Jak zaplanować wycieczkę do Świnoujścia?
REKLAMA
REKLAMA
Miasto wybudowane wokół cieśniny Świny założone zostało w XII wieku, choć prawa miejskie uzyskało dopiero w roku 1765. Jest jedynym miastem w Polsce leżącym na wyspach (3 duże: Wolin, Uznam, Karsibór oraz 41 małych). Na przestrzeni wieków najpierw osada, a potem już miasto Świnoujście przechodziło wielokrotnie z rąk do rąk, będąc we władaniu m.in. Polan, Danii, Szwecji, Prus, Niemiec, aż w końcu po drugiej wojnie światowej stało się portem polskim.
REKLAMA
Dojazd i nocleg
REKLAMA
Do Świnoujścia dostać się można każdym możliwym rodzajem transportu. Można więc przyjechać własnym samochodem (przez miasto przechodzą drogi krajowe nr 3 i 93) bądź autokarem albo skorzystać z kolei (połączenia PKP, InterCity oraz TLK, w sezonie letnim liczba pociągów zwiększana). Dworce kolejowy i autobusowy znajdują się obok siebie na wyspie Wolin, blisko centrum miasta.
Możliwe jest również dotarcie do Świnoujścia z wykorzystaniem transportu lotniczego. Najbliższe lotnisko znajduje się kilkanaście kilometrów od miasta, po niemieckiej stronie granicy i jest dobrze skomunikowane z większymi miastami w Niemczech. Najbliższy polski port lotniczy jest w oddalonym o ok. 70 km Szczecinie. Za to zdecydowanie najciekawszy jest tutejszy transport morski z połączeniami ze Szwecją i Danią, a także z innymi polskimi miejscowościami nadmorskimi.
Atrakcje
Tak – główną atrakcją jest Bałtyk, ale to nie wszystko, co w Świnoujściu jest godne uwagi. Zacznijmy od zabytków. Jedną z piękniejszych budowli jest tu wieża dawnego kościoła luterańskiego z początku XX w znajdująca się przy ulicy Paderewskiego. Ciekawym zabytkiem są także trzy (z pierwotnie istniejących czterech) forty wchodzące w skład twierdzy Świnoujście, wzniesionej w drugiej połowie XIX wieku.
REKLAMA
Nieopodal twierdzy znajduje się przepiękny Park Zdrojowy, otoczony szlakami turystycznymi oraz licznymi hotelami, pensjonatami i kempingami, jak również obiektami sportowymi. Park porastają rozmaite drzewa, w tym rzadkie odmiany gatunków pospolitych (dąb piramidalny, buk płaczący), znajdują się w nim również pomniki przyrody jak np. wiązy „Przemytnicy”
Ciekawym miejscem, które również należy odwiedzić, gdy pogoda uniemożliwi beztroskie opalanie się na plaży, jest Falochron Zachodni. Znajduje się na nim Stawa Młyny, znak nawigacyjny w kształcie wiatraka, będąca symbolem miasta.
Polecamy: Maroko - jak podróżować i co zobaczyć
Uzdrowisko
Należy pamiętać, że Świnoujście to miasto uzdrowiskowe. Jest tak od końca XIX wieku, kiedy to odkryto w okolicy źródła solanki i borowiny. Wtedy wzniesiono dzielnicę uzdrowiskową, którą od reszty miasteczka oddzielono parkiem, oraz zaczęto przyjmować kuracjuszy, by ci mogli odzyskać siły dzięki walorom tutejszego powietrza i nie tylko. Świnoujski klimat jest ponoć dobry na schorzenia serca, płuc a także skóry i stawów.
By w pełni korzystać z walorów uzdrowiskowych Świnoujścia, można pospacerować po nadmorskiej promenadzie lub – gdy wolimy nieco mniej miejskie otoczenie – wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową jednym z wielu tutejszych szlaków turystycznych.
Co oczywiste, Świnoujście jest także świetnym miejscem na uprawianie sportów wodnych. Oprócz pływania na skuterach wodnych, wind- i kitesurfingu czy wszelkich innych form aktywności popularnych na całym wybrzeżu Bałtyku, tutejsze warunki przyrodnicze sprawiają, że z powodzeniem uprawiać tu można również kajakarstwo.
Zobacz też: Jak zaplanować wycieczkę do Kruszwicy
A więc bez względu na to, czy należymy do leniuchów objadających się goframi na plaży, czy też może lubimy zwiedzać zabytki i podziwiać architekturę, a może kochamy aktywny wypoczynek i wypoczęci jesteśmy dopiero, gdy się zmęczymy – Świnoujście ma w sobie coś dla każdego z nas. Nic, tylko korzystać.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA