REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie wybrać opony: asymetryczne czy kierunkowe?

Wybór rodzaju bieżnika zawsze stawia nas przed dylematem. Aspekt wizualny nie może przeważyć nad tym jak opona zachowuje się na drodze. Przybliżamy wzory bieżników jakie możemy spotkać w ofercie współczesnych producentów.

Opony asymetryczne czy kierunkowe?

Szukając opon mamy zawsze ten sam problem, jaki rodzaj bieżnika wybrać? Czy wybrać opony asymetryczne, czy może kierunkowe? Pamiętajmy, że poza ładnym i efektownym wyglądem opona musi dobrze jeździć. Postaramy się przybliżyć poszczególne wzory bieżnika.

Jak sprawdzić stan rozrządu?

Kupując samochód bez historii serwisowej ciężko nam ocenić stan rozrządu. Nalepki na obudowie silnika nie zawsze pokazują autentyczny stan. Podpowiemy, jak samemu sprawdzić rozrząd - choć najlepiej jest zawsze, profilaktycznie, rozrząd wymienić.

Jak korzystać z klimatyzacji zimą?

W wilgotnym i zimnym okresie zimowym kierowcy często muszą walczyć z zaparowanymi szybami. Niewielu z nich wie, że w usuwaniu wilgoci z powietrza skutecznie może wspomóc ich sprawnie działająca klimatyzacja oraz jej filtr kabinowy.

REKLAMA

Jak sprawdzić termostat?


Prawidłowo pracujący termostat jest gwarancją zarówno ekonomicznego zużycia paliwa, jak i trwałości silnika. Trzeba więc o niego troszczyć się, jak o inne bardzo ważne elementy samochodu.

Jak uszczelniać przewody paliwowe?


Nieszczelne połączenia przewodów paliwowych ze zbiornikiem paliwa, pompą paliwa, pompą wtryskową lub gaźnikiem mogą być przyczyną wielu kłopotów i problemów, z których największym może być pożar samochodu.

Jak dzielimy spalinowe silniki samochodowe?

Silniki spalinowe, stosowane we współczesnych pojazdach dzielą się na trzy podstawowe grupy: tłokowe, turbinowe i odrzutowe. W samochodach mają zastosowanie jedynie należące do grupy pierwszej, czyli tłokowe.

Czy można zamontować Climatronic w miejsce klimatyzacji manualnej?


Pytanie to zadaje sobie wielu kierowców posiadających klimatyzację manualną. Mogłoby się wydawać, że wystarczy wymienić panel sterowania. Jednak wymiana przebiega zupełnie inaczej.

REKLAMA

Jak uniknąć nierównomiernego zużywania się opon?

Jest kilka powodów nierównomiernego zużycia opon. Bieżnik zużywa się nierównomierne zawsze za sprawą niedopatrzeń kierowców. Poradnik ma na celu podpowiedzenie, jak uniknąć doprowadzenia naszych opon do takiego, złego stanu.

Dlaczego opona zużywa się nierównomiernie?

Nierównomierne zużycie bieżnika występuje z kilku powodów. Jednak w każdym przypadku winny jest kierowca. W poradniku tym podpowiemy, jak uniknąć szybkiego zużycia opony.

Jak wymienić deskę rozdzielczą?

Deskę rozdzielczą wymieniamy lub demontujemy z różnych powodów. W poradniku tym pokażemy jak to zrobić krok po kroku.

Jak wymienić lusterka wsteczne?


Jazda autem bez lusterka jest uciążliwa. Naprawa w takie sytuacji jest konieczna. W poradniku tym przedstawimy, jak samemu wymienić lusterka wsteczne (boczne).

Jak wyczyścić zawór EGR?

Zawór EGR wymaga czyszczenia kiedy auto zużywa więcej paliwa, gaśnie silnik przy wciskaniu sprzęgła lub dojeżdżaniu do świateł. Problem ten jest często spotykany, niezależnie od marki.

Jak wymienić drążki kierownicze?


Drążki kierownicze są to elementy układu kierowniczego, które wymagają częstszej wymiany, niż inne elementy. W poradniku tym podamy sposób na samodzielną wymianę drążków kierowniczych.

Jak wymienić łącznik elastyczny tłumika?


Uszkodzenie łącznika elastycznego jest dosyć częstą przypadłością układu wydechowego. Wymiana nie jest problematyczna, lecz wymaga trochę czasu. Oto opis jak wymienić uszkodzoną plecionkę.

Jak zamontować siłownik przedniej maski?

Większość samochodów ma pod maską wspornik służący do podpierania maski. Jednak są też auta wyposażone w specjalny siłownik. W poradniku tym podpowiemy jak zamontować taki siłownik.

Jak wymienić tapicerkę samochodową?


Kierowcy coraz częściej wymieniają tapicerkę samochodową. Przyczyny tego są tak zróżnicowane, jak ceny za tę usługę. W poradniku tym podpowiemy, jak samemu wymienić tapicerkę samochodową.

Co wybrać: koło zapasowe czy zapas w sprayu?

Producenci aut coraz rzadziej wyposażają samochody w pełnoprawne koło zapasowe. Kierowcy otrzymują koło zapasowe w sprayu. Niestety często dochodzi do sytuacji, w której okazuje się, że jest ono nieskuteczne i uniemożliwi nam dalszą jazdę.

Koło zapasowe, czy zapas w sprayu?

Coraz częściej kierowcy rezygnują z pełnowymiarowego koła zapasowego, kupując koło zapasowe w sprayu. Jednak nie zawsze jest na tyle skuteczne, żeby umożliwić dalszą jazdę.

Czy szersze opony są lepsze?

Pytanie, czy szersze opony są lepsze zadaje sobie wielu kierowców. Jedni uważają, że szerokie opony zwiększają bezpieczeństwo. Jeszcze inni, że szeroka opona tylko ładnie wygląda. W artykule tym rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Szersza opona = lepsza opona?

Czy szersze opony to lepsze opony? Cześć użytkowników uważa, że szersza opona zapewniając lepszą przyczepność, zapewnia większe bezpieczeństwo. Inni kierują się opinią, że to bezsensowny wydatek, który tylko lepiej wygląda. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak wymienić tylne lampy?

Wymiana tylnych lamp jest dość prosta. Artykuł ten, ma na celu pokazać jak poprawnie i bezkolizyjnie wymieniać tylne lampy.

Jak wyciszyć drzwi samochodowe?


Decydując się na nowy zestaw car-audio powinniśmy pomyśleć o dobrym wygłuszeniu drzwi. Jest kilka technik wyciszania drzwi. W poradniku tym postaramy się wybrać i pokazać te najlepsze.

Jak wymienić nadkole i błotnik?

Wymiana nadkola i błotnika jest naprawą często spotykaną. Wymiana nie jest taka trudna, jakby mogło się wydawać. W poradniku tym podpowiemy jak wymienić błotnik i nadkole.

Jak wymienić przednią maskę?

Wymiana przedniej maski jest łatwą czynnością, jednak poprawne jej ustawienie wymaga trochę cierpliwości. Oto kilka porad jak sprawnie i szybko zdjąć maskę samochodową.

Czy warto przetaczać bębny i tarcze hamulcowe?


Wymiana tarcz lub bębnów hamulcowych czeka każdego kierowcę. Pojawia się pytanie, czy przetoczyć starą tarczę, czy kupić nową? Oto kilka rad, które pomogą podjąć odpowiednią decyzję.

Jak objawiają się problemy z hamulcami?


Sprawne hamulce to podstawa w każdym aucie. Jednak okazuje się, że jest to jeden z problematycznych układów. W poradniku tym przedstawimy, w jaki sposób objawiają się problemy z hamulcami.

Jak wymienić cylinderki hamulcowe?

Wymiana cylinderków hamulcowych dotyczy aut wyposażonych w bębny hamulcowe. Naprawa nie należy do trudnych, dlatego warto wykonać ją samemu. Poniżej opis wymiany cylinderków hamulcowych.

Dlaczego dymi silnik?

Dym jest ubocznym produktem spalania w każdym silniku spalinowym i odpowiednio – w silniku benzynowym będzie składał się głównie z tlenku węgla, a w silniku Diesla z cząstek stałych. Jeśli nasz silnik produkuje zbyt dużo dymu, jest to powód do niepokoju. Podpowiadamy, jaka może być tego przyczyna.

Jaki tuning ma sens?


Rynek samochodowy zapewnia szeroki wachlarz produktów i rozwiązań do modyfikacji samochodów. Jakie zabiegi mają sens? Co tak naprawdę warto zmieniać, a o czym lepiej zapomnieć? Oto kilka sugestii.

Jak wymienić przegub napędowy?


Jeśli podczas jednoczesnego skręcania i przyspieszania słyszymy donośne pukanie dochodzące z kierunku napędzanych kół, oznacza to, że mamy uszkodzone przeguby napędowe.

Jak wymienić olej w silniku? Krok po korku

Jak wymienić olej w silniku? Olej jest jednym z najważniejszych materiałów eksploatacyjnych w samochodzie. Chroni i konserwuje wszystkie części ruchome silnika. Dlatego bardzo ważna jest okresowa wymiana oleju silnikowego.

Jak wymienić klamki zewnętrzne?

Jeśli zbyt często szarpiemy za klamkę, sprawdzając czy samochód jest zamknięty, możemy ją zepsuć bądź wręcz wyrwać. Nie należy panikować, artykuł ten pokaże jak łatwo wymienić zewnętrzną klamkę drzwi.

Czy warto zakładać dystanse do felg?

Większy rozstaw kół, sportowy wygląd to tylko niektóre z zalet dystansów. Ich montaż, nie jest problematyczny, jednak czy warto zakładać dystanse do kół? Postaramy się odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości.

Dystanse do felg - czy warto je zakładać?

Dystanse gwarantują większy rozstaw kół, a przez to agresywniejszy wygląd auta. Montaz jest bardzo prosty, jednak należy pamiętać o kilku sprawach.

Jak naprawić rozrusznik? Część elektryczna.

Niektóre uszkodzenia elektrycznych podzespołów rozrusznika można usunąć we własnym zakresie, nawet bez żadnych narzędzi i przyrządów specjalistycznych. Podpowiadamy, jak naprawić rozrusznik.

Jak uszczelnić układ wydechowy?


Czasami dochodzi do rozszczelnienia układu wydechowego i wówczas wzrasta poziom hałasu, do wnętrza kabiny pasażerskiej mogą się przedostawać spaliny.

Jak często wymieniać filtry?

W każdym samochodzie istnieje co najmniej kilka filtrów, dbających o to, by do silnika nie przedostawały się różne zanieczyszczenia mogące zakłócić jego pracę.

Uszkodzenia i odkształcenia felg i opon - jak je sprawdzić? Ekspert radzi

Jeśli felgi i opony są zniekształcone, łatwo to wykryć nawet w warunkach domowych. Przedstawiamy, jak sprawdzić opony i felgi.

Jak sprawdzić czy felgi i opony nie są odkształcone?

W domowych warunkach można łatwo sprawdzić, czy felgi i założone na nie opony nie mają odkształceń, kwalifikujących je do naprawy lub wymiany.

Czy wiesz jak chronić karoserię przed szkodliwym działaniem soli?

Mieszanina soli i piasku, którą posypuje się oblodzone drogi, w połączeniu z wilgocią i błotem jest jest zabójcza dla karoserii samochodu - przyspiesza korozję metalowych części auta. Oto jak możesz uchronić samochód przed szkodliwym działaniem soli i piasku zimą.

Jak przeciwdziałać korozji różnych elementów samochodu?

Korodowanie różnych elementów samochodu jest jedną z przyczyn skracających okres ich eksploatacji. Korozja atakuje nie tylko elementy karoserii, ale także inne części samochodu, często niewidoczne.

Silnik: jak go prawidłowo obsługiwać?

We współczesnych samochodach, ich użytkownicy mogą wykonać tylko niektóre czynności, związane z okresową i codzienną obsługą silników. Pozostałe mogą wykonywać jedynie odpowiednio wyposażone stacje obsługi.

Jak zmniejszyć zużycie większości elementów silników samochodowych?


Podczas eksploatacji nowoczesnych samochodów bardzo często zapominamy o podstawowych prawach techniki i fizyki. A dotyczą one także nowoczesnych i dopracowanych konstrukcji.

Jak prawidłowo eksploatować opony?

Jakość i stan ogumienia pojazdu mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Starty, płytki bieżnik nie jest w stanie odprowadzić spod opony odpowiednio szybko całej wody.

Jak dbać o właściwą eksploatację opon?

Stan i jakość naszych opon mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Ignorowany przez kierowców zły stan bieżnika może doprowadzić do tragedii. Nie jest on w stanie odprowadzić nadmiernej ilości wody.

Jak wyeliminować przyczyny nadmiernego zużycia różnych elementów samochodu?

Wszystkie elementy samochodu zużywają się w trakcie eksploatacji. Bywa jednak, że zużycie to jest znacznie szybsze. Ma na to wpływ wiele przyczyn, z których wszystkie są możliwe do wyeliminowania.

Co smarować w samochodzie?

Producenci samochodów podają w instrukcjach obsługi, jakie elementy w jaki sposób powinny być okresowo smarowane, aby zapewnić ich niezawodność i długotrwałą żywotność.

Jak zabezpieczać nakrętki przed samoczynnym odkręcaniem się?


Chyba nie ma na świecie kierowcy, który nagle stwierdzał, że jakaś śruba lub nakrętka sama się odkręciła podczas eksploatacji auta. Pół biedy, kiedy dotyczy to jakiegoś mało istotnego elementu. Gorzej, gdy ten element odpowiada bezpośrednio za bezpieczną jazdę, np. jest częścią układu kierowniczego.

Jak wstępnie rozpoznać nadmierne zużycie elementów zawieszenia?


Zużycie i powstające w jego efekcie awarie elementów zawieszenia kół pojazdu są bardzo częstymi powodami wielu poważnych wypadków drogowych i katastrof.

REKLAMA