REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jeździć we mgle?

Jakubowski Ryszard
Mgła, a zwłaszcza mgła połączona z deszczem to jedno z najbardziej nieprzyjemnych zjawisk, jakie mogą spotkać kierowców. Fot. Newspress
Mgła, a zwłaszcza mgła połączona z deszczem to jedno z najbardziej nieprzyjemnych zjawisk, jakie mogą spotkać kierowców. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Mgła, a zwłaszcza mgła połączona z deszczem to jedno z najbardziej nieprzyjemnych zjawisk, jakie mogą spotkać kierowców. Jazda podczas mgły jest jak jazda z zawiązanymi oczami.

Przede wszystkim przed wyjazdem należy sprawdzić wszystkie światła, a zwłaszcza – co jest logiczne – światła przeciwmgielne. Przed wyruszeniem w drogę włączyć wszystkie światła z wyjątkiem długich. Im więcej, tym pojazd lepiej będzie widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie wolno zapomnieć o tylnym świetle przeciwmgielnym!

REKLAMA

Zobacz również: Jak bezpiecznie jeździć zimą?

REKLAMA

Jazda w dzień podczas mgły wymaga wzmożonej uwagi. Trzeba starać się widzieć to, co się znajduje przed samochodem, za nim oraz co dzieje po obu stronach. Należy zwłaszcza zwracać uwagę na różne cienie, majaczące we mgle. Wielu kierowców uważa, że w dzień ich pojazdy są dostatecznie dobrze widoczne nawet podczas mgły. Nie włączają więc wszystkich świateł. Inni mają światła nie zawsze sprawne. Gdy na drodze znajdą się rowerzyści albo piesi, można ich zauważyć dopiero w ostatniej chwili. Ktoś, kto nigdy nie prowadził samochodu podczas mgły, nie zdaje sobie sprawy, że kierowca prawie nic nie widzi, poza przysłowiowym „mlekiem”.

We mgle należy jechać bardzo ostrożnie i wolno. Gdy coś wyda się podejrzane, natychmiast zmniejszyć prędkość i przygotować się na awaryjne hamowanie, lub wykonanie gwałtownego uniku.

Podczas jazdy we mgle należy szczególnie ostrożnie pokonywać skrzyżowania. Pojazdy, mimo włączonych świateł, mogą zostać niezauważone. Zwracać uwagę na oznakowanie poziome dróg. Białe, przerywane linie na jezdni pozwalają na zachowanie prostego toru jazdy. Ciągłe linie sygnalizują zbliżanie się do niebezpiecznego miejsca, np. do przejścia dla pieszych, skrzyżowania lub do zakrętu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyprzedanie we mgle

REKLAMA

Bardzo trudnym i niebezpiecznym manewrem jest wyprzedzanie podczas mgły. Przepisy obligują, aby podczas wyprzedzania uruchamiać w krótkich odstępach czasu klakson. Inni kierowcy usłyszą go jednak tylko wtedy, gdy wyłączą w swoich samochodach urządzenia audio, po opuszczą na kilka centymetrów szyby w swoim oknie.

Bardzo niebezpieczne jest też przekraczanie podczas mgły przejazdów kolejowych. Część z nich jest strzeżonych, ale są i takie, które kiedyś pozostawiono własnemu losowi. Choć wszyscy teoretycznie wiedzą, że wszystkie są bardzo niebezpieczne, to dochodzi na nich do poważnych wypadków także przy znakomitej widoczności. Dlatego przed wjechaniem na tory bez względu na okoliczności należy zatrzymać się i rozejrzeć.

Podczas mgły, zwłaszcza bardzo gęstej, samo rozglądanie się niewiele daje. Dość skutecznym i godnym polecenia sposobem przekonania się czy nadjeżdża pociąg jest zatrzymanie się prze przejazdem i wyłączenie w aucie wszystko, co wydaje dźwięki: klimatyzacji, dmuchawy, radia a nawet silnika. Po otwarciu całkowicie okien w obu przednich drzwiach należy wsłuchać się w dobiegające odgłosy. Zbliżający się pociąg powoduje, że słychać z przewodów sieci trakcyjnej słychać cichutki, charakterystyczny dźwięk – coś pośredniego między sykiem a brzmieniem stłumionej struny gitarowej. Można także usłyszeć stłumiony stuk kół na łączeniach szyn. Wcześniej jednak ciszę zakłóci właśnie to takie niby syczenie, niby dzwonienie... Dźwięk ten ma niewielkie natężenie, więc początkowo można nawet nie zwrócić na niego uwagi. 

Zobacz również: Co wozić w aucie podczas zimy?

Przy przekraczaniu torów kolejowych należy rozglądać się uważnie i być przygotowanym na konieczność gwałtownego przyspieszenia lub hamowania awaryjnego. Nie istnieje żadna skuteczna metoda na całkowicie bezpieczne przekraczanie torów kolejowych podczas mgły.

Jadąc we mgle od czasu do czasu należy uruchomić spryskiwacz i wycieraczki. Mgła osadza się często na poruszających się przedmiotach. Bywa, że w pobliżu osad ludzkich przekształca się w smog, a wówczas znajdują się w niej mikroskopijne drobinki i pyły pochodzące z dymów. Osiadają one na szybach samochodu i w niezauważalny sposób zmniejszają ich przejrzystość. Często, szczególnie na obszarach górskich, mgle towarzyszy trudny do zauważenia, niewielki opad deszczu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA