REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fiat Stilo: jak naprawić roletę tylnej szyby

Robert Kuśpiel
Naprawa rolety tylnej szyby we Fiacie Stilo. fot. Fiat
Naprawa rolety tylnej szyby we Fiacie Stilo. fot. Fiat

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzona tylna roleta to dosyć częsta usterka w Stilo. Objaw jest zazwyczaj jeden - roleta nie chowa się w tylną część dachu. W poradniku tym pokażemy jak poradzić sobie z taką usterką.

Mechanizm rolety opiera się na sworzniu blokującym ruch wewnętrznej części rolety i nawijającym w czasie zasuwania. Najczęściej przeskakuje on w gnieździe rolety, co powoduje całkowite zeskoczenie z prowadnicy. Efektem jest rozwinięcie się sprężyny. Chcąc pozbyć się tego problemu musimy podnieść element nakręcający o ok. 3mm. Spowoduje to brak możliwości przeskoku sworznia i rozwinięcie sprężyny.

REKLAMA

Zobacz również: Daewoo Nexia: jak krok po kroku zmienić kolor tapicerki?

REKLAMA

Na początku zdejmujemy uszczelkę bagażnika. Nie ma potrzeby odczepiać całej, wystarczy do połowy. Następnie odginamy podsufitkę i mamy dostęp do całego mechanizmu. Chcąc zwinąć roletę musimy zdemontować srebrny silnik trzymający się na trzech śrubach. Jeżeli nie damy rady tego zrobić, zdejmujemy roletę z mechanizmu naciągającego. W tym celu całkowicie odchylamy podsufitkę i ciągniemy roletę ręcznie do momentu aż zobaczymy bolce, które ją ściągają. Ruchem obrotowym do góry, zdejmujemy roletę z zaczepów.

Następnie nawijamy ją na rolkę i zdejmujemy z mechanizmu. Odpowiedzialna jest za to blokada po lewej stronie rolety. Wciskamy w jej stronę zabezpieczenie i przekręcamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W tym momencie możemy wyjąć całą roletę z samochodu. Przy naciąganiu, ruchoma cześć nie może wyskoczyć z bolca trzymającego. Do tego, jeśli jest mocno wyrobiony plastik w rolecie, powoduje to przeskakiwanie części sprężynującej i rozwinięcie sprężyny.

Zobacz również: Ford Focus MK1: jak krok po kroku przeprowadzić montaż białych zegarów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Usterkę tą można naprawić na dwa sposoby. Wkładamy kawałek blaszki, który uniemożliwi przeskakiwanie lub wkładamy podkładkę podnoszącą cały mechanizm. Proponujemy drugie rozwiązanie, gwarantuje większą trwałość naprawy. W przypadku pierwszej może wystąpić problem z doborem odpowiedniej blaszki. Pamiętamy żeby po założeniu rolety naciągnąć cały mechanizm sprężynowy. Obracamy ją tyle razy, żeby siła naciągu przy zwijaniu była odpowiednia i nie powodowała blokowania w prowadnicach. Warto również przesmarować wszystkie elementy ruchome. Sprawdzamy wszystko i z zakładamy roletę na bolcach prowadzących.

Wkręcamy silnik i testujemy działanie rolety. Jeżeli się nie blokuje, przykręcamy solidnie wszystkie śruby, wciskamy podsufitkę i zakładamy uszczelkę bagażnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA