Jak zaplanować wycieczkę do Łańcuta?
REKLAMA
REKLAMA
Łańcut to niewielkie, niespełna dwudziestotysięczne miasto położone w województwie podkarpackim. Jego historia sięga roku 1349, kiedy to został założony przez króla Kazimierza Wielkiego. Pierwszymi mieszkańcami miasta byli koloniści z niemieckiej miejscowości Landshut, skąd wzięła się nazwa Łańcuta.
REKLAMA
Dojazd i baza
Łańcut leży na międzynarodowej trasie E40 łączącej Europę Zachodnią z Ukrainą, nie jest więc trudno dojechać tu własnym samochodem. Odległość od Rzeszowa, stolicy województwa podkarpackiego i jednocześnie najbliższego miasta z lotniskiem, wynosi jedynie 16 km, co powoduje, że dla zamożniejszych turytów z dalszych zakątków Polski najlepszym sposobem na dotarcie tu będzie droga lotnicza. Stosunkowo najtańszą formą transportu, która pozwoli nam sprawnie dojechać do Łańcuta jest oczywiście kolej.
Dokładna lokalizacja Łańcuta na mapach Google – kliknij tu.
Baza noclegowa nie jest zbyt duża, ale za to zróżnicowana, dzięki czemu możemy wybierać spośród ofert z różnych półek cenowych. Oprócz kilku hoteli („Zamkowy”, „Alfred SPA”) mamy do wyboru jeszcze pensjonaty, motele, a nawet miejsca w szkolnej bursie. W okresie letnim czynne są także: pole namiotowe i schronisko młodzieżowe. Pełna informacja na temat bazy noclegowej oraz lista restauracji, barów i kawiarni, dostępna jest pod tym adresem.
Polecamy: Maroko - jak podróżować i co zobaczyć?
Atrakcje
REKLAMA
Główną i najbardziej rozpoznawalną atrakcją turystyczną Łańcuta jest pochodzący z XVII wieku Zamek Lubomirskich i Potockich. Wciąż rozwijany i upiększany przez władające nim magnackie rody, stał się w czasach PRL-u muzeum, a także miejscem, w którym od 1981 roku odbywa się Festiwal Muzyki zwany wcześniej Dniami Muzyki Kameralnej. Wokół zamku znajduje się park urządzony w stylu angielskim. Całość stanowi jedną z piękniejszych tego typu rezydencji w Europie.
Pod względem architektonicznym ciekawe są z pewnością: łańcucki Rynek, osiemnastowieczna synagoga oraz Kościół Farny św. Stanisława. Równie interesujące wydają się być łańcuckie muzea, w tym Powozownia, Muzeum Ikon czy Muzeum Gorzelnictwa. Jak widać – dla każdego coś miłego.
Łańcut to dobre miejsce dla spacerowiczów ceniących sobie piękno starych uliczek, średniowiecznych kamienic oraz lubujących się w zwiedzaniu historycznych zabytków i muzeów. Z pewnością jest to jedno z miast, którego odwiedzenie może być dla turysty doskonałą lekcją historii.
Zobacz też: Planujemy wycieczkę - Zamość
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.