REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyprawy z podróżnikami, czyli wakacje inne niż wszystkie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Żuk
www.sxc.hu
www.sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli wizja tegorocznych wakacji w niczym nie różni się od poprzednich, a leżenie na plaży przestaje być zajmujące – masz inną możliwość! Coraz więcej firm podróżniczych oferuje indywidualne wyprawy z doświadczonymi podróżnikami w zakątki świata, które zapierają dech w piersiach.

Spragnieni emocji i autentycznych doznań z pewnością nie mogą liczyć na zwykłe biura podróży. Najpopularniejsze firmy proponują pobyt w miejscach obleganych przez turystów, na szczęście pojawia się coraz więcej ofert dla bardziej wymagających klientów.

REKLAMA

Zobacz to sam

Nowatorskie wycieczki z doświadczonymi podróżnikami oferują długą listę miejsc, o których nawet nam się nie śniło. Rafting w Chile, trekking w Tybecie, wyprawy w Himalaje czy na Kilimandżaro – to tylko mała cząstka propozycji. Kontakt z inną kulturą, unikalna atmosfera, którą można poczuć jedynie na tych skrawkach ziemi, a przede wszystkim poczucie prekursorstwa – właśnie takie przeżycia czekają w tych, dosyć nietypowych miejscach.

Polecamy: Samochodem na narty: Austria - poradnik

Przecieranie szlaków i doświadczanie nieznanego w formie takich wycieczek bywa nazywane przez samych zapaleńców snobizmem pozytywnym. Zakątki, takie jak wykute w górskiej skale kościoły w Lalibela w Etopii, nie są powszechnie dostępne – indywidualne podejście do turysty to nowoczesna koncepcja biur podróży, które dbają o prestiż oraz atrakcyjność swoich ofert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Urlop w wersji exclusive

REKLAMA

Towarzystwo doświadczonego podróżnika zapewnia nie tylko podstawy bezpieczeństwa na terenach niesprzyjających ludzkiej stopie, jego wiedza jest gwarantem uzyskania szerokich objaśnień dotyczących zwyczajów i zachowania ludzi zamieszkujących zwiedzane przez nas krainy. Mieszkańcy ci często wydają się być z zupełnie innej rzeczywistości, poznajemy ich historie, które zapewne nigdy nie dotarłyby do naszych uszu, jeżeli leżelibyśmy na plaży w Chorwacji, uczestniczymy w obrzędach i rytuałach wprawiających w osłupienie swoim autentyzmem. Dotykamy prawdy, a nie fingowanych atrakcji, które żerują na podupadłej tradycji wyeksploatowanych już kurortów.

Bardzo często zdarza się, że zwiedzanie podczas takich wypraw charakter akademicki. Podróżnicy wyruszają pod przewodnictwem wykształconych profesorów i wykładowców, którzy całe swoje życie poświęcili badaniu danego terenu. Informacje, które pochłaniamy podczas takiej wycieczki mają zupełnie inny wymiar niż te komercyjne – organizatorzy wypraw z doświadczonymi podróżnikami dbają, by zaangażowanie uczestników było wykorzystywane do maksimum możliwości.

Bądź turystą aktywnym

Ten, dopiero rozkwitający typ turystyki stawia przed zapaleńcami ogromne wymagania. Aby skorzystać z jego dobrodziejstw, trzeba cieszyć się znaczą tężyzną fizyczną i wytrzymałością na ekstremalne warunki. Wyprawa trekkingowa w góry, rafting lub canyoning to sporty ekstremalne, które dość często są elementem trudnych wypraw, a żeby czerpać z nich samą przyjemność, konieczne jest doskonałe przygotowanie.

Egzotyczne wycieczki to przede wszystkim ciężka praca. Wydaje się niesamowite, że urlop przeznaczony na wypoczynek niektórzy spędzają na tak aktywnych zajęciach. Przeprowadzane na skalę światową badania psychologiczne dowiodły jednak, że istnieje duża grupa osób, które jedynie dzięki ekstremalnemu wysiłkowi fizycznemu są w stanie odpocząć od całorocznej pracy umysłowej.

Polecamy: Wakacje dla aktywnych

Taka prawidłowość sprawia, że najczęstszymi uczestnikami wypraw w nieznane zakątki świata są ludzie wykształceni, pełniący ważne funkcje w prywatnych firmach, przedsiębiorstwach, życiu społecznym. Wyjazd traktują jako odskocznię – skuteczne naładowanie baterii swojego organizmu na cały rok.

Co zrobić, żeby wziąć udział w wyprawie

REKLAMA

Chociaż wizja egzotycznych wycieczek pociąga wielu, niestety nie każdy może pozwolić sobie na taki wyjazd. Chęci, zapał i przygotowanie to dużo, potrzeba jednak jeszcze sporego zaplecza finansowego. Dość wysokie ceny związane są z opracowaniem indywidualnego programu wyprawy, który nierzadko uwzględnia trudno dostępne dla zwykłego śmiertelnika zakątki. Im większym wyzwaniem jest wyprawa, tym więcej trzeba w nią włożyć pieniędzy.

Ci, którzy zaryzykowali – nie żałują. Uczestnicy wypraw często podkreślają, że nie warto gromadzić dóbr materialnych, bardziej wartościowe są przeżycia i wspomnienia, bo te człowiek może mieć zawsze przy sobie i nikt nie jest w stanie ich odebrać.

Poniżej kilka adresów stron, które oferują inne niż tradycyjne wycieczki. Jeśli tylko budżet domowy na to pozwala – z pewnością warto tam zajrzeć!

Oferty wypraw z podróżnikami:

  • http://www.wyprawy.pl/
  • http://pamir.pl/
  • http://www.mktramping.pl/
  • http://www.patagonia.com.pl/
  • http://www.homohibernatus.eu/
  • http://www.transsyberyjska.pl/
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

REKLAMA

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA