REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

SACS – Abarth 695 Tributo Ferrari: tylko dla wybranych

Współpraca firm SACS, Abarth i Ferrari zaowocowała produkcją super pontonów. Ponton SACS – Abarth 695 Tributo Ferrari to prawdziwa gratka dla miłośników sportów motorowodnych!

Jakie dokumenty potrzebne są do wydania pozwolenia do kierowania tramwajami?

Po ukończonym kursie i zakończonym wynikiem pozytywnym egzaminie państwowym, należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia. Jakie dokumenty należy przedstawić? Co zrobić, gdy zgubimy pozwolenie?

Czym jest szkolenie podstawowe i dodatkowe?

Każdy przyszły kierowca, aby móc ubiegać się o wydanie prawa jazdy, musi odbyć odpowiednie szkolenie. Jakie rodzaje szkoleń wyróżniamy? Kiedy trzeba wziąć w nich udział?

Jak usprawnić zarządzanie realizacją zleceń w firmie spedycyjnej

Mobilny ControlTransport to przykład uzyskania pełnej kontroli nad każdą transportowaną przesyłką spedycyjną oraz obrotem europalet.

REKLAMA

Wydanie wtórnika karty pojazdu

Karta pojazdu jest dokumentem, który powinien posiadać każdy kierowca, którego samochód został zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 roku. Co zrobić, gdy kartę zgubimy lub zostanie zniszczona?

Czym jest karta pojazdu?

Karta pojazdu jest dokumentem przypisanym do danego pojazdu, w którym znajdziemy całą jego historię. Jest to dokument, który w przeciwieństwie do dowodu rejestracyjnego, podąża za pojazdem.

Prawo jazdy – do trzech razy sztuka?

Uzyskanie prawa jazdy nie jest rzeczą prostą. Niestety do rzadkości należą sytuacje, kiedy egzamin zdaje się za pierwszym razem. Czy wiesz, co należy zrobić, gdy nie zdasz egzaminu po raz kolejny?

Klienci skorzystają na pomyłce producentów opon

Producenci opon wyprodukowali za dużo opon letnich i nawet 20 procent z nich zalega w magazynach. Rozpoczyna się właśnie sezon na tanie nowe letnie opony.

REKLAMA

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu dotyczy tylko niektórych typów pojazdów. Pojazd na mocy decyzji o wycofaniu zostaje prawnie wyłączony z ruchu. Kto może złożyć wniosek? Jakie dokumenty należy do niego załączyć?

Wzrosną ceny części samochodowych

Obowiązek homologowania wszystkich części do samochodów wywinduje ich ceny. Eksperci przewidują, że wzrosną one średnio o 5 procent.

Mniej statków w portach

Do polskich portów zawinęło w 2010 r. 19947 statków (o 0,1% mniej niż rok wcześniej) o pojemności brutto 168,7 mln i nośności 116,0 mln ton. – informuje GUS.

Wydanie tablic rejestracyjnych

Niezbędnym elementem rejestracji każdego pojazdu jest uzyskanie tablic rejestracyjnych. Jakie opłaty się z tym wiążą? Czym są tablice indywidualne?

Czasowa rejestracja pojazdu

Czasowa rejestracja pojazdu jest, najczęściej, elementem procedury rejestracji naszego samochodu. Kiedy jeszcze jest dokonywana? Jakie dokumenty są nam potrzebne?

Kiedy i jak można wyrejestrować pojazd?

Wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe wyłącznie w przypadkach przewidzianych ustawą o ruchu drogowym. Kiedy można tego dokonać? Jakie dokumenty należy złożyć?

Kiedy zostanie wydany wtórnik dowodu rejestracyjnego?

Od sytuacji, kiedy chcemy wymienić dowód rejestracyjny ze względu na zmianę pewnych stanów faktycznych (np. nazwisko, adres), należy odróżnić utratę lub zniszczenie dowodu. Co należy zrobić, gdy zgubimy dowód rejestracyjny?

Skoda Tudor - a mogło być tak pięknie

Pamiętacie to eleganckie coupe Skody? Po zaprezentowaniu koncepcyjnego modelu Tudor motoryzacyjny światek wstrzymał oddech. Jaka szkoda, że to w pełni gotowe do jazdy auto nie trafiło do produkcji seryjnej... Prototyp ten został całkowicie przygotowany przez specjalistów zatrudnionych w Centrum Badawczo-Rozwojowym Škoda Auto "Cesana" w Mlada Boleslav i zaprezentowany na salonie samochodowym w Genewie w 2002 r. Škoda Tudor to czteroosobowe coupe łączące w sobie elegancję i sportowy sznyt. Studium powstało na bazie największego w gamie modelu Superb. Wnętrze zaprojektowano przy wykorzystaniu najlepszych materiałów znanych już z Superba. Tudor powstał na identycznej płycie podłogowej jak Superb. Zmodyfikowany został natomiast układ zawieszenia, który w tym przypadku otrzymał charakterystykę bardziej sportową. Podobnie, jednostka napędowa V6 2.8 30V/142 kW, która była w 2002 r. najmocniejszą, jaką oferowała Škoda. Škoda Tudor Studio jest modelem spełniającym wszelkie wymogi auta dopuszczonego do normalnej eksploatacji.

Volkswagen Golf IV/Bora: wymiana oleju silnikowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu przeprowadzić wymianę oleju w modelu Golf IV/Bora. Poniżej znajduje się opis przedstawiający wymianę oleju silnikowego w tych modelach Volkswagena.

Opel Vectra B: kontrola układu hamulcowego

O tym jak ważne są sprawne hamulce wie każdy kierowca. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać sprawdzenia układu hamulcowego w modelu Opel Vectra B.

Opel Vectra B: wymiana żarówek

Wymiana żarówek w Oplu Vectrze B na trasie w nocy może okazać się problematyczna jeśli nie mamy latarki. Znając jednak sposób na wymontowanie poszczególnych żarówek w Oplu Vectra B możemy znacznie ułatwić sobie takie zadanie

Opel Vectra B: kontrola skrzyni biegów

W poradniku tym pokażemy jak samemu przeprowadzić kontrolę skrzyni biegów w modelu Vectra B. Cała operacja jest do wykonania bez konieczności wizyty w serwisie.

Opel Vectra B: wymiana filtra paliwa

Regularna wymiana filtrów jest bardzo ważna. W poradniku tym pokażemy jak szybko i sprawnie wymienić filtr paliwa w Oplu Vectra B.

Jak podłączyć poprawnie amperomierz i woltomierz w samochodzie?

Użytkownicy samochodów rozpoczynający swoją przygodę z diagnostyką pojazdów, stają czasem przed zadaniem sprawdzenia natężenia prądu lub wielkości napięcia w obwodach elektrycznych swojego samochodu. Poniżej dowiemy się, jak używać zakresów miernika i co oznacza, że miernik należy podpiąć równolegle lub szeregowo.

Jak działa samoregenerujący się lakier Scratch Shield?

Czy to możliwe, żeby lakier sam naprawiał zarysowania? W jaki sposób odbywa się jego samoregeneracja? Jak działa lakier z powłoką Scratch Shield? Czy rzeczywiście rysy znikają same?

Test Volkswagen Passat: Nowy po niemiecku

Passat przez lata stał się symbolem klasy średniej. Jako taki musi być ciągle na topie. W trosce o aktualność modelu producent zadbał o zmiany w jego wyglądzie. Jedni mówią lifting, inni - zmiana modelu.

Kultowy zabytkowy roadster, czyli Alfa Romeo Spider

Spider to dwumiejscowy roadster z napędem na tylne koła firmy Alfa Romeo. Pierwsza generacja Alfy Romeo Spider była produkowana w latach 1966-1969. Dziś Alfę Romeo Spider możemy spotkać na zlotach samochodów zabytkowych.

Zmiany w liście danych z tachografu – sejmowa komisja za senacką poprawką

Senacka poprawka do nowelizacji ustaw o czasie pracy kierowców i o transporcie drogowym zyskała we wtorek aprobatę sejmowej komisji infrastruktury. Chodzi o uzupełnienie listy danych zapisywanych automatycznie na tachografach o czas jazdy.

BASF planuje zrewolucjonizować auta elektryczne i hybrydy

Oprócz chęci udoskonalenia akumulatorów, BASF od niedawna opracowuje ulepszenie elektrolitów, które decydują o wydajności akumulatorów. Celem tych badań jest stworzenie trwalszych i bardziej przyjaznych środowisku samochodów elektrycznych.

Test Citroen C4: francuskie wino w niemieckiej butelce

Citroen C4 drugiej generacji niestety również poddaje się obecnemu trendowi w designie, dzięki któremu auta kompaktowe stylistycznie bardzo zbliżają się do siebie. Nie oznacza to jednak, że C4 nie próbuje wepchnąć się łokciami do czołówki segmentu. Czy ma ku temu predyspozycje?

Lancia Stratos: prosto ze stratosfery

Lancia Stratos to jeden z wyścigowych modeli Lancii. Produkowany był w latach 1972-1974. Stratos obecnie jest uważany za ikonę rajdów samochodowych.

Bugatti 16C Galibier

Oto Bugatti 16C Galibier. Najbardziej ekskluzywny, elegancki i najszybszy czterodrzwiowy samochód świata. Model koncepcyjny Galibiera powstał na obchody stulecia istnienia firmy. Auto czerpie stylistykę z modeli 35 i 57 Atlantic. Jest także piekielnie szybkie: pod maską znajduje się 16 cylindrowy silnik W8 znany z Veyrona. Na razie to tylko model koncepcyjny.

Polska Żegluga Bałtycka na sprzedaż

Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej z Kołobrzegu, stanowiących ponad 91 kapitału zakładowego.

Lamborghini Aventador LP700-4

Lamborghini Aventador LP700-4 to następca sławnego Lamborghini Murcielago. Najnowszy produkt marki wygląda jeszcze bardziej agresywnie, jest mocniejszy i bardziej zaawansowany technologicznie niż jego poprzednik. Od 0 do 100 km/h auto przyspiesza w 2,9 sekundy, a jego prędkość maksymalna to 350 km/h. Osiągi te zapewnia silnik V12 o pojemności 6,5 litra, który generuje moc 691 KM.

508 RXH: pokaz możliwości marki Peugeot

Wiosną 2012 roku na rynki światowe trafi kolejna oryginalna propozycja Peugeota- model 508 RXH. Auto będzie wyposażone w napęd hybrydowy, który będzie składał się z silnika diesla i jednostki elektrycznej.

Seat wziął udział w charytatywnym rajdzie „Dla Leszka”

W dniach 1-8 lipca 2011 roku odbył się rajd „Dla Leszka”. Jego celem było wsparcie w walce o zdrowie i zebranie środków przeznaczonych na dofinansowanie rehabilitacji Leszka, który doznał urazu głowy podczas wypadku samochodowego 3 lata temu.

Jak i gdzie opodatkować usługę magazynową?

Magazyn w Polsce świadczy usługi dla firmy z Francji, która nie prowadzi stałej działalności na terenie naszego kraju. Gdzie taka usługa powinna zostać opodatkowana?

Chevrolet Camaro Convertible

Chevrolet Camaro, legendarny amerykański samochód sportowy, pojawi się jesienią w Polsce. Widoczny na zdjęciach kabriolet będzie oferowany za cenę od 224 900 zł. W Polsce model ten oferowany będzie w najwyższej wersji wyposażenia, z silnikiem V8 o pojemności 6.2 l, który zapewnia nowemu Camaro moc odpowiadającą jego wyglądowi. Auto z manualną skrzynią biegów ma 432 KM, w wersji wyposażonej w sześciostopniową automatyczną skrzynię biegów silnik generuje 405 KM.

Audi wzmocniło swoja pozycję na światowych rynkach

Do wzrostu sprzedaży marki przyczyniły się modele Audi A1 oraz Audi A8 nowej generacji, które od momentu wprowadzenia do sprzedaży zwiększają swój udział w rynku. Również Audi Q7 pozwoliło niemieckiej marce wyraźnie zaznaczyć swoją obecność w klasie wyższej: w Europie sprzedaż dużego SUV-a Audi zwiększyła się o ponad 23 procent.

Fiat 500 "Topolino"

Fiat 500 „Topolino” to jeden z małolitrażowych modeli Fiata. „Topolino” czyli „Mała Mysz” był produkowany w latach 1936-1954. Do dziś pozostaje jednym z kultowych przedwojennych modeli Fiata.

Toyota zwiększyła sprzedaż w Europie

Toyota udostępniła wyniki sprzedaży w Europie osiągnięte w pierwszej połowie 2011 roku. Od stycznia do czerwca 2011 roku koncern sprzedał w Europie o 18 671 samochodów więcej względem tego samego okresu w eoku 2010 (wzrost o 4,6%). Obecnie produkcja Toyoty wróciła do pełnej efektywności po trzęsieniu ziemi w Japonii.

Renault Polska pobiło rekord sprzedaży

Rekordowy wynik sprzedaży aut Dacia w Polsce został osiągnięty dzięki popularności modelu Duster, który był najlepiej sprzedającym się modelem gamy Renault/Dacia w czerwcu 2011 roku.

Jak jeździć autami z silnikiem benzynowym i diesla: jakie są różnice?

Wielu początkujących kierowców zadaje sobie zapewne pytanie czy samochody z silnikiem diesla i benzynowym wymagają specjalnej techniki jazdy? Otóż współcześnie podział ten jest dość sztuczny – we współczesnych konstrukcjach większe znaczenie ma to czy prowadzimy auto z silnikiem doładowanym, czy wolnossącym.

Opel Vectra B: wymiana oleju silnikowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić olej silnikowy w Oplu Vectra B. Cała operacja nie jest trudna i bez trudności wykonamy ją we własnym zakresie.

Tuning mechaniczny i chip-tuning: na czym polega, czy daje przyrost mocy?

Serce naszego auta jest bardzo podatne na wszelkiego rodzaju modyfikacje. A modyfikacji, tych mniej lub bardziej skomplikowanych jest masa. Począwszy od prostych zmian oprogramowania silnika czyli chip-tuningu, przez bardziej skomplikowane modyfikacje mechaniczne, aż po fanaberię jaką jest system podtlenku azotu (NOS).

Samochodem na Węgry

Węgry mimo braku dostępu do morza cieszą się sporą popularnością wśród polskich turystów. Miejsca takie jak Balaton czy stolica Węgier - Budapeszt, to najczęściej wybierane kierunki. Z podróżą przez Węgry wiążą się również dalsze wypady na południe Europy. Dlatego warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi na Węgrzech i być zaopatrzonym w niezbędne informację o tym kraju.

Przez e-myto koszty firm wzrosną?

Średnio o 3,6 proc. mogą wzrosnąć koszty przewoźników drogowych z powodu wprowadzenia elektronicznego systemu poboru opłat za korzystanie z dróg - wyliczyły firmy przewozowe. Resort infrastruktury ripostuje, że bez e-myta nie będzie pieniędzy na budowę dróg.

Mazda MX-5 w wersji Superlight

Dla upamiętnienia 20-lecia wspaniałego sukcesu, Mazda stworzyła MX-5 w wersji Superlight. Bazując na roadsterze 3. generacji, model wystawowy jest radykalną ewolucją formuły MX-5.

Mazda MX-5 Superlight: Mniej, to więcej!

„Mniej to więcej”: taka formuła obowiązywała projektantów Mazdy wykonujących MX-5 w wersji Superlight w centrum badawczo-rozwojowym w Oberursel (Niemcy). Wszystkie elementy, które nie są absolutnie niezbędne do jazdy, położono na wadze (nie ruszając tych, które mają wpływ na bezpieczeństwo).

Przepisy drogowe w Europie

Przepisy drogowe w krajach europejskich co do ogólnych zasad są zunifikowane. Jednak w każdym kraju – także w obrębie Wspólnoty Europejskiej – obowiązują różnego rodzaju rozbieżności odnośnie obowiązkowego wyposażenia pojazdu, dopuszczalnych prędkości na drogach, czy dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi kierowcy. W dziale Przepisy drogowe w Europie zgromadziliśmy szereg artykułów opisujących przepisy drogowe w krajach europejskich.

Samochodem do Francji

Francja to coraz częściej wybierany przez Polaków kierunek podróży. Wyjazdy wakacyjne i narciarskie do Francji zyskują na popularności. Warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi we Francji i zabrać w podróż parę istotnych informacji o tym kraju.

Historia motoryzacji: omnibusy i silniki parowe

Wśród historyków nie ma zgody co do tego, kiedy powstał pierwszy pojazd napędzany zamontowanym na nim silnikiem cieplnym. W archiwach zachowały się pochodzące z 1740 roku rysunki działa samobieżnego, również napędzanego energią pary wodnej. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek je zbudowano, czy też były to tylko niezrealizowane projekty prawie już w historii motoryzacji zapomniane.

REKLAMA