaliła się tylko jedna firma – Ducati. Włoski producent motocykli twierdzi, że czerwona farba, którą malowali motocykle klasy superbike obniżyła masę owiewek i o 2,8 grama. Opór powietrza miał spaść o w granicach 0,0013%!

Lakiernicze prawdy i mity...

Nie wiadomo, skąd dokładnie wziął się mit o najszybszym kolorze czerwonym. Prawdopodobnie od wyścigowego koloru Ferrari, które w latach 60. wygrywało praktycznie każdy wyścig, w którym wystawiało auto. Również Ferrari wielokrotnego mistrza Formuły 1 Michaela Schumachera pomalowane było na ten kolor.

Zobacz też: Jak przywrócić blask lakieru?

REKLAMA

Bardzo ciekawa, i co najważniejsze autentyczna, jest natomiast historia wyścigowych barw Mercedesa. Srebrne strzały (Silver Arrows) – jak nazywa się wyścigowe auta Benza – stały się srebrne poniekąd przypadkowo. Do pierwszego wyścigu F1 Mercedes chciał wystawić białe auta.

Niestety samochody zważono jeszcze przed malowaniem, wtedy mieściły się w określonej przez przepisy masie (750 kg). Podczas kontroli okazało się, że auta są za ciężkie i nie będą mogły wystartować. Szef teamu zorientował się, że problemem jest właśnie lakier. Przez noc usunięto tyle farby, ile tylko się dało. Kontrola techniczna została zaliczona, a Mercedesy pojechały w wyścigu z gołą błyszczącą blachą... Od tego momentu wozy wystawiane przez fabryczny zespół zawsze były srebrne.

Zobacz też: Ferrari California

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA