REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jechać w terenie leśnym?

Jakubowski Ryszard
Podpowiadamy jak jechać w terenie leśnym? fot. Newspress
Podpowiadamy jak jechać w terenie leśnym? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wjeżdżając na mało ruchliwe, zwykle nieutwardzone leśne drogi kierowcy często wyłączają myślenie. Tymczasem nawet w środku lasu należy być ostrożnym. Tu też są piesi… ale nieco inni. Podpowiadamy jak poruszać się autem w terenie leśnym.

Jazda w terenie leśnym, choć przyjemna, nie należy do bezpiecznych. Najczęściej spotykanym zagrożeniem dla kierowcy i jego pojazdu są zwierzęta. Szczególnie nocą łatwo o kolizję z przedstawicielem fauny. Jeżeli jest duży – może być dla auta i jego pasażerów bardzo niebezpieczny.

REKLAMA

O spotkania ze zwierzętami, zwłaszcza dziko żyjącymi, jest łatwiej nocą niż w ciągu dnia. Natura wyposażyła je jednak w doskonałe światła odblaskowe, jakimi są ich oczy. Po zobaczeniu takich jarzących się czerwono, niebiesko, seledynowo lub zielono punkciki na poboczu lub w przydrożnym rowie, można mieć pewność, że ukrywa się tam zwierzę, które prawdopodobnie w ostatniej chwili skoczy prosto pod koła samochodu. 

Zobacz również: Jak jeździć we mgle?

REKLAMA

Na wszelki wypadek należy wówczas zwolnić i włączyć tylko światła mijania. Zwierzę nie ma wyczucia odległości, nie potrafi także ocenić, z jaką prędkością zbliża się do niego samochód. Zmiana świateł na słabsze bardzo często je przestraszy lub zaskoczy na tyle, że zrezygnuje ono z przebiegania przez jezdnię. Jeżeli jednak zdecyduje się na skok pod koła, należy bezwzględnie hamować! Przy małej prędkości wzrastają wielokrotnie szanse na uratowanie życia swojego i zwierzęcia, niż przy dużej. Darując życie zwierzęciu, można też sporo zaoszczędzić na naprawach blacharskich samochodu.

W lesie podczas wichury zdarza się, że na jezdnie padają złamane gałęzie, grube konary a nawet – całe drzewa. Jeżeli więc nagle rozpęta się nawałnica, a droga prowadzi przez las z wysokimi, starymi drzewami, lepiej poczekać, aż aura powróci do stanu spokoju, niż ryzykować, że nagle przed autem albo na nie upadnie drzewo. Zwykle kończy się to śmiercią kierowcy i pasażerów. Podobnie może być zimą, kiedy pod wpływem ciężaru śniegu łamią się grube gałęzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak ustalić, kto ma pierwszeństwo?

REKLAMA

Tę sytuację można jednak przewidzieć – taka gałąź nie pęka od razu, lecz stopniowo, zrzucając z siebie bardzo obficie śnieg. Jeżeli nagle, przy ładnej, bezwietrznej pogodzie nad drogą pojawi się tuman śniegu, istnieje uzasadnione podejrzenie, że albo tam złamała się właśnie gruba gałąź, albo złamie za chwilę. Trzeba zwolnić i poczekać na wyklarowanie się sytuacji.

Zimą w lesie łatwiej o śliskie miejsca, niż na drodze, wiodącej przez otwartą przestrzeń. Słońce może w ciągu dnia topić śnieg na drzewach, a kapiąca z nich woda może zamarzać na zimnej nawierzchni, skrytej w cieniu tych i sąsiednich drzew. Jesienią na drodze może zalegać warstwa suchych lub wilgotnych liści, które są tak samo niebezpieczne dla samochodu, jak gładki lód. Co gorsza, wyprowadzenia auta z poślizgu na takiej poduszce z liści często jest prawie niemożliwe, ponieważ opony auta najczęściej nie mają kontaktu z nawierzchnią!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA