REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jeździć we mgle?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakubowski Ryszard
Mgła, a zwłaszcza mgła połączona z deszczem to jedno z najbardziej nieprzyjemnych zjawisk, jakie mogą spotkać kierowców. Fot. Newspress
Mgła, a zwłaszcza mgła połączona z deszczem to jedno z najbardziej nieprzyjemnych zjawisk, jakie mogą spotkać kierowców. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Mgła, a zwłaszcza mgła połączona z deszczem to jedno z najbardziej nieprzyjemnych zjawisk, jakie mogą spotkać kierowców. Jazda podczas mgły jest jak jazda z zawiązanymi oczami.

Przede wszystkim przed wyjazdem należy sprawdzić wszystkie światła, a zwłaszcza – co jest logiczne – światła przeciwmgielne. Przed wyruszeniem w drogę włączyć wszystkie światła z wyjątkiem długich. Im więcej, tym pojazd lepiej będzie widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie wolno zapomnieć o tylnym świetle przeciwmgielnym!

REKLAMA

Zobacz również: Jak bezpiecznie jeździć zimą?

REKLAMA

Jazda w dzień podczas mgły wymaga wzmożonej uwagi. Trzeba starać się widzieć to, co się znajduje przed samochodem, za nim oraz co dzieje po obu stronach. Należy zwłaszcza zwracać uwagę na różne cienie, majaczące we mgle. Wielu kierowców uważa, że w dzień ich pojazdy są dostatecznie dobrze widoczne nawet podczas mgły. Nie włączają więc wszystkich świateł. Inni mają światła nie zawsze sprawne. Gdy na drodze znajdą się rowerzyści albo piesi, można ich zauważyć dopiero w ostatniej chwili. Ktoś, kto nigdy nie prowadził samochodu podczas mgły, nie zdaje sobie sprawy, że kierowca prawie nic nie widzi, poza przysłowiowym „mlekiem”.

We mgle należy jechać bardzo ostrożnie i wolno. Gdy coś wyda się podejrzane, natychmiast zmniejszyć prędkość i przygotować się na awaryjne hamowanie, lub wykonanie gwałtownego uniku.

Podczas jazdy we mgle należy szczególnie ostrożnie pokonywać skrzyżowania. Pojazdy, mimo włączonych świateł, mogą zostać niezauważone. Zwracać uwagę na oznakowanie poziome dróg. Białe, przerywane linie na jezdni pozwalają na zachowanie prostego toru jazdy. Ciągłe linie sygnalizują zbliżanie się do niebezpiecznego miejsca, np. do przejścia dla pieszych, skrzyżowania lub do zakrętu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyprzedanie we mgle

REKLAMA

Bardzo trudnym i niebezpiecznym manewrem jest wyprzedzanie podczas mgły. Przepisy obligują, aby podczas wyprzedzania uruchamiać w krótkich odstępach czasu klakson. Inni kierowcy usłyszą go jednak tylko wtedy, gdy wyłączą w swoich samochodach urządzenia audio, po opuszczą na kilka centymetrów szyby w swoim oknie.

Bardzo niebezpieczne jest też przekraczanie podczas mgły przejazdów kolejowych. Część z nich jest strzeżonych, ale są i takie, które kiedyś pozostawiono własnemu losowi. Choć wszyscy teoretycznie wiedzą, że wszystkie są bardzo niebezpieczne, to dochodzi na nich do poważnych wypadków także przy znakomitej widoczności. Dlatego przed wjechaniem na tory bez względu na okoliczności należy zatrzymać się i rozejrzeć.

Podczas mgły, zwłaszcza bardzo gęstej, samo rozglądanie się niewiele daje. Dość skutecznym i godnym polecenia sposobem przekonania się czy nadjeżdża pociąg jest zatrzymanie się prze przejazdem i wyłączenie w aucie wszystko, co wydaje dźwięki: klimatyzacji, dmuchawy, radia a nawet silnika. Po otwarciu całkowicie okien w obu przednich drzwiach należy wsłuchać się w dobiegające odgłosy. Zbliżający się pociąg powoduje, że słychać z przewodów sieci trakcyjnej słychać cichutki, charakterystyczny dźwięk – coś pośredniego między sykiem a brzmieniem stłumionej struny gitarowej. Można także usłyszeć stłumiony stuk kół na łączeniach szyn. Wcześniej jednak ciszę zakłóci właśnie to takie niby syczenie, niby dzwonienie... Dźwięk ten ma niewielkie natężenie, więc początkowo można nawet nie zwrócić na niego uwagi. 

Zobacz również: Co wozić w aucie podczas zimy?

Przy przekraczaniu torów kolejowych należy rozglądać się uważnie i być przygotowanym na konieczność gwałtownego przyspieszenia lub hamowania awaryjnego. Nie istnieje żadna skuteczna metoda na całkowicie bezpieczne przekraczanie torów kolejowych podczas mgły.

Jadąc we mgle od czasu do czasu należy uruchomić spryskiwacz i wycieraczki. Mgła osadza się często na poruszających się przedmiotach. Bywa, że w pobliżu osad ludzkich przekształca się w smog, a wówczas znajdują się w niej mikroskopijne drobinki i pyły pochodzące z dymów. Osiadają one na szybach samochodu i w niezauważalny sposób zmniejszają ich przejrzystość. Często, szczególnie na obszarach górskich, mgle towarzyszy trudny do zauważenia, niewielki opad deszczu.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

REKLAMA

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA