REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przeciwdziałać korozji różnych elementów samochodu?

Jakubowski Ryszard
stare auto
stare auto

REKLAMA

REKLAMA

Korodowanie różnych elementów samochodu jest jedną z przyczyn skracających okres ich eksploatacji. Korozja atakuje nie tylko elementy karoserii, ale także inne części samochodu, często niewidoczne.

Z tego powodu zwykle pomijane przy zabiegach antykorozyjnych. Najniebezpieczniejsze dla mechanizmów i podzespołów pojazdów, kiedy po okresie normalnej lub intensywnej eksploatacji są one odstawiane na dłuższy postój, np. na zimę. Nie ma przy tym większego znaczenia, czy stoją one pod gołym niebem, czy w ocieplanym garażu. Korozja atakuje wszędzie, gdzie ma dostęp powietrze, zawierające domieszkę wilgoci, dlatego odizolowanie od niego odstawionego na dłuższy postój pojazdu jest najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania powstawaniu ognisk korozji.

REKLAMA

Zobacz też: Jak nie należy przeciwdziałać korozji?

REKLAMA

Oczywiście ideałem byłoby zamknięcie samochodu w szczelnym kokonie, wypełnionym atmosferą ochronną. Jest to w praktyce niemożliwe. Błędem jest przechowywanie zimą nieużywanych samochodów w ogrzewanych garażach. Badania, przeprowadzone przez różne instytuty, związane z techniką motoryzacyjną dowiodły, że korozja znacznie szybciej atakuje w dodatnich temperaturach, niż w ujemnych. Podczas badań zważono różne nowe elementy samochodu, a następnie umieszczono jedne z nich na całą zimę w ogrzewanym garażu, inne w zimnym. Po 4 miesiącach dokładnie usunięto ze wszystkich ślady rdzy i ponownie je zważono. Spowodowany korozją ubytek masy elementów, składowanych w ciepłym garażu był ponad czterokrotnie większy, niż identycznych elementów, składowanych w garażu nieogrzewanym.

Nie znaleziono, jak dotąd, żadnego skutecznego sposobu na ochronę przed korozją elementów nie wykonanych z metali szlachetnych, czyli praktycznie wszystkich metalowych części samochodowych. Nawet specjalne farby antykorozyjne, wchodzące w reakcje chemiczne z rdzą, nie gwarantują stuprocentowej ochrony. Najlepsze efekty daje natychmiastowe usuwanie zauważonych ognisk korozji i zabezpieczanie tych miejsc specjalnymi preparatami.

Zobacz też: Czy warto zabezpieczać nowe auto przed korozją?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby ochronić wnętrze nieużywanego przez dłuższy okres silnika należy szczelnie zasłonić wszystkie prowadzące do jego wnętrza otwory, w tym otwory odpowietrzające miskę olejową. Nie pozostawiać w silniku oleju, który przepracował więcej niż 50% dopuszczalnego okresu użytkowania, gdyż zawarte w nim kwasy tłuszczowe mogą powodować korozję. Usunąć resztki spalin z cylindrów przez kilkukrotne obrócenie rozrusznikiem wału silnika bez uruchamiania go, np. odcinając dopływ paliwa do niego lub wyłączając układ zapłonowy przez odcięcie dopływu prądu do niego, Wystarczy w tym celu odłączyć przewód niskonapięciowy od modułu lub cewki zapłonowej.

Niestety nie jest możliwe zabezpieczenie antykorozyjne tarczy sprzęgła i współpracujących z nią ciernie elementów metalowych (koła zamachowego i docisku sprzęgła), ani wnętrza skrzyni biegów i mechanizmu różnicowego.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA