REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać o sprzęgło?

Jakubowski Ryszard
Fot. newspress
Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Trwałość sprzęgła można zwiększyć. Należy jednak odpowiednio z niego korzystać. Do bardzo częstych awarii sprzęgła dochodzi w wyniku nieumiejętnego posługiwania się nim przez kierowcę. Awarie mogą też być spowodowane amatorskimi naprawami pojazdu.

Podstawowym błędem jest ustawianie niewłaściwego skoku jałowego pedału sprzęgła. Sprawdza się go, lekko naciskając  ręką na pedał sprzęgła. Jeśli pierwszy wyraźny opór da się wyczuć po wciśnięciu pedału o co najmniej 2 cm i nie więcej niż o 5 cm, można uznać, że luz jest prawidłowy.

REKLAMA

Zobacz również: Jak sprawdzić stan sprzęgła bez wyjmowania skrzyni biegów

Jałowy skok pedału sprzęgła reguluje się różnie w różnych typach samochodów, dlatego do przeprowadzenia tej czynności niezbędne jest skorzystanie z instrukcji serwisowej lub z pomocy osoby znającej dany typ samochodu.

REKLAMA

Najpowszechniejszą przyczyną awarii sprzęgła, spośród tych spowodowanych przez kierowcę, jest ruszanie „na półsprzęgle”, aby uzyskać większe początkowe przyspieszenie. Okładziny sprzęgła są wówczas bardzo obciążone termicznie i w skrajnym wypadku mogą się nadpalić. Wówczas jedynym ratunkiem jest kosztowna wymiana tarczy sprzęgłowej oznaczająca konieczność wymontowania z samochodu silnika lub skrzyni biegów.

Przyspieszone zużycie okładzin sprzęgła następuje, gdy kierowca podczas jazdy cały czas trzyma nogę na pedale sprzęgła. Dzieje się tak w wyniku nieuzasadnionej obawy, iż w każdej chwili może zajść konieczność szybkiej zmiany biegu. Co więcej, zdarzają się kierowcy, którzy traktują pedał sprzęgła jak podpórkę pod lewą nogę. Te i tym podobne zachowania powodują przyspieszone zużycie łożyska wyciskowego sprzęgła oraz jego okładzin. Podczas dłuższej jazdy mogą nawet doprowadzić do ich nadpalenia się.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak zabezpieczyć silnik przed uszkodzeniami mechanicznymi?

Niektórzy kierowcy z nieznanych powodów traktują sprzęgło jak skrzynię biegów. Często gdy samochód jedzie wolniej niż jest to przewidziane na danym biegu, prowadzący pojazd zamiast zredukować bieg, wciska lekko sprzęgło i w ten sposób powoduje jego "ślizganie się". Podobny błąd również bardzo przyspiesza zużycie okładzin sprzęgła i znacznie skraca okres między jego wymianami.

REKLAMA

Podane wyżej wartości poprawnego jałowego skoku pedału sprzęgła są najczęściej spotykanymi. Jednak w poszczególnych typach i modelach samochodów mogą one się różnić, dlatego dla pewności należy posługiwać się fabryczną instrukcją obsługi lub instrukcją serwisową.

Warto pamiętać, że również nieumiejętna zmiana biegów powoduje szybsze zużycie okładzin tarczy sprzęgła. Pedał sprzęgła należy wciskać energicznie i szybko, zaś zwalniać po zmianie biegu spokojnie, z wyczuciem, ale też nie wolno przeciągać tej czynności. Zwykle wystarczy około 1 sekundy, aby uniknąć nieprzyjemnego szarpnięcia samochodem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Miała ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie, wjechała samochodem w dom

Pijana 36-latka wjechała reanult megane w ogrodzenie, a następnie w budynek. Właścicielka posesji, przebywająca w domu doznała obrażeń. Kierującej grozi do trzech lat więzienia.

Jak zaoszczędzić na transporcie? Oto najbardziej ekonomiczne opcje

Wydatki na transport to często całkiem spora część domowego budżetu. Paliwo, ubezpieczenie pojazdu, koszty eksploatacji, parking stanowią duże obciążenie finansowe. Jak zoptymalizować wydatki w zakresie podróżowania? Czy nowoczesne środki transportu są dobrą opcją na oszczędności? 

KGP: 100 139 interwencji, 377 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 139 interwencji.

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

REKLAMA

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

REKLAMA

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

REKLAMA