REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Choroba lokomocyjna: jak sobie poradzić?

Kajetan Puszek
Choroba lokomocyjna daje o sobie znać nie tylko podczas jazdy samochodem. Skutki choroby lokomocyjnej odczuwalne są także na pokładzie statku i samolotu. Fot. Moto.wieszjak.pl
Choroba lokomocyjna daje o sobie znać nie tylko podczas jazdy samochodem. Skutki choroby lokomocyjnej odczuwalne są także na pokładzie statku i samolotu. Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Nie dla wszystkich podróż samochodem to miłe przeżycie. Dla części z podróżnych jazda samochodem kojarzy się tylko z nudnościami czy zawrotami głowy. Choroba lokomocyjna daje o sobie znać nie tylko podczas jazdy samochodem. Skutki choroby lokomocyjnej odczuwalne są także na pokładzie statku i samolotu.

Ludzie cierpiący na chorobę lokomocyjną odczuwają jej objawy w okolicznościach szybkiej jazdy samochodem. Nie tylko trzymanie nogi na gazie sprzyja rozwojowi objawów tej choroby. Nasilają się one wraz z jazdą po nierównej powierzchni, z dużą różnicą poziomów, wieloma zakrętami czy serpentynami. Ponadto spadek bądź wzrost objawów ma związek z gwałtownym przyspieszaniem i hamowaniem.

REKLAMA

Dyskomfort odczuwany na skutek choroby lokomocyjnej rośnie wraz ze wzrostem odczuwania woni spalin oraz smarów. Skutki choroby lokomocyjnej daje się odczuć również na morzu. Kołysanie statku, wodolotu czy jachtu, w wyniku zmieniającej się ciągle fali, jest wynikiem choroby morskiej.

Przyczyny choroby lokomocyjnej

Chorobie lokomocyjnej winny jest błędnik, który nie nadąża z przekazywaniem informacji. Powodem choroby lokomocyjnej jest konflikt pomiędzy zmysłem wzroku a zmysłem równowagi. Wówczas organizm nie nadąża z powiązaniem sprzecznych sygnałów płynących od różnych zmysłów.

Do najczęściej występujących objawów choroby lokomocyjnej należą: ból i zawroty głowy, bladość, nudności i wymioty oraz wzmożona potliwość.

Zobacz również: Jak pokonać chorobę lokomocyjną? Ekspert radzi

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Objawy choroby lokomocyjnej możemy łagodzić, siadając przodem do kierunku jazdy bądź zajmując miejsce z przodu przy fotelu kierowcy. W tym przypadku będziemy widzieć wzniesienia i zakręty. Pamiętajmy o zajmowaniu miejsca, czy to w autobusie, czy w samochodzie, jak najdalej od osi kół. Jest to punkt newralgiczny, jeśli chodzi o częstotliwość wstrząsów podczas podróży.

Podczas lotu samolotem należy wybierać miejsce w okolicy skrzydeł, najlepiej po prawej stronie pokładu. Na statku powinno się siadać jak najbliżej środka pokładu. Ograniczeniu objawów choroby lokomocyjnej sprzyja wybór przedziału dla niepalących w pociągu. Największy komfort odczujemy zajmując miejsce przy oknie.

Jeżeli zaczniemy odczuwać skutki choroby lokomocyjnej, to zastosujmy się do poniższych porad.Po pierwsze, patrzmy na horyzont. Będzie stanowił stabilny punkt krajobrazu. Unikajmy obserwacji migających drzew, słupów oraz innych znajdujących się blisko obiektów. Należy przybrać pozycję półleżącą ze stabilnym podparciem głowy. Ważny jest dopływ świeżego powietrza, o ile jest to w danym momencie możliwe.

Zobacz również: Co grozi za niefachowo udzieloną pierwszą pomoc?

Jeżeli cierpimy na chorobę lokomocyjną to podczas podróży nie pracujmy z laptopem, ponieważ czytanie może zaostrzyć przykre doznania. Warto zaopatrzyć się w cukierki imbirowe, gdyż imbir ma działanie przeciwwymiotne. Przed wyjazdem nie należy jeść ciężkostrawnych posiłków oraz pić napojów gazowanych. Bezwzględnie należy pamiętać o zażyciu środka przeciwdziałającego chorobie lokomocyjnej. Najbardziej rozpowszechnionym lekiem jest Aviomarin.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA