REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Turysto, nie daj się zaskoczyć

Judyta Wanicka
santorini - sxc
santorini - sxc

REKLAMA

REKLAMA

Przykre niespodzianki podczas urlopu to często wynik naszej małej wiedzy o kraju, do którego się udajemy. Poniżej radzimy, o czym należy pamiętać podczas pobytu w najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajach.

Egipt

REKLAMA

Egipt jest jednym z najbardziej liberalnych krajów muzułmańskich, ale w dalszym ciągu każdy aspekt życia jest tutaj regulowany przez religię. Należy więc zwracać szczególną uwagę na strój i zachowanie, które mogą godzić w obowiązujące normy religijne i obyczajowe. Zwiedzając muzułmańskie miejsca kultu powinniśmy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Niedopuszczalne są odkryte nogi, ramiona i dekolt. Kobiety powinny przykryć głowę chustą. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie. Zwiedzający minarety mogą wziąć ze sobą buty, ale ważne, by nieść je zetknięte podeszwami. Pokazywanie podeszwy butów lub spodu stóp muzułmanie odbierają jako zniewagę. Wychodząc poza ośrodek wypoczynkowy ubierajmy się raczej skromnie. Śmiałym strojem kobieta może sprowokować zaczepki Egipcjan, głównie o podtekście seksualnym. Skąpo ubrane kobiety postrzegane są tu bowiem jako panie lekkich obyczajów. Z tych samych powodów panie nie powinny wybierać się na samotne spacery o zmroku, zwłaszcza po starych dzielnicach miast - medinach. Na egipskich plażach, nawet tych hotelowych, nie wolno opalać się topless. Witając się z tubylcami kobieta nigdy pierwsza nie wyciąga dłoni. W czasie ramadanu, muzułmańskiego postu, powinniśmy zachować dyskrecję podczas spożywania posiłków oraz zrezygnować z palenia i picia alkoholu w miejscach publicznych.

Zobacz także: Egipt

Częstą przypadłością dotykającą turystów z Europy w Egipcie jest tzw. zemsta faraona, czyli zatrucie żołądkowe, spowodowane nagłą zmianą diety i inną florą bakteryjną panująca w Egipcie. Jak temu zaradzić? Powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie leki na biegunkę (dostępne bez recepty w polskich i egipskich aptekach) oraz pamiętać o kilku zasadach: pić tylko wodę butelkowaną i przegotowaną, zrezygnować z napojów z kostkami lodu, soków ze świeżych owoców, surowych warzyw i lodów.

Zobacz także: Probiotyki w wakacyjnej apteczce

Napiwki, czyli tzw. bakszysz, warto płacić jedynie konkretnym osobom z obsługi hotelowej. Dając napiwki cały czas temu samemu kelnerowi, recepcjoniście czy pokojówce zyskasz sobie ich sympatię i zapewnisz znacznie lepszy poziom obsługi. Napiwek powinien stanowić ok. 10-15 % ceny usługi. Czy płacenie bakszyszu jest obowiązkowe? Jest to raczej obowiązek moralny, wynikający z poszanowania egipskiej tradycji. Otrzymywanie przez muzułmanów jałmużny jest bowiem odwiecznym elementem kultury islamskiej i choćby z tego tylko powodu powinniśmy płacić bakszysz.

Turcja

REKLAMA

W Turcji przyda nam się asertywność. Podobnie jak w Egipcie, Tunezji i Maroku sprzedawanie i kupowanie jest wręcz rytuałem, którego nieodłącznym elementem jest targowanie się. Na bazarze nie kupisz niczego bez dłuższej rozmowy ze sprzedawcą, targować się trzeba nawet za przejazd taksówką. Właściciele sklepików celowo nie umieszczają na towarach cen, aby zmusić klienta do zainicjowania rozmowy. Zresztą już samo spojrzenie w kierunku sprzedawcy jest dla niego sygnałem do rozpoczęcia negocjacji. Jeśli nie jesteś zainteresowany towarem staraj się nie patrzeć w oczy sprzedawcy i nie wdając się w dyskusję, po prostu wyjdź ze sklepu. Jednak gdy rzeczywiście chcesz coś kupić, przystąp do negocjacji. Sprzedawcy bardzo często proponują zawyżone ceny towarów, licząc na to, że uda im się Ciebie naciągnąć. Targuj się do momentu, aż uzyskasz naprawdę atrakcyjną cenę.

W Turcji kobiety nie powinny same poruszać się po mieście, bo łatwo mogą narazić się na zaczepki Turków. Trudno będzie w takiej sytuacji o pomoc, ponieważ w tradycyjnym tureckim społeczeństwie mężczyzna stoi na uprzywilejowanej pozycji, a kobieta ma obowiązek podporządkować się jego woli. Więc takie zachowanie wobec kobiety nie jest tu uważane za coś złego.

Zobacz także: Turcja - jak się zachować

REKLAMA

Za wyjątkowo niegrzeczne uważa się w Turcji wskazywanie kogoś palcem i pokazywanie podeszwy buta lub spodu stóp. W trakcie siedzenia stopy trzymajmy na podłodze. Kobiety nie powinny krzyżować nóg, kiedy siedzą naprzeciw innej osoby. Niedopuszczalne jest także wypróżnianie nosa w miejscach publicznych, zwłaszcza w restauracji (najlepiej wyjść wtedy na zewnątrz) oraz publiczne całowanie i obściskiwanie się.
Poruszając się pieszo po ulicach, uważaj na samochody. Pamiętaj, że tutaj auta zawsze mają pierwszeństwo. Jeżeli zostaniesz potrącony nie ze swojej winy, to właśnie ty będziesz odpowiadał za spowodowanie wypadku. Podróżując po tureckich miastach autem przygotuj się na drogową samowolkę. Mimo sygnalizacji świetlnej tureccy kierowcy nie mają w zwyczaju przestrzegania przepisów ruchu drogowego, a ludzie i samochody poruszają się na wyczucie, w myśl zasady „większy ma pierwszeństwo”.

W Turcji wiele osób uskarża się na dolegliwości żołądkowe. W razie drobnych problemów najlepiej poprosić o poradę w aptece (eczane). Większość leków, które w Polsce są wydawane z przepisu lekarza, w Turcji dostaniemy bez recepty.

Tunezja

Szczególną ostrożność powinniśmy zachować na zatoczonych tunezyjskich bazarach, ponieważ nie trudno paść tu ofiarą kieszonkowców. Nie nośmy przy sobie całej gotówki, jaką wzięliśmy na urlop oraz oryginałów dokumentów. Dla bezpieczeństwa zróbmy kserokopie paszportu, dowodu, prawa jazdy i innych ważnych dokumentów. Warto także zaopatrzyć się w woreczki foliowe, które skutecznie zabezpieczą urządzenia elektroniczne przed pustynnym piaskiem.
Tunezja podobnie jak Egipt i Turcja jest krajem muzułmańskim, dlatego powinniśmy pamiętać o odpowiednim stroju i zachowaniu w miejscach świętych i podczas ramadanu. W niektórych meczetach, np. w Sousse, przy wejściach stoją specjalne służby obyczajowe, które zatrzymują nieodpowiednio ubranych turystów i nakazują ubranie stosownych szat.

Zobacz także: Jak zachować się w krajach arabskich

Ważnym elementem tunezyjskiej kultury jest jedzenie. Kuchnia tunezyjska należy do najbardziej pikantnych na świecie, dlatego osoby z wrażliwym żołądkiem powinny na nią uważać. Do jedzenia Tunezyjczycy podchodzą z wielkim szacunkiem, co wynika z faktu, że skrajne warunki przyrodnicze często utrudniają zaspokajanie potrzeb żywieniowych. Spożywanie posiłku jest w Tunezji jest swego rodzaju rytuałem, dlatego warto poznać jego zasady: jemy powoli, nie rzucamy się łapczywie na jedzenie, nie zostawiamy resztek, ponieważ w Tunezji jest to równoznaczne z marnowaniem jedzenia. Jeżeli będziemy mieli okazję zjeść posiłek w prawdziwym tunezyjskim domu, pamiętajmy, że tutaj je się rękoma, wspólnie z jednej miski. Jemy używając wyłącznie prawej ręki, lewa - zgodnie z tradycją muzułmańską - jest nieczysta i służy do celów higienicznych. Tunezyjczycy, podobnie jak inni mieszkańcy krajów Bliskiego Wschodu, nie używają papieru toaletowego, lecz podmywają się wodą ze specjalnych pojemników lub zlewów, używając właśnie lewej dłoni. Posiłek rozpoczyna zawsze najważniejsza osoba: w rodzinie – ojciec, w grupie - najstarszy mężczyzna.

Zobacz także: Tunezja

Grecja

Grecy są niezwykle dumni ze swojego dziedzictwa kulturowego i dlatego łatwo ich urazić, wypowiadając się niepochlebnie o tym, co greckie. Warto także zachować dla siebie uwagi dotyczące greckiego kościoła prawosławnego, ponieważ cieszy on w społeczeństwie dużym autorytetem.
Grecy przywiązują bardzo dużą wagę do jedzenia. Właściciele i kucharze tawern negatywnie reagują na klientów, którzy wpadają tu na chwilę. W Grecji jedzeniem należy się delektować godzinami i próbować po kolei wszystkich przysmaków. Pamiętajmy jednak, żeby nie przeholować z winem. Nietrzeźwość budzi odrazę wśród tubylców i jest szczególnie napiętnowana. Opuszczając lokal nie zapomnijmy o pochwaleniu jedzenia, dla obsługi jest to znacznie ważniejsze niż napiwki!
Grecy to naród rodzinny, uwielbiający dzieci. Wielką sympatią traktuje się tu również dzieci cudzoziemców, np. częstując je słodyczami. Tubylcy są niezwykle serdeczni dla przybyszów z obcych krajów, lecz nigdy się z nimi nie spoufalają. Dlaczego? Bo nie są Grekami.

Cypryjczycy są bardziej przystępni dla przyjezdnych. Łatwo można ich zjednać uprzejmym przywitaniem i uśmiechem. Bardzo ważny jest przy tym utrzymanie kontaktu wzrokowego. Udając się na wizytę do cypryjskiego domu, pamiętajmy o małym prezencie. Do stołu siadamy tylko na zaproszenie gospodarza domu. Zgodnie ze zwyczajem żegnamy się z każdą osobą indywidualnie.

Grecy świętują dość długo i hucznie, dlatego w dniu święta, w przeddzień popołudniu i następnego dnia rano większość sklepów jest zamknięta.

Zobacz także: Grecja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szkolenia redukujące punkty karne. W 10 dni WORD-y zredukowały 34 tys. punktów

    Polscy kierowcy pokochali szkolenia. Właściwie to jeden typ szkolenia. Mowa oczywiście o kursach redukujących 6 punktów karnych. Te wróciły do WORD-ów i stały się hitem. Jak informuje RMF FM, w 10 dni na szkoleniu pojawiło się blisko 6 tys. kierowców.

    Prawo jazdy plus, czyli darmowe prawo jazdy dla uczniów. Kto, co i dlaczego?

    Polacy uwielbiają słowo "darmowy". Jeszcze mocniej kochają je jednak politycy, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej. PiS przedstawiło zatem swój kolejny pomysł. A tym jest darmowe prawo jazdy dla uczniów. Na czym polega program prawo jazdy plus?

    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    REKLAMA

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    REKLAMA

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA