REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać o sprzęgło?

Jakubowski Ryszard
Fot. newspress
Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Trwałość sprzęgła można zwiększyć. Należy jednak odpowiednio z niego korzystać. Do bardzo częstych awarii sprzęgła dochodzi w wyniku nieumiejętnego posługiwania się nim przez kierowcę. Awarie mogą też być spowodowane amatorskimi naprawami pojazdu.

Podstawowym błędem jest ustawianie niewłaściwego skoku jałowego pedału sprzęgła. Sprawdza się go, lekko naciskając  ręką na pedał sprzęgła. Jeśli pierwszy wyraźny opór da się wyczuć po wciśnięciu pedału o co najmniej 2 cm i nie więcej niż o 5 cm, można uznać, że luz jest prawidłowy.

REKLAMA

Zobacz również: Jak sprawdzić stan sprzęgła bez wyjmowania skrzyni biegów

Jałowy skok pedału sprzęgła reguluje się różnie w różnych typach samochodów, dlatego do przeprowadzenia tej czynności niezbędne jest skorzystanie z instrukcji serwisowej lub z pomocy osoby znającej dany typ samochodu.

REKLAMA

Najpowszechniejszą przyczyną awarii sprzęgła, spośród tych spowodowanych przez kierowcę, jest ruszanie „na półsprzęgle”, aby uzyskać większe początkowe przyspieszenie. Okładziny sprzęgła są wówczas bardzo obciążone termicznie i w skrajnym wypadku mogą się nadpalić. Wówczas jedynym ratunkiem jest kosztowna wymiana tarczy sprzęgłowej oznaczająca konieczność wymontowania z samochodu silnika lub skrzyni biegów.

Przyspieszone zużycie okładzin sprzęgła następuje, gdy kierowca podczas jazdy cały czas trzyma nogę na pedale sprzęgła. Dzieje się tak w wyniku nieuzasadnionej obawy, iż w każdej chwili może zajść konieczność szybkiej zmiany biegu. Co więcej, zdarzają się kierowcy, którzy traktują pedał sprzęgła jak podpórkę pod lewą nogę. Te i tym podobne zachowania powodują przyspieszone zużycie łożyska wyciskowego sprzęgła oraz jego okładzin. Podczas dłuższej jazdy mogą nawet doprowadzić do ich nadpalenia się.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak zabezpieczyć silnik przed uszkodzeniami mechanicznymi?

Niektórzy kierowcy z nieznanych powodów traktują sprzęgło jak skrzynię biegów. Często gdy samochód jedzie wolniej niż jest to przewidziane na danym biegu, prowadzący pojazd zamiast zredukować bieg, wciska lekko sprzęgło i w ten sposób powoduje jego "ślizganie się". Podobny błąd również bardzo przyspiesza zużycie okładzin sprzęgła i znacznie skraca okres między jego wymianami.

REKLAMA

Podane wyżej wartości poprawnego jałowego skoku pedału sprzęgła są najczęściej spotykanymi. Jednak w poszczególnych typach i modelach samochodów mogą one się różnić, dlatego dla pewności należy posługiwać się fabryczną instrukcją obsługi lub instrukcją serwisową.

Warto pamiętać, że również nieumiejętna zmiana biegów powoduje szybsze zużycie okładzin tarczy sprzęgła. Pedał sprzęgła należy wciskać energicznie i szybko, zaś zwalniać po zmianie biegu spokojnie, z wyczuciem, ale też nie wolno przeciągać tej czynności. Zwykle wystarczy około 1 sekundy, aby uniknąć nieprzyjemnego szarpnięcia samochodem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA