REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić stan sprzęgła bez wyjmowania silnika lub skrzyni biegów?

Jakubowski Ryszard
Jak sprawdzić stan sprzęgła bez wyjmowania silnika lub skrzyni biegów? fot. Newspress
Jak sprawdzić stan sprzęgła bez wyjmowania silnika lub skrzyni biegów? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jest kilka powodów niewłaściwej pracy sprzęgła. Najczęściej spotykany to naturalne zużycie okładzin sprzęgła i ich zaolejenie. Stan sprzęgła można jednak do pewnego stopnia ustalić bez wyjmowania ich z samochodu. Jak to zrobić?

Sprzęgło jest elementem, który przenosi ruch obrotowy wału silnika na skrzynię biegów, jednocześnie pozwalając na czasowe odłączenie od niej silnika, dzięki czemu jest możliwa płynna (bez zgrzytów) zmiana biegów.

REKLAMA

Zobacz również: Jak sprawdzić poziom oleju w silniku i skrzyni biegów?

Naturalne zużycie okładzin sprzęgła wynika z chwilowego tarcia ich o powierzchnię koła zamachowego silnika. Dzieje się tak w momencie ruszania (płynnego) pojazdu i zmiany biegów. Natomiast awaryjne zużycie jest spowodowane nieumiejętnym ruszaniem (zbyt długa jazda na "półsprzęgle"), trzymaniem nogi na pedale sprzęgła podczas jazdy na jednym biegu (niszczymy wtedy docisk), złą regulacją skoku jałowego pedału sprzęgła, zużyciem lub uszkodzeniem sprężyn dociskowych sprzęgła, a także natłuszczeniem okładzin przez  olej, wyciekający przez zużyte (lub uszkodzone) uszczelnienia (simmeringi) po stronie wału korbowego silnika albo wałka sprzęgłowego po stronie skrzyni biegów.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Usterka może również powstać w wyniku zalania skrzyni biegów zbyt dużą ilością oleju, np. podczas nieumiejętnej jego wymiany w silniku!

Uwaga! Opisany poniżej test nie pozostaje obojętny dla sprzęgła i innych części samochodu, dlatego można go przeprowadzać jedynie w drodze wyjątku, dla potwierdzenia podejrzeń co do stanu sprzęgła.

Pojazd poddaje się testowi podczas jazdy, na drodze o niewielkim ruchu, najlepiej – wiodącej na pewnym odcinku pod górę. Należy w tym celu rozpędzić normalnie obciążony pojazd, aby móc włączyć najwyższy bieg i utrzymywać przy tym obroty na poziomie około 1500/min. Jeżeli po gwałtownym naciśnięciu pedału gazu samochód nie zacznie przyspieszać lub będzie to robił bardzo powoli, a obroty silnika wyraźnie wzrosną (sprzęgło będzie się ślizgać), dowodzić to będzie, że ze sprzęgłem dzieje się coś złego. Wówczas należy jak najszybciej zakończyć test!!!

Zobacz również: Jak dbać o sprzęgło?

W podobny sposób można sprawdzić sprzęgło w aucie z automatyczną skrzynią biegów. Należy przy tym pamiętać, że zbyt gwałtowne dodanie gazu spowoduje, iż automat odczyta to jako chęć gwałtownego przyspieszenia w awaryjnej sytuacji i zmieni bieg na niższy, aby umożliwić takie przyspieszenie. Dlatego doradza się, aby powierzać sprawdzenie sprzęgła w „automacie” komuś z dużym doświadczeniem, najlepiej – stacji diagnostycznej.

Inne testy sprzęgła, często stosowane przez domorosłych mechaników, z racji ich znacznej szkodliwości dla samochodu nie są godne polecenia.

Zobacz też: Czujniki w samochodzie - jak wpływają na pracę silnika?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA