REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy duże auta są bezpieczniejsze od małych?

Przy wyborze samochodu powinniśmy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo fot. Newspress
Przy wyborze samochodu powinniśmy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Przy wyborze samochodu zwracamy też uwagę na bezpieczeństwo. Wśród kierowców panuje stereotyp mówiący, że duże samochody są bezpieczniejsze od małych.

Duże samochody są rzeczywiście bezpieczniejsze od małych choćby dlatego, że ich konstrukcja potrafi rozproszyć więcej energii przy zderzeniu. To, że mały samochód jest zbudowany z twardych, wytrzymałych materiałów i nie zdeformuje się w znacznym stopniu podczas wypadku nie oznacza, że jest bezpieczny. Krótka strefa zgniotu powoduje, że przy zderzeniu droga zatrzymania będzie bardzo krótka i przeciążenia mogą bardzo poważnie zagrozić zdrowiu kierowcy i pasażerów.

REKLAMA

Zobacz również: Jak sprawdzić stan używanego auta przed kupnem?

Co z dużymi?

REKLAMA

Duże samochody mają o wiele większą strefę zgniotu i dlatego właśnie czas zatrzymania się auta przy uderzeniu w przeszkodę jest krótszy, a tym samym przeciążenie będzie mniejsze. Amerykańskie badania wykazały, że spośród aut osobowych najwięcej bezpieczeństwa gwarantują nam SUV’y i duże samochody. Małe z kolei są na samym końcu listy. 

Jest kilka sposobów, dzięki którym możemy pokładać odrobinę zaufania w małych autach. Producenci konstruują je w taki sposób, aby mimo małej masy były jak najbardziej stabilne. Dzięki temu w momencie kolizji prawdopodobieństwo przewrócenia się pojazdu jest niskie. Dodatkowo samochody te mogą być wyposażone w poduszki powietrzne i boczne kurtyny, niwelujące skutki zderzenia. Nowe auta posiadają również rozmaite wzmocnienia w newralgicznych miejscach.

Zobacz również: Sprawdzamy czy auto jest dla nas odpowiednie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gwiazdka bezpieczeństwa

Wskaźnikiem bezpieczeństwa obecnie są punkty (gwiazdki), nadawane poszczególnym modelom np. przez komisję Euro NCAP. Sprawdzając opinię takiej komisji weźmy jednak pod uwagę, że gwiazdki nadawane są po porównaniu do innych samochodów tego samego rozmiaru i nie są tak naprawdę obiektywnym wyznacznikiem bezpieczeństwa pojazdu. 

Gdy kupujemy samochód, bierzemy pod uwagę wiele aspektów, takich jak np. oszczędność, cena i praktyczność. Nade wszystko jednak skupmy się na bezpieczeństwie. Jeśli małe auto zdecydowanie wygrywa pod innymi względami z dużym, postarajmy się wyposażyć je we wszelkie dostępne systemy bezpieczeństwa, jakie oferuje nam producent. Nasze zdrowie i życie jest najważniejsze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA