REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaplanować wycieczkę do Sandomierza?

Rafał Skwara

REKLAMA

REKLAMA

O mieście tym głośno było niedawno z powodu powodzi, która mocno dała się tu we znaki. O Sandomierzu słyszeli też fani jednego z polskich seriali, którego twórcom za plan zdjęciowy służą tutejsze skwery, parki i ulice. Czego o tym mieście nie wiemy? Co warto w nim zobaczyć?

Sandomierz jest miastem niedużym, liczącym sobie ok. 25 tysięcy mieszkańców. Położony jest nad Wisłą w województwie świętokrzyskim, co zapewnia niemałe atrakcje dla tych, którzy poszukują ciekawych plenerów i pięknych widoków. Plenery to jednak atut okolic, za to samo miasto również może pochwalić się atrakcjami, które przyciągają do niego co roku tysiące turystów.

REKLAMA

Dojazd i nocleg

REKLAMA

Standardowo najłatwiej dojechać do Sandomierza koleją lub samochodem. Miasto to jest jednym z ważniejszych węzłów kolejowych w okolicy i leży na przecięciu dróg krajowych nr 77 i 79. Podróż samochodem z Warszawy zajmuje zwykle około trzech godzin; najłatwiej mają mieszkańcy Rzeszowa i Kielc, którzy dojadą do Sandomierza dwa razy szybciej. Można także wybrać transport lotniczy (najbliższe lotnisko jest w Rzeszowie), który znacznie skróci czas podróży turystom z północy kraju. Z Kielcami, Lublinem i Rzeszowem posiada Sandomierz także dobre połączenia autobusowe.

Baza noclegowa jest rozbudowana i zróżnicowana, zarówno pod względem komfortu, jak również ceny. Mamy więc dwu- i trzygwiazdkowe hotele, motele, pensjonaty, ale także kwatery prywatne i kempingi, a więc wybór jest na tyle duży, że każdy znajdzie tu coś odpowiedniego do stanu swojego portfela. Pełną informację o bazie noclegowej Sandomierza uzyskać można pod tym linkiem.

Polecamy: Wakacje dla aktywnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Atrakcje

Nie bez przyczyny Sandomierz określa się mianem Małego Rzymu. Oba miasta położone są na siedmiu wzgórzach, a łączy je także to, że w podziemiach sandomierskich i rzymskich znaleźć można prawdziwe labirynty, których zwiedzenie jest gwarancją wielu wrażeń. Podziemia Sandomierza mieszczą dawne piwnice kupieckie oraz owiane mrokiem starych legend lochy i są jedną z ciekawszych turystycznych atrakcji.

REKLAMA

Samo miasto jest wpisane do rejestru zabytków jako zespół urbanistyczno-architektoniczny oraz krajobrazowy. Oznacza to, że spacerując tutejszymi ulicami będziemy dosłownie potykać się o historię na każdym kroku. Czy naszą uwagę zwrócą zabytkowe kamienice na Starym Rynku, czy też zachwycimy się Ratuszem, Bramą Opatowską a może pięknie położonym sandomierskim Zamkiem – z pewnością poczujemy tchnienie minionych wieków. Warto też odwiedzić tutejszą katedrę z pięknymi zdobieniami i rzeźbami.

Sandomierz szczyci się również pięknem naturalnych krajobrazów, z wyżłobionym w lessach Wąwozem św, Królowej Jadwigi i wypiętrzonymi przed 500 milionami lat Górami Pieprzowymi na czele. Okoliczne tereny to raj dla kochających spacery, jak również dla rowerzystów, którzy mają do dyspozycji szereg tras, w tym żółty szlak do pobliskiego Opatowa oraz Małopolską Drogę św. Jakuba.

Zobacz też: Planujemy wycieczkę - Łańcut

Wygląda więc na to, że Sandomierz – miasto, o którym większość z nas wie niewiele – może się okazać świetnym miejscem na spędzenie weekendu z rodziną. Weekendu z historią i pięknymi sceneriami natury.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA