REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaplanować wycieczkę do Świnoujścia?

Rafał Skwara
Stawa Młyny - symbol Świnoujścia, fot. wikipedia/R. Drożdżewski
Stawa Młyny - symbol Świnoujścia, fot. wikipedia/R. Drożdżewski

REKLAMA

REKLAMA

Większość z nas nad morze jeździ po to, by leżeć na plaży i raczyć się świeżymi rybkami w okolicznych smażalniach. Tymczasem zwykle miasteczka nadmorskie mają do zaoferowania turystom wiele więcej niż tylko piasek i wodę. Jednym z takich pełnych atrakcji miast jest Świnoujście.

Miasto wybudowane wokół cieśniny Świny założone zostało w XII wieku, choć prawa miejskie uzyskało dopiero w roku 1765. Jest jedynym miastem w Polsce leżącym na wyspach (3 duże: Wolin, Uznam, Karsibór oraz 41 małych). Na przestrzeni wieków najpierw osada, a potem już miasto Świnoujście przechodziło wielokrotnie z rąk do rąk, będąc we władaniu m.in. Polan, Danii, Szwecji, Prus, Niemiec, aż w końcu po drugiej wojnie światowej stało się portem polskim.

REKLAMA

Dojazd i nocleg

REKLAMA

Do Świnoujścia dostać się można każdym możliwym rodzajem transportu. Można więc przyjechać własnym samochodem (przez miasto przechodzą drogi krajowe nr 3 i 93) bądź autokarem albo skorzystać z kolei (połączenia PKP, InterCity oraz TLK, w sezonie letnim liczba pociągów zwiększana). Dworce kolejowy i autobusowy znajdują się obok siebie na wyspie Wolin, blisko centrum miasta.

Możliwe jest również dotarcie do Świnoujścia z wykorzystaniem transportu lotniczego. Najbliższe lotnisko znajduje się kilkanaście kilometrów od miasta, po niemieckiej stronie granicy i jest dobrze skomunikowane z większymi miastami w Niemczech. Najbliższy polski port lotniczy jest w oddalonym o ok. 70 km Szczecinie. Za to zdecydowanie najciekawszy jest tutejszy transport morski z połączeniami ze Szwecją i Danią, a także z innymi polskimi miejscowościami nadmorskimi.

Atrakcje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak – główną atrakcją jest Bałtyk, ale to nie wszystko, co w Świnoujściu jest godne uwagi. Zacznijmy od zabytków. Jedną z piękniejszych budowli jest tu wieża dawnego kościoła luterańskiego z początku XX w znajdująca się przy ulicy Paderewskiego. Ciekawym zabytkiem są także trzy (z pierwotnie istniejących czterech) forty wchodzące w skład twierdzy Świnoujście, wzniesionej w drugiej połowie XIX wieku.

REKLAMA

Nieopodal twierdzy znajduje się przepiękny Park Zdrojowy, otoczony szlakami turystycznymi oraz licznymi hotelami, pensjonatami i kempingami, jak również obiektami sportowymi. Park porastają rozmaite drzewa, w tym rzadkie odmiany gatunków pospolitych (dąb piramidalny, buk płaczący), znajdują się w nim również pomniki przyrody jak np. wiązy „Przemytnicy”

Ciekawym miejscem, które również należy odwiedzić, gdy pogoda uniemożliwi beztroskie opalanie się na plaży, jest Falochron Zachodni. Znajduje się na nim Stawa Młyny, znak nawigacyjny w kształcie wiatraka, będąca symbolem miasta.

Polecamy: Maroko - jak podróżować i co zobaczyć

Uzdrowisko

Należy pamiętać, że Świnoujście to miasto uzdrowiskowe. Jest tak od końca XIX wieku, kiedy to odkryto w okolicy źródła solanki i borowiny. Wtedy wzniesiono dzielnicę uzdrowiskową, którą od reszty miasteczka oddzielono parkiem, oraz zaczęto przyjmować kuracjuszy, by ci mogli odzyskać siły dzięki walorom tutejszego powietrza i nie tylko. Świnoujski klimat jest ponoć dobry na schorzenia serca, płuc a także skóry i stawów.

By w pełni korzystać z walorów uzdrowiskowych Świnoujścia, można pospacerować po nadmorskiej promenadzie lub – gdy wolimy nieco mniej miejskie otoczenie – wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową jednym z wielu tutejszych szlaków turystycznych.

Co oczywiste, Świnoujście jest także świetnym miejscem na uprawianie sportów wodnych. Oprócz pływania na skuterach wodnych, wind- i kitesurfingu czy wszelkich innych form aktywności popularnych na całym wybrzeżu Bałtyku, tutejsze warunki przyrodnicze sprawiają, że z powodzeniem uprawiać tu można również kajakarstwo.

Zobacz też: Jak zaplanować wycieczkę do Kruszwicy

A więc bez względu na to, czy należymy do leniuchów objadających się goframi na plaży, czy też może lubimy zwiedzać zabytki i podziwiać architekturę, a może kochamy aktywny wypoczynek i wypoczęci jesteśmy dopiero, gdy się zmęczymy – Świnoujście ma w sobie coś dla każdego z nas. Nic, tylko korzystać.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA