REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bezpiecznie wykonać manewr mijania?

Jakubowski Ryszard
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Mijanie się pojazdów jest manewrem prawie tak niebezpiecznym, jak wyprzedzanie, a w niektórych warunkach nawet bardziej. Błąd może doprowadzić do czołowego zderzenia przy ogromnej prędkości.

Wypadkowa prędkość zbliżających się z naprzeciwka do siebie pojazdów stanowi sumę ich prędkości, a wiec może wynosić nawet kilkaset kilometrów na godzinę. Jeden niewielki błąd przy takiej prędkości może mieć fatalne następstwa.

REKLAMA

Zobacz również: Jak alkohol wpływa na kierowcę?

Co należy zrobić, aby mijać się bezpiecznie? Przede wszystkim zachować jak największą odległość od mijanego pojazdu. Nie ma absolutnie żadnej gwarancji że oba pojazdy na chwilę przed mijaniem zachowają prostolinijny tor jazdy. W każdej chwili ich koła mogą trafić na wyrwę w jezdni, kamień lub inną nierówność, które mogą zmienić tory ich jazdy i doprowadzić do otarcia się, a w najgorszym przypadku do zderzenia czołowego.

Gdy jest wąsko...

REKLAMA

Gdy jezdnia jest wąska, a przynajmniej jeden z mijających się pojazdów ma spore gabaryty, oba powinny zmniejszyć prędkość nawet do kilkunastu kilometrów na godzinę. Gdy jeden z samochodów jest wielką ciężarówką a drugi ma niewielką masę, turbulencje powietrza, jakie wytwarza ten większy, mogą spowodować iż kierowca mniejszego straci nad nim panowanie. Mówiąc wprost – istnieje spore ryzyko iż zostanie „zdmuchnięty” z drogi, albo wciągnięty pod ciężarówkę. Jest to bardzo prawdopodobne na śliskiej nawierzchni, gdy opanowanie pojazdu wytrąconego z toru jazdy przez niespodziewane uderzenie fali powietrza jest prawie niemożliwe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jadąc po mokrej, a zwłaszcza po zabłoconej nawierzchni, należy przygotować się do włączenia spryskiwaczy szyby i wycieraczek w czasie manewru mijania lub tuż po nim. Każdy samochód „ciągnie” ze sobą sporo powietrza z rozpyloną w nim wodą, pomieszaną z różnymi zanieczyszczeniami. Podczas mijania część tej błono-powietrznej papki osiądzie na szybach i karoserii mijanego samochodu, skąd należy ją natychmiast usunąć. Jej warstwa bywa nieraz tak gruba, że nic przez nią nie widać, a brak widoczności podczas jazdy jest najlepszym sposobem na sprowokowanie wszystkich możliwych nieszczęść

Zobacz również: Jak oceniać zachowanie innych kierowców?

Może się zdarzyć, że kierowca mijanego pojazdu albo będzie musiał gwałtownym manewrem ominąć jakąś przeszkodę, którą zauważy w ostatniej chwili, albo zaśnie za kierownicą lub z innego powodu straci panowanie nad swoim pojazdem. Dlatego ostatnie kilkanaście sekund przed mijaniem należy poświęcić także na obserwację drogi przed ni, na jego pasie jezdni, by choć częściowo przewidzieć jego nagłe manewry. Gdyby nagle zjechał na przeciwległy pas ruchu, co grozi zderzeniem czołowym, jedynym ratunkiem jest jak najszybsza ucieczka z drogi. Nie ma czasu na bawienie się błyskaniem światłami czy naciskaniem klaksonu. Ostre hamowanie i ucieczka w pole (lub przynajmniej na pobocze albo do przydrożnego rowu) dają szansę na przeżycie. Dlatego tak ważne jest zmniejszenie prędkości przed manewrem mijania na wąskiej drodze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA