REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jechać w terenie leśnym?

Jakubowski Ryszard
Podpowiadamy jak jechać w terenie leśnym? fot. Newspress
Podpowiadamy jak jechać w terenie leśnym? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wjeżdżając na mało ruchliwe, zwykle nieutwardzone leśne drogi kierowcy często wyłączają myślenie. Tymczasem nawet w środku lasu należy być ostrożnym. Tu też są piesi… ale nieco inni. Podpowiadamy jak poruszać się autem w terenie leśnym.

Jazda w terenie leśnym, choć przyjemna, nie należy do bezpiecznych. Najczęściej spotykanym zagrożeniem dla kierowcy i jego pojazdu są zwierzęta. Szczególnie nocą łatwo o kolizję z przedstawicielem fauny. Jeżeli jest duży – może być dla auta i jego pasażerów bardzo niebezpieczny.

REKLAMA

O spotkania ze zwierzętami, zwłaszcza dziko żyjącymi, jest łatwiej nocą niż w ciągu dnia. Natura wyposażyła je jednak w doskonałe światła odblaskowe, jakimi są ich oczy. Po zobaczeniu takich jarzących się czerwono, niebiesko, seledynowo lub zielono punkciki na poboczu lub w przydrożnym rowie, można mieć pewność, że ukrywa się tam zwierzę, które prawdopodobnie w ostatniej chwili skoczy prosto pod koła samochodu. 

Zobacz również: Jak jeździć we mgle?

REKLAMA

Na wszelki wypadek należy wówczas zwolnić i włączyć tylko światła mijania. Zwierzę nie ma wyczucia odległości, nie potrafi także ocenić, z jaką prędkością zbliża się do niego samochód. Zmiana świateł na słabsze bardzo często je przestraszy lub zaskoczy na tyle, że zrezygnuje ono z przebiegania przez jezdnię. Jeżeli jednak zdecyduje się na skok pod koła, należy bezwzględnie hamować! Przy małej prędkości wzrastają wielokrotnie szanse na uratowanie życia swojego i zwierzęcia, niż przy dużej. Darując życie zwierzęciu, można też sporo zaoszczędzić na naprawach blacharskich samochodu.

W lesie podczas wichury zdarza się, że na jezdnie padają złamane gałęzie, grube konary a nawet – całe drzewa. Jeżeli więc nagle rozpęta się nawałnica, a droga prowadzi przez las z wysokimi, starymi drzewami, lepiej poczekać, aż aura powróci do stanu spokoju, niż ryzykować, że nagle przed autem albo na nie upadnie drzewo. Zwykle kończy się to śmiercią kierowcy i pasażerów. Podobnie może być zimą, kiedy pod wpływem ciężaru śniegu łamią się grube gałęzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak ustalić, kto ma pierwszeństwo?

REKLAMA

Tę sytuację można jednak przewidzieć – taka gałąź nie pęka od razu, lecz stopniowo, zrzucając z siebie bardzo obficie śnieg. Jeżeli nagle, przy ładnej, bezwietrznej pogodzie nad drogą pojawi się tuman śniegu, istnieje uzasadnione podejrzenie, że albo tam złamała się właśnie gruba gałąź, albo złamie za chwilę. Trzeba zwolnić i poczekać na wyklarowanie się sytuacji.

Zimą w lesie łatwiej o śliskie miejsca, niż na drodze, wiodącej przez otwartą przestrzeń. Słońce może w ciągu dnia topić śnieg na drzewach, a kapiąca z nich woda może zamarzać na zimnej nawierzchni, skrytej w cieniu tych i sąsiednich drzew. Jesienią na drodze może zalegać warstwa suchych lub wilgotnych liści, które są tak samo niebezpieczne dla samochodu, jak gładki lód. Co gorsza, wyprowadzenia auta z poślizgu na takiej poduszce z liści często jest prawie niemożliwe, ponieważ opony auta najczęściej nie mają kontaktu z nawierzchnią!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA