REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić stan sprzęgła bez wyjmowania silnika lub skrzyni biegów?

Jakubowski Ryszard
Jak sprawdzić stan sprzęgła bez wyjmowania silnika lub skrzyni biegów? fot. Newspress
Jak sprawdzić stan sprzęgła bez wyjmowania silnika lub skrzyni biegów? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jest kilka powodów niewłaściwej pracy sprzęgła. Najczęściej spotykany to naturalne zużycie okładzin sprzęgła i ich zaolejenie. Stan sprzęgła można jednak do pewnego stopnia ustalić bez wyjmowania ich z samochodu. Jak to zrobić?

Sprzęgło jest elementem, który przenosi ruch obrotowy wału silnika na skrzynię biegów, jednocześnie pozwalając na czasowe odłączenie od niej silnika, dzięki czemu jest możliwa płynna (bez zgrzytów) zmiana biegów.

REKLAMA

Zobacz również: Jak sprawdzić poziom oleju w silniku i skrzyni biegów?

Naturalne zużycie okładzin sprzęgła wynika z chwilowego tarcia ich o powierzchnię koła zamachowego silnika. Dzieje się tak w momencie ruszania (płynnego) pojazdu i zmiany biegów. Natomiast awaryjne zużycie jest spowodowane nieumiejętnym ruszaniem (zbyt długa jazda na "półsprzęgle"), trzymaniem nogi na pedale sprzęgła podczas jazdy na jednym biegu (niszczymy wtedy docisk), złą regulacją skoku jałowego pedału sprzęgła, zużyciem lub uszkodzeniem sprężyn dociskowych sprzęgła, a także natłuszczeniem okładzin przez  olej, wyciekający przez zużyte (lub uszkodzone) uszczelnienia (simmeringi) po stronie wału korbowego silnika albo wałka sprzęgłowego po stronie skrzyni biegów.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Usterka może również powstać w wyniku zalania skrzyni biegów zbyt dużą ilością oleju, np. podczas nieumiejętnej jego wymiany w silniku!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uwaga! Opisany poniżej test nie pozostaje obojętny dla sprzęgła i innych części samochodu, dlatego można go przeprowadzać jedynie w drodze wyjątku, dla potwierdzenia podejrzeń co do stanu sprzęgła.

Pojazd poddaje się testowi podczas jazdy, na drodze o niewielkim ruchu, najlepiej – wiodącej na pewnym odcinku pod górę. Należy w tym celu rozpędzić normalnie obciążony pojazd, aby móc włączyć najwyższy bieg i utrzymywać przy tym obroty na poziomie około 1500/min. Jeżeli po gwałtownym naciśnięciu pedału gazu samochód nie zacznie przyspieszać lub będzie to robił bardzo powoli, a obroty silnika wyraźnie wzrosną (sprzęgło będzie się ślizgać), dowodzić to będzie, że ze sprzęgłem dzieje się coś złego. Wówczas należy jak najszybciej zakończyć test!!!

Zobacz również: Jak dbać o sprzęgło?

W podobny sposób można sprawdzić sprzęgło w aucie z automatyczną skrzynią biegów. Należy przy tym pamiętać, że zbyt gwałtowne dodanie gazu spowoduje, iż automat odczyta to jako chęć gwałtownego przyspieszenia w awaryjnej sytuacji i zmieni bieg na niższy, aby umożliwić takie przyspieszenie. Dlatego doradza się, aby powierzać sprawdzenie sprzęgła w „automacie” komuś z dużym doświadczeniem, najlepiej – stacji diagnostycznej.

Inne testy sprzęgła, często stosowane przez domorosłych mechaników, z racji ich znacznej szkodliwości dla samochodu nie są godne polecenia.

Zobacz też: Czujniki w samochodzie - jak wpływają na pracę silnika?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zaoszczędzić na transporcie? Oto najbardziej ekonomiczne opcje

Wydatki na transport to często całkiem spora część domowego budżetu. Paliwo, ubezpieczenie pojazdu, koszty eksploatacji, parking stanowią duże obciążenie finansowe. Jak zoptymalizować wydatki w zakresie podróżowania? Czy nowoczesne środki transportu są dobrą opcją na oszczędności? 

KGP: 100 139 interwencji, 377 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 139 interwencji.

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

REKLAMA

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

REKLAMA

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej. Budowa przeprawy była możliwa dzięki współpracy wojska, instytucji państwowych oraz władz samorządowych. Głuchołazy są jedną z miejscowości, które szczególnie mocno ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi.

REKLAMA