REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Technika jazdy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

 Jak jechać podczas silnego wiatru?

Wiatr wiejący z naprzeciwka bardzo skutecznie przeszkadza w rozwinięciu zaplanowanej prędkości, a na dodatek powoduje wyraźne zwiększenie się zużycia paliwa, w skrajnym wypadku nawet o 50%.

Co zrobić gdy auto wpadnie do wody?


Wpadnięcie samochodu do wody np. w wyniku nieostrożnej jazdy jest na szczęście bardzo rzadkim przypadkiem. Warto jednak wiedzieć, jak się zachować w takich okolicznościach, aby ocalić życie.

Jak jeździć z uszkodzonym prędkościomierzem?

Awaria prędkościomierza wcale nie oznacza braku możliwości dokładnej oceny prędkości przez kierowcę. Jest kilka sposobów, aby poznać aktualną prędkość oraz nie dostać mandatu za jej przekroczenie.

Jak rozpoznać kulturalnego kierowcę?

Brak kultury u prowadzących pojazdy jest jedną z powszechniejszych przyczyn wypadków i kolizji na drogach. Kultura i wyrozumiałość dla innych użytkowników dróg może znacząco zmniejszyć ich liczbę.

REKLAMA

Jak bezpiecznie przewozić zwierzęta?

Wielu właścicieli zwierząt przed każdym wyruszeniem w podróż zastanawia się, jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami przetransportować swojego pupila.

Jak ruszać pod górę z ciężką przyczepą?

Ruszanie pod górę z przyczepą to wyjątkowo trudna, ale i przydatna umiejętność. Najważniejsze jest zminimalizowanie ciężaru auta i przyczepy. Podczas ruszania pod górę z przyczepą przyda się także pomoc drugiej osoby.

Jak pokonywać długie podjazdy na górskich drogach?

Długie, wielokilometrowe podjazdy i zjazdy na górskich drogach to prawdziwa zmora kierowcy. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas jazdy w górach.

Jak jeździć w górach zimą?

Z uwagi na często zmieniającą się aurę oraz na to, że droga wiodąca przez góry nigdy nie prowadzi na jednym poziomie, kierowcę podczas jazdy czekają dziesiątki różnych niespodzianek, najczęściej niemiłych.

REKLAMA

Jak przygotować się do jazdy w górach zimą?

Jazda zimą po górskich drogach jest bardzo trudna i ryzykowna. Trzeba liczyć się z oblodzonymi jezdniami, zachmurzeniami i zamgleniami, ograniczoną widocznością i zaspami śnieżnymi. Podpowiadamy jak należy przygotować się do jazdy w górach w warunkach zimowych.

Jak jechać w terenie leśnym?

Wjeżdżając na mało ruchliwe, zwykle nieutwardzone leśne drogi kierowcy często wyłączają myślenie. Tymczasem nawet w środku lasu należy być ostrożnym. Tu też są piesi… ale nieco inni. Podpowiadamy jak poruszać się autem w terenie leśnym.

Jak jechać po bardzo śliskiej nawierzchni, np. po jezdni pokrytej lodem?


Co robić, gdy drogę pokrywa gładki lód lub cienka warstwa gliniastego błota albo, co gorsza, lód poryty warstwą świeżego, sypkiego śniegu.

Jak jechać podczas śnieżycy?


Padający śnieg, zwłaszcza intensywnie, należy obok mgły, do najmniej pożądanych przez kierowców zjawisk meteorologicznych.

Jak dbać o bezpieczeństwo podczas jazdy we mgle nocą?

Aby dojechać do celu, trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Nie tylko sama technika jazdy jest ważna, ale też umiejętność przewidywania czyhających niebezpieczeństw.

Jak jeździć we mgle nocą?

Nocna jazda we mgle to przerażające doświadczenie. Poniższe wskazówki pomogą przewidzieć i zapobiec większości niebezpieczeństw, jakie jej towarzyszą.

Jak jeździć we mgle?

Mgła, a zwłaszcza mgła połączona z deszczem to jedno z najbardziej nieprzyjemnych zjawisk, jakie mogą spotkać kierowców. Jazda podczas mgły jest jak jazda z zawiązanymi oczami.

Jak jechać w wiejskim terenie zabudowanym i na co zwracać uwagę?

Wieś rządzi się swoimi prawami. Nie zawsze są one zgodne z obowiązującymi przepisami. Najbardziej widać to na styku wiejskiej obyczajowości z ruchem samochodów na przebiegającej przez wieś drodze.

Jak hamować na śliskiej drodze?


Umiejętność jazdy i hamowania na śliskiej nawierzchni to najwyższy stopień wtajemniczenia w zawodzie kierowcy. Wiele wypadków na drogach jest wynikiem jej nie opanowania.

Jak i kiedy korzystać z kierunkowskazów?

Kierunkowskazy w samochodzie są jednym z najważniejszych urządzeń sygnalizacyjnych, a ich wpływ na bezpieczeństwo jest niemal tak istotny, jak sprawnie działających reflektorów i świateł „stop”.

Jak zaplanować wycieczkę do Świnoujścia?

Większość z nas nad morze jeździ po to, by leżeć na plaży i raczyć się świeżymi rybkami w okolicznych smażalniach. Tymczasem zwykle miasteczka nadmorskie mają do zaoferowania turystom wiele więcej niż tylko piasek i wodę. Jednym z takich pełnych atrakcji miast jest Świnoujście.

Jak ustalić kto ma pierwszeństwo?

Sprawę pierwszeństwa przejazdu regulują obowiązujące przepisy. Mimo to często dochodzi do kolizji i wypadków, a potem do ostrych dyskusji, kto w danej sytuacji miał pierwszeństwo, a kto je wymusił.

Jak przeprowadzić manewr mijania nocą?

Manewrowi mijania towarzyszy bardzo ograniczona widoczność, pogorszona jeszcze przez efekt oślepiania światłami nadjeżdżającego z naprzeciwka pojazdu.

Jak bezpiecznie wykonać manewr mijania?

Mijanie się pojazdów jest manewrem prawie tak niebezpiecznym, jak wyprzedzanie, a w niektórych warunkach nawet bardziej. Błąd może doprowadzić do czołowego zderzenia przy ogromnej prędkości.

Jak reagować na żarty i prowokacje innych kierowców?

Złość, zdenerwowanie, rozkojarzenie są za kierownicą nie mniej groźne, niż spożycie alkoholu czy zażycie narkotyków. W Polsce niestety mało kto zwraca uwagę na stan emocji kierowcy.

Jak pokonywać długie trasy?

Czy postoje podczas jazdy są konieczne? Zmęczenie, potrzeby fizjologiczne, konieczność spożycia posiłku lub zakupu paliwa to okoliczności, zmuszające do przerwania jazdy na kilka do kilkunastu minut.

Jak wyprzedzać nocą?

Nocą wyprzedzanie jest bardziej niebezpieczne niż w ciągu dnia. Mimo że od zmroku do świtu panuje zwykle mniejszy ruch na drogach.

Jak zachowywać się będąc wyprzedzanym?

Ponieważ manewr wyprzedzania należy do najniebezpieczniejszych, kierowcy obu uczestniczących w nim pojazdów powinni postarać się, aby przebiegał on płynnie i przebiegał w jak najkrótszym czasie.

Jak wyprzedzać przy dużym natężeniu ruchu?

Podczas jazdy poza miastem zdarza się, że trzeba wyprzedzać, gdy natężenie ruchu jest duże i na manewr pozostaje niewiele miejsca i czasu. Jest to dość niebezpieczne z powodu małego marginesu błędu.

Jak wyprzedzać w dzień?

Wyprzedzanie innych pojazdów na drogach jednopasmowych należy do najniebezpieczniejszych manewrów. Podpowiadamy, jak wykonać ten manewr bezpiecznie.

Jak oceniać zachowanie innych kierowców?

Na drodze ważne jest, aby umieć przewidywać powstanie ewentualnych zagrożeń, po czym odpowiednio reagować. Dobra wyobraźnia jest dla kierowcy podstawą.

Jak dbać o sprzęgło?

Trwałość sprzęgła można zwiększyć. Należy jednak odpowiednio z niego korzystać. Do bardzo częstych awarii sprzęgła dochodzi w wyniku nieumiejętnego posługiwania się nim przez kierowcę. Awarie mogą też być spowodowane amatorskimi naprawami pojazdu.

Jak alkohol wpływa na kierowcę?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak alkohol wpływa na organizm i zachowanie. Przedstawiamy główne skutki spożycia alkoholu oraz sposób w jaki w przybliżeniu możemy obliczyć jego zawartość we krwi.

Jak walczyć z sennością i zmęczeniem podczas jazdy?

Zmęczenie zwiastuje sen, ale ten paradoksalnie dopada kierowców znienacka. Walka ze snem podczas prowadzenia auta jest skazana na porażkę. Można jednak ograniczyć skutki zmęczenia.

Poprawne ustawienie fotela kierowcy

Pozycja za kierownicą jest jednym z istotnych elementów bezpiecznej jazdy. Niestety, nie zwracają na nią uwagi nawet kierowcy ze sporym doświadczeniem.

Dobre nawyki na drodze

Na kursie nauki jazdy instruktorzy rzadko uczą nas dobrych nawyków. Oczywiście, pierwszym dobrym nawykiem jest stosowanie się do przepisów, ale są też inne zachowania ułatwiające współużytkowanie dróg.

Jak bezpiecznie jeździć zimą?

Zimą jeździ się trudniej. Dni są krótsze, drogi są śliskie od wody, śniegu lub wręcz lodu. Prowadzenie auta w takich warunkach wymaga szczególnej uwagi.

Jak długo możemy jechać na rezerwie?

Paliwo nie jest tanie. Po zatankowaniu baku do pełna patrzymy z przerażeniem na rachunek, a z jeszcze większym obserwujemy obniżający się wskaźnik zużycia paliwa. Podpowiadamy, jak długo możemy jechać na rezerwie paliwa.

Co osłabia koncentrację podczas podróży autem?

Prowadzenie auta wymaga skupienia. Większość kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo może rozproszyć ich nawet z pozoru prosta czynność wykonywana podczas jazdy.

Jak bezpiecznie przewozić duże przedmioty?

Przewożenie dużych przedmiotów samochodem jest kłopotliwe. W poradniku tym przedstawimy jak bezpiecznie przewieźć duży przedmiot, by nie narobić szkód sobie i innym.

Jak bezpiecznie parkować w nocy?

Mogłoby się wydawać, że parkując auto w bezpiecznym miejscu nic się nie stanie, tym bardziej w nocy, kiedy na ulicach panuje mniejszy ruch. Ale wbrew pozorom, parkowanie auta w nocy to nie lada wyczyn.

Jak jeździć po 60. roku życia?

Jazda samochodem ułatwia życie każdemu z nas, a w szczególności osobom starszym. Jednak w pewnym wieku prowadzenie samochodu staje się bardzo niebezpieczne.

Czy wiesz jak sprawić, że jazda w deszczu będzie łatwiejsza?

Czy czasami nie denerwuje Ciebie rozmazana szyba przednia ?

Czy wiesz jak przygotować się do jazdy?

Aby mieć pewność, że będziemy jechać sprawnym samochodem należy sprawdzić czy nasz samochód jest przygotowany do jazdy.

Jak oszczędzać żołądek w trakcie podróży?

Podróż, zwłaszcza daleka, to duże wyzwanie dla naszego organizmu. Inny klimat, inna woda, inne jedzenie. Zbyt wiele nowości może jednak odbić się na naszym żołądku. Jak uniknąć kłopotów żołądkowych, zatruć czy niestrawności w trakcie podróży?

Czy wiesz jak nie zasnąć podczas prowadzenia pojazdu?

Kilka porad, które ułatwią Ci długie i monotonne prowadzenie pojazdu.

Czy wiesz jak prawidłowo holować?

Co zrobić, jeżeli auto się zepsuło i jedynym wyjściem jest holowanie.

Czy wiesz jak ruszać na śliskiej powierzchni ?

Okazuje się, że w zimie wystartowanie na śliskiej powierzchni nie jest takie proste. Jak to zrobić?

Czy wiesz jak wyjechać z zaspy ?

Jest zima, napadało śniegu a Ty masz kłopot z wyjechaniem z zaspy?

Czy wiesz jak ekonomicznie jeździć samochodem?

Co zrobić, aby samochód spalał tyle paliwa, ile było w folderze reklamowym, a nawet i mniej. Oto rady.

Czy wiesz jak używać sprzęgła w samochodzie?

Jak prawidłowo używać sprzęgła w samochodzie.

Czy wiesz jak nie wpaść w poślizg?

Śliska nawierzchnia dróg stanowi poważne niebezpieczeństwo dla kierowców. Aby nie wpaść w poślizg, zastosuj się do poniższych zasad.

REKLAMA