REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyprawy z podróżnikami, czyli wakacje inne niż wszystkie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Żuk
www.sxc.hu
www.sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli wizja tegorocznych wakacji w niczym nie różni się od poprzednich, a leżenie na plaży przestaje być zajmujące – masz inną możliwość! Coraz więcej firm podróżniczych oferuje indywidualne wyprawy z doświadczonymi podróżnikami w zakątki świata, które zapierają dech w piersiach.

Spragnieni emocji i autentycznych doznań z pewnością nie mogą liczyć na zwykłe biura podróży. Najpopularniejsze firmy proponują pobyt w miejscach obleganych przez turystów, na szczęście pojawia się coraz więcej ofert dla bardziej wymagających klientów.

REKLAMA

Zobacz to sam

Nowatorskie wycieczki z doświadczonymi podróżnikami oferują długą listę miejsc, o których nawet nam się nie śniło. Rafting w Chile, trekking w Tybecie, wyprawy w Himalaje czy na Kilimandżaro – to tylko mała cząstka propozycji. Kontakt z inną kulturą, unikalna atmosfera, którą można poczuć jedynie na tych skrawkach ziemi, a przede wszystkim poczucie prekursorstwa – właśnie takie przeżycia czekają w tych, dosyć nietypowych miejscach.

Polecamy: Samochodem na narty: Austria - poradnik

Przecieranie szlaków i doświadczanie nieznanego w formie takich wycieczek bywa nazywane przez samych zapaleńców snobizmem pozytywnym. Zakątki, takie jak wykute w górskiej skale kościoły w Lalibela w Etopii, nie są powszechnie dostępne – indywidualne podejście do turysty to nowoczesna koncepcja biur podróży, które dbają o prestiż oraz atrakcyjność swoich ofert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Urlop w wersji exclusive

REKLAMA

Towarzystwo doświadczonego podróżnika zapewnia nie tylko podstawy bezpieczeństwa na terenach niesprzyjających ludzkiej stopie, jego wiedza jest gwarantem uzyskania szerokich objaśnień dotyczących zwyczajów i zachowania ludzi zamieszkujących zwiedzane przez nas krainy. Mieszkańcy ci często wydają się być z zupełnie innej rzeczywistości, poznajemy ich historie, które zapewne nigdy nie dotarłyby do naszych uszu, jeżeli leżelibyśmy na plaży w Chorwacji, uczestniczymy w obrzędach i rytuałach wprawiających w osłupienie swoim autentyzmem. Dotykamy prawdy, a nie fingowanych atrakcji, które żerują na podupadłej tradycji wyeksploatowanych już kurortów.

Bardzo często zdarza się, że zwiedzanie podczas takich wypraw charakter akademicki. Podróżnicy wyruszają pod przewodnictwem wykształconych profesorów i wykładowców, którzy całe swoje życie poświęcili badaniu danego terenu. Informacje, które pochłaniamy podczas takiej wycieczki mają zupełnie inny wymiar niż te komercyjne – organizatorzy wypraw z doświadczonymi podróżnikami dbają, by zaangażowanie uczestników było wykorzystywane do maksimum możliwości.

Bądź turystą aktywnym

Ten, dopiero rozkwitający typ turystyki stawia przed zapaleńcami ogromne wymagania. Aby skorzystać z jego dobrodziejstw, trzeba cieszyć się znaczą tężyzną fizyczną i wytrzymałością na ekstremalne warunki. Wyprawa trekkingowa w góry, rafting lub canyoning to sporty ekstremalne, które dość często są elementem trudnych wypraw, a żeby czerpać z nich samą przyjemność, konieczne jest doskonałe przygotowanie.

Egzotyczne wycieczki to przede wszystkim ciężka praca. Wydaje się niesamowite, że urlop przeznaczony na wypoczynek niektórzy spędzają na tak aktywnych zajęciach. Przeprowadzane na skalę światową badania psychologiczne dowiodły jednak, że istnieje duża grupa osób, które jedynie dzięki ekstremalnemu wysiłkowi fizycznemu są w stanie odpocząć od całorocznej pracy umysłowej.

Polecamy: Wakacje dla aktywnych

Taka prawidłowość sprawia, że najczęstszymi uczestnikami wypraw w nieznane zakątki świata są ludzie wykształceni, pełniący ważne funkcje w prywatnych firmach, przedsiębiorstwach, życiu społecznym. Wyjazd traktują jako odskocznię – skuteczne naładowanie baterii swojego organizmu na cały rok.

Co zrobić, żeby wziąć udział w wyprawie

REKLAMA

Chociaż wizja egzotycznych wycieczek pociąga wielu, niestety nie każdy może pozwolić sobie na taki wyjazd. Chęci, zapał i przygotowanie to dużo, potrzeba jednak jeszcze sporego zaplecza finansowego. Dość wysokie ceny związane są z opracowaniem indywidualnego programu wyprawy, który nierzadko uwzględnia trudno dostępne dla zwykłego śmiertelnika zakątki. Im większym wyzwaniem jest wyprawa, tym więcej trzeba w nią włożyć pieniędzy.

Ci, którzy zaryzykowali – nie żałują. Uczestnicy wypraw często podkreślają, że nie warto gromadzić dóbr materialnych, bardziej wartościowe są przeżycia i wspomnienia, bo te człowiek może mieć zawsze przy sobie i nikt nie jest w stanie ich odebrać.

Poniżej kilka adresów stron, które oferują inne niż tradycyjne wycieczki. Jeśli tylko budżet domowy na to pozwala – z pewnością warto tam zajrzeć!

Oferty wypraw z podróżnikami:

  • http://www.wyprawy.pl/
  • http://pamir.pl/
  • http://www.mktramping.pl/
  • http://www.patagonia.com.pl/
  • http://www.homohibernatus.eu/
  • http://www.transsyberyjska.pl/
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

REKLAMA

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA