REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Planujemy wycieczkę - Zamość

Rafał Skwara
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Perła Renesansu, Padwa Północy. Zamość już przed wiekami zasłużył sobie na te przydomki swą piękną architekturą, tworzącą niezwykły klimat tego miejsca. Oto garść porad dla turystów chcących lepiej poznać jedno z bardziej fascynujących miast Lubelszczyzny.

Zamość uzyskał prawa miejskie w roku 1580 dzięki przywilejowi nadanemu przez hetmana Jana Zamojskiego. Okres najszybszego rozwoju miasta przypada na kolejne stulecie, które odznaczyło się w naszej historii wieloma wojnami i najazdami wrogich wojsk. Dzięki potężnym fortyfikacjom miasto pozostało jednak niezdobyte ani przez Szwedów, ani przez Kozaków. Fortyfikacji tych nie udało się jednak uratować w całości przed zaborcą, który dużą część wysadził. Wciąż jednak jest tu co oglądać. Od czego wypadałoby zacząć?

REKLAMA

Stare Miasto

Wycieczkę warto rozpocząć od zdobionego wachlarzowymi schodami Ratusza znajdującego się przy Rynku Wielkim, manierystyczno-barokowego symbolu miasta z 52-metrową wieżą, z której codziennie w samo południe odgrywany jest zamojski hejnał. Przez idealnie kwadratowy Rynek Wielki spacerujmy wolno, by móc zawiesić wzrok na wszechobecnych podcieniowych kamienicach z XVI i XVII stulecia, takich jak kamienica „Pod Aniołem”, „Pod Madonną” czy Morandowska II. Zajdźmy do zbudowanej w latach 1587-98 Katedry Zamojskiej z późnobarokową dzwonnicą, która jest świetnym punktem widokowym na Stare Miasto.

Polecamy: Wyjazd samochodem do Andory

Ważnym punktem zwiedzania Zamościa jest Arsenał mieszczący w sobie Muzeum Barwy i Oręża ze stałą wystawą broni palnej, zbrojeń i makiet fortyfikacji miasta oraz wystawą plenerową obejmującą eksponaty z czasów II wojny światowej. Nie można też pominąć Akademii Zamojskiej, założonej przez Jana Zamojskiego w 1594 roku, w której wykładał m. in. S. Staszic i gdzie obecnie znajdują się liceum i szkoła wyższa. Nie zapominajmy również o Pałacu Zamoyskich, rezydencji z końca XVI wieku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Twierdza Zamość

REKLAMA

Jeśli komuś nie wystarczają zabudowania „cywilne”, może skierować się ku obwarowaniom i fortyfikacjom wojennym, które zachowały się do dzisiejszych czasów lub zostały zrekonstruowane. Składały się one na Twierdzę Zamość, wielokrotnie w swej historii obleganej, co spowodowane było strategicznym położeniem miasta. Twierdza została zniszczona na rozkaz cara Aleksandra II w roku 1866, rozbiórka przebiegła jednak niedbale, co pozwoliło zachować się do dziś choćby bastionowi VII i VI. Oprócz nich zobaczyć można jeszcze pozostałości po bastionie I (tzw. kazamaty) oraz XIX-wieczną Rotundę.

Rotunda Zamojska była działobitnią, mającą bronić miasto przed najeźdźcami. W czasie II wojny światowej był tu obóz przejściowy, a potem również miejsce kaźni okolicznej ludności. Ofiary Rotundy upamiętnia cmentarz z dziesiątkami białych krzyży otaczającymi pierścień budynku oraz mieszczące się tu Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny.

Polecamy: Turysto, nie daj się zaskoczyć

Małe miasto – mnóstwo atrakcji

Wymienienie wszystkich zabytków, które warto tu zobaczyć, zajęłoby jeszcze wiele miejsca. Dość wspomnieć, że w Zamościu zobaczymy jeszcze pozostałości po mieszkającej tu ludności żydowskiej (kamienice, synagogi) i dawne budynki użyteczności publicznej (łaźnia, poczta, wieża ciśnień). Obejrzenie wszystkich zabytków tego miasta zabrać może dużo czasu, ale również dostarczyć wielu ciekawych wrażeń.lecamy:

Miasto jest dobrze przygotowane na przyjęcie turystów. Dość dobrze rozwinięta jest baza noclegowa, jest tu gdzie dobrze zjeść i posiedzieć przy kuflu piwa, by nabrać sił na wycieczkę, w którą zabierze nas wykwalifikowany przewodnik. Wszelkie potrzebne informacje znajdziemy na stronie www.zamosc.pl

Polecamy: Dokąd na wczasy w 2010

Jeśli nie mamy pomysłu na wolny weekend, a chcielibyśmy zabrać rodzinę w miejsce wyjątkowe, warto pomyśleć o Zamościu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

REKLAMA

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej. Budowa przeprawy była możliwa dzięki współpracy wojska, instytucji państwowych oraz władz samorządowych. Głuchołazy są jedną z miejscowości, które szczególnie mocno ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi.

REKLAMA

Nie toyoty i skody, ale stare auta marki Opel Astra i Volkswagen Passat najczęściej jeżdżą po polskich drogach

Choć wśród nowych samochodów od lat niezmiennie liderują takie marki jak Toyota i Skoda, to wśród aut jeżdżących po polskich drogach hierarchia jest zgoła odmienna. To głównie dlatego, że Polacy wciąż kupują przede wszystkim tanie auta, Opel Astra z 2005 r. lub Volkswagen Passat z 2006 r. to pojazdy jakich w ruchu najwięcej.

Aż 7 na 10 lewarków sprawdzonych przez UOKiK nie wytrzymało obciążenia deklarowanego przez producenta. Sprawdź, czy masz ten model

UOKiK przebadał lewarki samochodowe. Aż 7 na 10 nie miało deklarowanej wytrzymałości. Wykryte nieprawidłowości to m.in. uszkodzenie ramion, korby lub łożyska podnośnika.

REKLAMA