REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bezpiecznie wykonać manewr mijania?

Jakubowski Ryszard
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Mijanie się pojazdów jest manewrem prawie tak niebezpiecznym, jak wyprzedzanie, a w niektórych warunkach nawet bardziej. Błąd może doprowadzić do czołowego zderzenia przy ogromnej prędkości.

Wypadkowa prędkość zbliżających się z naprzeciwka do siebie pojazdów stanowi sumę ich prędkości, a wiec może wynosić nawet kilkaset kilometrów na godzinę. Jeden niewielki błąd przy takiej prędkości może mieć fatalne następstwa.

REKLAMA

Zobacz również: Jak alkohol wpływa na kierowcę?

Co należy zrobić, aby mijać się bezpiecznie? Przede wszystkim zachować jak największą odległość od mijanego pojazdu. Nie ma absolutnie żadnej gwarancji że oba pojazdy na chwilę przed mijaniem zachowają prostolinijny tor jazdy. W każdej chwili ich koła mogą trafić na wyrwę w jezdni, kamień lub inną nierówność, które mogą zmienić tory ich jazdy i doprowadzić do otarcia się, a w najgorszym przypadku do zderzenia czołowego.

Gdy jest wąsko...

REKLAMA

Gdy jezdnia jest wąska, a przynajmniej jeden z mijających się pojazdów ma spore gabaryty, oba powinny zmniejszyć prędkość nawet do kilkunastu kilometrów na godzinę. Gdy jeden z samochodów jest wielką ciężarówką a drugi ma niewielką masę, turbulencje powietrza, jakie wytwarza ten większy, mogą spowodować iż kierowca mniejszego straci nad nim panowanie. Mówiąc wprost – istnieje spore ryzyko iż zostanie „zdmuchnięty” z drogi, albo wciągnięty pod ciężarówkę. Jest to bardzo prawdopodobne na śliskiej nawierzchni, gdy opanowanie pojazdu wytrąconego z toru jazdy przez niespodziewane uderzenie fali powietrza jest prawie niemożliwe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jadąc po mokrej, a zwłaszcza po zabłoconej nawierzchni, należy przygotować się do włączenia spryskiwaczy szyby i wycieraczek w czasie manewru mijania lub tuż po nim. Każdy samochód „ciągnie” ze sobą sporo powietrza z rozpyloną w nim wodą, pomieszaną z różnymi zanieczyszczeniami. Podczas mijania część tej błono-powietrznej papki osiądzie na szybach i karoserii mijanego samochodu, skąd należy ją natychmiast usunąć. Jej warstwa bywa nieraz tak gruba, że nic przez nią nie widać, a brak widoczności podczas jazdy jest najlepszym sposobem na sprowokowanie wszystkich możliwych nieszczęść

Zobacz również: Jak oceniać zachowanie innych kierowców?

Może się zdarzyć, że kierowca mijanego pojazdu albo będzie musiał gwałtownym manewrem ominąć jakąś przeszkodę, którą zauważy w ostatniej chwili, albo zaśnie za kierownicą lub z innego powodu straci panowanie nad swoim pojazdem. Dlatego ostatnie kilkanaście sekund przed mijaniem należy poświęcić także na obserwację drogi przed ni, na jego pasie jezdni, by choć częściowo przewidzieć jego nagłe manewry. Gdyby nagle zjechał na przeciwległy pas ruchu, co grozi zderzeniem czołowym, jedynym ratunkiem jest jak najszybsza ucieczka z drogi. Nie ma czasu na bawienie się błyskaniem światłami czy naciskaniem klaksonu. Ostre hamowanie i ucieczka w pole (lub przynajmniej na pobocze albo do przydrożnego rowu) dają szansę na przeżycie. Dlatego tak ważne jest zmniejszenie prędkości przed manewrem mijania na wąskiej drodze.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA