Jak ochronić auto przed korozją?
REKLAMA
REKLAMA
Kupno
Przede wszystkim, jeśli decydujemy się na kupno używanego pojazdu, musimy zwrócić uwagę na obecność rdzy. Dotyczy to nie tylko karoserii, ale także elementów podłogi, zawieszenia, a w szczególności akumulatora.
REKLAMA
Konserwacja
Powinna być ona wykonywana okresowo, jeśli chcemy uniknąć ataku korozji. Jeśli często pada deszcz lub panuje zima, na drogach jest dużo wody, a zimą dodatkowo sól. Są to czynniki, które mogą przyczynić się do powstania korozji, dlatego powinniśmy regularnie czyścić pojazd. Pamiętajmy, że chemikalia stosowane do mycia również mogą zaszkodzić karoserii, jeśli nie spłuczemy ich dokładnie.
Zobacz też: Karoseria i kosmetyka samochodowa - porady
Garaż
Garaż wydaje się być świetnym sposobem na uniknięcie rdzy. Jeśli chcemy, aby ten sposób był korzystny, powinniśmy zapewnić w nim doskonałą wentylację tak, aby samochód miał szansę zupełnie wyschnąć. Wbrew pozorom, w zimie lepiej pozostawiać samochód na mrozie, niż w słabo ocieplonym, ale też wilgotnym garażu.
Zobacz też: Czy warto zabezpieczać nowe auto przed korozją?
Naprawy
Jeśli rdza już zaatakowała, powinniśmy niezwłocznie dokonać napraw, aby stan karoserii nie pogarszał się. Korozja działa na zasadzie reakcji łańcuchowej – jeśli nie usuniemy jej natychmiast, będzie trawić nasz samochód coraz bardziej i głębiej. Z niektórymi naprawami możemy poradzić sobie sami, jeśli są drobne. Jeśli jednak ogniska rdzy są rozległe lub części nadwozia wymagają wymiany, lepiej pozostawić samochód w rękach fachowca.
Upewnijmy się tylko, że części zamienne są w bardzo dobrym stanie, jeśli zdecydowaliśmy wykorzystać używane.
REKLAMA
REKLAMA