REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Turysto, nie daj się zaskoczyć

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Judyta Wanicka
santorini - sxc
santorini - sxc

REKLAMA

REKLAMA

Przykre niespodzianki podczas urlopu to często wynik naszej małej wiedzy o kraju, do którego się udajemy. Poniżej radzimy, o czym należy pamiętać podczas pobytu w najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajach.

Egipt

REKLAMA

Egipt jest jednym z najbardziej liberalnych krajów muzułmańskich, ale w dalszym ciągu każdy aspekt życia jest tutaj regulowany przez religię. Należy więc zwracać szczególną uwagę na strój i zachowanie, które mogą godzić w obowiązujące normy religijne i obyczajowe. Zwiedzając muzułmańskie miejsca kultu powinniśmy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Niedopuszczalne są odkryte nogi, ramiona i dekolt. Kobiety powinny przykryć głowę chustą. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie. Zwiedzający minarety mogą wziąć ze sobą buty, ale ważne, by nieść je zetknięte podeszwami. Pokazywanie podeszwy butów lub spodu stóp muzułmanie odbierają jako zniewagę. Wychodząc poza ośrodek wypoczynkowy ubierajmy się raczej skromnie. Śmiałym strojem kobieta może sprowokować zaczepki Egipcjan, głównie o podtekście seksualnym. Skąpo ubrane kobiety postrzegane są tu bowiem jako panie lekkich obyczajów. Z tych samych powodów panie nie powinny wybierać się na samotne spacery o zmroku, zwłaszcza po starych dzielnicach miast - medinach. Na egipskich plażach, nawet tych hotelowych, nie wolno opalać się topless. Witając się z tubylcami kobieta nigdy pierwsza nie wyciąga dłoni. W czasie ramadanu, muzułmańskiego postu, powinniśmy zachować dyskrecję podczas spożywania posiłków oraz zrezygnować z palenia i picia alkoholu w miejscach publicznych.

Zobacz także: Egipt

Częstą przypadłością dotykającą turystów z Europy w Egipcie jest tzw. zemsta faraona, czyli zatrucie żołądkowe, spowodowane nagłą zmianą diety i inną florą bakteryjną panująca w Egipcie. Jak temu zaradzić? Powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie leki na biegunkę (dostępne bez recepty w polskich i egipskich aptekach) oraz pamiętać o kilku zasadach: pić tylko wodę butelkowaną i przegotowaną, zrezygnować z napojów z kostkami lodu, soków ze świeżych owoców, surowych warzyw i lodów.

Zobacz także: Probiotyki w wakacyjnej apteczce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Napiwki, czyli tzw. bakszysz, warto płacić jedynie konkretnym osobom z obsługi hotelowej. Dając napiwki cały czas temu samemu kelnerowi, recepcjoniście czy pokojówce zyskasz sobie ich sympatię i zapewnisz znacznie lepszy poziom obsługi. Napiwek powinien stanowić ok. 10-15 % ceny usługi. Czy płacenie bakszyszu jest obowiązkowe? Jest to raczej obowiązek moralny, wynikający z poszanowania egipskiej tradycji. Otrzymywanie przez muzułmanów jałmużny jest bowiem odwiecznym elementem kultury islamskiej i choćby z tego tylko powodu powinniśmy płacić bakszysz.

Turcja

REKLAMA

W Turcji przyda nam się asertywność. Podobnie jak w Egipcie, Tunezji i Maroku sprzedawanie i kupowanie jest wręcz rytuałem, którego nieodłącznym elementem jest targowanie się. Na bazarze nie kupisz niczego bez dłuższej rozmowy ze sprzedawcą, targować się trzeba nawet za przejazd taksówką. Właściciele sklepików celowo nie umieszczają na towarach cen, aby zmusić klienta do zainicjowania rozmowy. Zresztą już samo spojrzenie w kierunku sprzedawcy jest dla niego sygnałem do rozpoczęcia negocjacji. Jeśli nie jesteś zainteresowany towarem staraj się nie patrzeć w oczy sprzedawcy i nie wdając się w dyskusję, po prostu wyjdź ze sklepu. Jednak gdy rzeczywiście chcesz coś kupić, przystąp do negocjacji. Sprzedawcy bardzo często proponują zawyżone ceny towarów, licząc na to, że uda im się Ciebie naciągnąć. Targuj się do momentu, aż uzyskasz naprawdę atrakcyjną cenę.

W Turcji kobiety nie powinny same poruszać się po mieście, bo łatwo mogą narazić się na zaczepki Turków. Trudno będzie w takiej sytuacji o pomoc, ponieważ w tradycyjnym tureckim społeczeństwie mężczyzna stoi na uprzywilejowanej pozycji, a kobieta ma obowiązek podporządkować się jego woli. Więc takie zachowanie wobec kobiety nie jest tu uważane za coś złego.

