REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Choroba lokomocyjna: jak sobie poradzić?

Kajetan Puszek
Choroba lokomocyjna daje o sobie znać nie tylko podczas jazdy samochodem. Skutki choroby lokomocyjnej odczuwalne są także na pokładzie statku i samolotu. Fot. Moto.wieszjak.pl
Choroba lokomocyjna daje o sobie znać nie tylko podczas jazdy samochodem. Skutki choroby lokomocyjnej odczuwalne są także na pokładzie statku i samolotu. Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Nie dla wszystkich podróż samochodem to miłe przeżycie. Dla części z podróżnych jazda samochodem kojarzy się tylko z nudnościami czy zawrotami głowy. Choroba lokomocyjna daje o sobie znać nie tylko podczas jazdy samochodem. Skutki choroby lokomocyjnej odczuwalne są także na pokładzie statku i samolotu.

Ludzie cierpiący na chorobę lokomocyjną odczuwają jej objawy w okolicznościach szybkiej jazdy samochodem. Nie tylko trzymanie nogi na gazie sprzyja rozwojowi objawów tej choroby. Nasilają się one wraz z jazdą po nierównej powierzchni, z dużą różnicą poziomów, wieloma zakrętami czy serpentynami. Ponadto spadek bądź wzrost objawów ma związek z gwałtownym przyspieszaniem i hamowaniem.

REKLAMA

Dyskomfort odczuwany na skutek choroby lokomocyjnej rośnie wraz ze wzrostem odczuwania woni spalin oraz smarów. Skutki choroby lokomocyjnej daje się odczuć również na morzu. Kołysanie statku, wodolotu czy jachtu, w wyniku zmieniającej się ciągle fali, jest wynikiem choroby morskiej.

Przyczyny choroby lokomocyjnej

Chorobie lokomocyjnej winny jest błędnik, który nie nadąża z przekazywaniem informacji. Powodem choroby lokomocyjnej jest konflikt pomiędzy zmysłem wzroku a zmysłem równowagi. Wówczas organizm nie nadąża z powiązaniem sprzecznych sygnałów płynących od różnych zmysłów.

Do najczęściej występujących objawów choroby lokomocyjnej należą: ból i zawroty głowy, bladość, nudności i wymioty oraz wzmożona potliwość.

Zobacz również: Jak pokonać chorobę lokomocyjną? Ekspert radzi

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Objawy choroby lokomocyjnej możemy łagodzić, siadając przodem do kierunku jazdy bądź zajmując miejsce z przodu przy fotelu kierowcy. W tym przypadku będziemy widzieć wzniesienia i zakręty. Pamiętajmy o zajmowaniu miejsca, czy to w autobusie, czy w samochodzie, jak najdalej od osi kół. Jest to punkt newralgiczny, jeśli chodzi o częstotliwość wstrząsów podczas podróży.

Podczas lotu samolotem należy wybierać miejsce w okolicy skrzydeł, najlepiej po prawej stronie pokładu. Na statku powinno się siadać jak najbliżej środka pokładu. Ograniczeniu objawów choroby lokomocyjnej sprzyja wybór przedziału dla niepalących w pociągu. Największy komfort odczujemy zajmując miejsce przy oknie.

Jeżeli zaczniemy odczuwać skutki choroby lokomocyjnej, to zastosujmy się do poniższych porad.Po pierwsze, patrzmy na horyzont. Będzie stanowił stabilny punkt krajobrazu. Unikajmy obserwacji migających drzew, słupów oraz innych znajdujących się blisko obiektów. Należy przybrać pozycję półleżącą ze stabilnym podparciem głowy. Ważny jest dopływ świeżego powietrza, o ile jest to w danym momencie możliwe.

Zobacz również: Co grozi za niefachowo udzieloną pierwszą pomoc?

Jeżeli cierpimy na chorobę lokomocyjną to podczas podróży nie pracujmy z laptopem, ponieważ czytanie może zaostrzyć przykre doznania. Warto zaopatrzyć się w cukierki imbirowe, gdyż imbir ma działanie przeciwwymiotne. Przed wyjazdem nie należy jeść ciężkostrawnych posiłków oraz pić napojów gazowanych. Bezwzględnie należy pamiętać o zażyciu środka przeciwdziałającego chorobie lokomocyjnej. Najbardziej rozpowszechnionym lekiem jest Aviomarin.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA