REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić gdy auto wpadnie do wody?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakubowski Ryszard
Mitsubishi L200, woda, Fot. Fotolia
Mitsubishi L200, woda, Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA


Wpadnięcie samochodu do wody np. w wyniku nieostrożnej jazdy jest na szczęście bardzo rzadkim przypadkiem. Warto jednak wiedzieć, jak się zachować w takich okolicznościach, aby ocalić życie.

Gdy auto wpadnie do rzeki i tonie w pozycji normalnej, czyli kołami do dołu, należy wówczas jak najszybciej zamknąć wszystkie wloty powietrza do kabiny, a wiec – nadmuch powietrza przez nagrzewnicę, okna, itp. Zwiększy to znacznie czas tonięcia, a więc czas potrzebny na ocenę sytuacji i zaplanowanie dalszych działań. Jeżeli auto utrzymuje się na powierzchni, można spróbować je szybko opuścić. Wiąże się to z ryzykiem wpuszczenia przez otwarte drzwi wody do wnętrza, co znacznie przyspieszy tonięcie. Decydować, więc będą ułamki sekundy.

REKLAMA

Powszechny zwyczaj jazdy z zablokowanymi wszystkimi drzwiami w samochodzie z obawy przed napadem lub z innych irracjonalnych pobudek można porównać do spaceru po linie nad klatką z głodnym tygrysem. Nie wolno blokować drzwi, przy których siedzą ludzie.

Zobacz również: Jak jechać w terenie leśnym?

REKLAMA

Zanim samochód osiądzie na dnie należy rozpiąć lub przeciąć pasy bezpieczeństwa, odpiąć fotelik dziecięcy, jeżeli znajduje się w nim dziecko, zdjąć buty i ubranie krępujące ruchy (to bardzo ważne!), oraz usunąć z kieszeni wszystkie ciężkie przedmioty. Jest na to zaledwie kilka sekund, więc trzeba się spieszyć i działać rozważnie. Nie wpadać w panikę.

Kabina pojazdu będzie stopniowo, dość szybko wypełniała się wodą. Gdy jej poziom zbliży się na mniej więcej 20 cm do sufitu, można otworzyć drzwi. Wcześniejsze otwarcie drzwi jest pod wodą niemożliwe – napór wody na nie jest zbyt duży. Znacznie łatwiej je otworzyć, gdy ciśnienie na zewnątrz i wewnątrz pojazdu będzie podobne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zanim opuścisz pojazd

Przed opuszczeniem pojazdu trzeba upewnić się, że nic w tym nie przeszkodzi. A więc, czy nogi nie zaplątały się w pasy bezpieczeństwa, czy pasek od spodni albo jakaś część garderoby o coś nie zaczepiła. Następnie należy kilkakrotnie głęboko odetchnąć resztkami powietrza w kabinie, nabrać go dużo w płuca, otworzyć drzwi i przy opuszczaniu samochodu mocno odepchnąć się od niego nogami ku górze. Pamiętać o dziecku – jego fotelik wykonany z pianki ma sporą wyporność, więc nie powinno być problemu z jego wypłynięciem na powierzchnię.

Zobacz również: Jak zapobiegać pożarom samochodów?

REKLAMA

Gdy samochód osiądzie na dnie do góry kołami, jedyną szansą na uratowanie życia jest natychmiastowe rozpięcie pasów bezpieczeństwa!!! Następnie należy jego sufit potraktować, jak podłogę. Jeżeli będzie to możliwe, wykonać wszystkie czynności, jak w przypadku tonięcia kołami do dołu. Nie szarpać się z drzwiami, zanim woda nie wypełni kabiny przynajmniej do ¾ jej wysokości. Gdyby drzwi się zakleszczyły, należy wypchnąć, najlepiej przy pomocy silnego uderzenia obiema nogami, jedną z największych szyb!

Wszystkie opisane czynności związane z ratowaniem się z tonącego samochodu są jedynie półśrodkami, zwiększającymi szanse na przeżycie. Stosują je kaskaderzy przy kręceniu scen katastrof drogowych, ale używane przy tym samochody mają mnóstwo różnych zabezpieczeń, np. mają zdemontowane urządzenia służące do blokowania drzwi. Poza tym kaskader ma pod ręką butlę ze sprężonym powietrzem na wypadek, gdyby coś się nie powiodło.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

REKLAMA

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

REKLAMA