Zobacz także: Turcja - jak się zachować

REKLAMA

Za wyjątkowo niegrzeczne uważa się w Turcji wskazywanie kogoś palcem i pokazywanie podeszwy buta lub spodu stóp. W trakcie siedzenia stopy trzymajmy na podłodze. Kobiety nie powinny krzyżować nóg, kiedy siedzą naprzeciw innej osoby. Niedopuszczalne jest także wypróżnianie nosa w miejscach publicznych, zwłaszcza w restauracji (najlepiej wyjść wtedy na zewnątrz) oraz publiczne całowanie i obściskiwanie się.
Poruszając się pieszo po ulicach, uważaj na samochody. Pamiętaj, że tutaj auta zawsze mają pierwszeństwo. Jeżeli zostaniesz potrącony nie ze swojej winy, to właśnie ty będziesz odpowiadał za spowodowanie wypadku. Podróżując po tureckich miastach autem przygotuj się na drogową samowolkę. Mimo sygnalizacji świetlnej tureccy kierowcy nie mają w zwyczaju przestrzegania przepisów ruchu drogowego, a ludzie i samochody poruszają się na wyczucie, w myśl zasady „większy ma pierwszeństwo”.

W Turcji wiele osób uskarża się na dolegliwości żołądkowe. W razie drobnych problemów najlepiej poprosić o poradę w aptece (eczane). Większość leków, które w Polsce są wydawane z przepisu lekarza, w Turcji dostaniemy bez recepty.

Tunezja

Szczególną ostrożność powinniśmy zachować na zatoczonych tunezyjskich bazarach, ponieważ nie trudno paść tu ofiarą kieszonkowców. Nie nośmy przy sobie całej gotówki, jaką wzięliśmy na urlop oraz oryginałów dokumentów. Dla bezpieczeństwa zróbmy kserokopie paszportu, dowodu, prawa jazdy i innych ważnych dokumentów. Warto także zaopatrzyć się w woreczki foliowe, które skutecznie zabezpieczą urządzenia elektroniczne przed pustynnym piaskiem.
Tunezja podobnie jak Egipt i Turcja jest krajem muzułmańskim, dlatego powinniśmy pamiętać o odpowiednim stroju i zachowaniu w miejscach świętych i podczas ramadanu. W niektórych meczetach, np. w Sousse, przy wejściach stoją specjalne służby obyczajowe, które zatrzymują nieodpowiednio ubranych turystów i nakazują ubranie stosownych szat.

Zobacz także: Jak zachować się w krajach arabskich

Ważnym elementem tunezyjskiej kultury jest jedzenie. Kuchnia tunezyjska należy do najbardziej pikantnych na świecie, dlatego osoby z wrażliwym żołądkiem powinny na nią uważać. Do jedzenia Tunezyjczycy podchodzą z wielkim szacunkiem, co wynika z faktu, że skrajne warunki przyrodnicze często utrudniają zaspokajanie potrzeb żywieniowych. Spożywanie posiłku jest w Tunezji jest swego rodzaju rytuałem, dlatego warto poznać jego zasady: jemy powoli, nie rzucamy się łapczywie na jedzenie, nie zostawiamy resztek, ponieważ w Tunezji jest to równoznaczne z marnowaniem jedzenia. Jeżeli będziemy mieli okazję zjeść posiłek w prawdziwym tunezyjskim domu, pamiętajmy, że tutaj je się rękoma, wspólnie z jednej miski. Jemy używając wyłącznie prawej ręki, lewa - zgodnie z tradycją muzułmańską - jest nieczysta i służy do celów higienicznych. Tunezyjczycy, podobnie jak inni mieszkańcy krajów Bliskiego Wschodu, nie używają papieru toaletowego, lecz podmywają się wodą ze specjalnych pojemników lub zlewów, używając właśnie lewej dłoni. Posiłek rozpoczyna zawsze najważniejsza osoba: w rodzinie – ojciec, w grupie - najstarszy mężczyzna.

Zobacz także: Tunezja

Grecja

Grecy są niezwykle dumni ze swojego dziedzictwa kulturowego i dlatego łatwo ich urazić, wypowiadając się niepochlebnie o tym, co greckie. Warto także zachować dla siebie uwagi dotyczące greckiego kościoła prawosławnego, ponieważ cieszy on w społeczeństwie dużym autorytetem.
Grecy przywiązują bardzo dużą wagę do jedzenia. Właściciele i kucharze tawern negatywnie reagują na klientów, którzy wpadają tu na chwilę. W Grecji jedzeniem należy się delektować godzinami i próbować po kolei wszystkich przysmaków. Pamiętajmy jednak, żeby nie przeholować z winem. Nietrzeźwość budzi odrazę wśród tubylców i jest szczególnie napiętnowana. Opuszczając lokal nie zapomnijmy o pochwaleniu jedzenia, dla obsługi jest to znacznie ważniejsze niż napiwki!
Grecy to naród rodzinny, uwielbiający dzieci. Wielką sympatią traktuje się tu również dzieci cudzoziemców, np. częstując je słodyczami. Tubylcy są niezwykle serdeczni dla przybyszów z obcych krajów, lecz nigdy się z nimi nie spoufalają. Dlaczego? Bo nie są Grekami.

Cypryjczycy są bardziej przystępni dla przyjezdnych. Łatwo można ich zjednać uprzejmym przywitaniem i uśmiechem. Bardzo ważny jest przy tym utrzymanie kontaktu wzrokowego. Udając się na wizytę do cypryjskiego domu, pamiętajmy o małym prezencie. Do stołu siadamy tylko na zaproszenie gospodarza domu. Zgodnie ze zwyczajem żegnamy się z każdą osobą indywidualnie.

Grecy świętują dość długo i hucznie, dlatego w dniu święta, w przeddzień popołudniu i następnego dnia rano większość sklepów jest zamknięta.

Zobacz także: Grecja

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

REKLAMA

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

REKLAMA