REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wymienić klamki zewnętrzne?

Robert Kuśpiel
Jak wymienić klamki zewnętrzne? fot. Robert Kuśpiel
Jak wymienić klamki zewnętrzne? fot. Robert Kuśpiel

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli zbyt często szarpiemy za klamkę, sprawdzając czy samochód jest zamknięty, możemy ją zepsuć bądź wręcz wyrwać. Nie należy panikować, artykuł ten pokaże jak łatwo wymienić zewnętrzną klamkę drzwi.

Wyrwana klamka to nie jedyny powód do jej wymiany. Można dokupić klamki z auta o lepszym wyposażeniu, czyli w kolorze nadwozia lub specjalne, tuningowe. W przypadku wymiany klamek mamy do rozpatrzenia dwa najczęściej spotykane typy klamek. Pierwszy wkomponowany w drzwi - nie wystaje poza ich obrys. Otwiera się je najczęściej pociągając dźwignię ku górze. Drugi typ to klamki których uchwyt wystaje poza obrys drzwi, a otwieramy je pociągając dźwignię do siebie.

REKLAMA

W pierwszym przypadku chcąc wymienić samą klamkę lub cały zespół klamki, łącznie z elementami montażowymi, musimy zdemontować tapicerkę drzwi bocznych.
Najlepiej robić to z opuszczoną szybą.

Zobacz też: Jak usunąć złamany kluczyk z zamka drzwi?

Najpopularniejsze sposoby zamontowania klamki przez producentów to przykręcenie jej na wkręty, lub poprzez specjalną przesuwną dźwignię. Odbezpieczamy dźwignię lub odkręcamy klamkę i wyjmujemy ją z auta. Jeżeli jest to klamka z bębenkiem zamka uważajmy, żeby nie wpadł do środka drzwi. Niestety przy tego typu klamce nie da rady wyjąć samej klamki do otwierania, trzeba demontować boczek drzwi i wyjąć cały mechanizm. Wkładamy nowy, przekładamy zamek i skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności.

Polecamy: Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystko wykonujemy bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić szyby w drzwiach.

W lepszej sytuacji są właściciele aut z klamkami wystającymi poza obrys drzwi. Tutaj mamy możliwość wyjęcia osobno klamki oraz całego mechanizmu. Jeśli chcemy wymienić sam uchwyt, otwieramy drzwi i lokalizujemy plastikową zaślepkę. Po zdjęciu jej widać śrubę do odkręcenia klamki zewnętrznej.

Zobacz też: Jak usunąć zamek z klamki?

Nie wykręcamy śruby do końca, gdyż może wpaść nam do środka drzwi w rynienkę, co spowoduje, że śrubę będzie bardzo trudno wyjąć.

Powoli i ostrożnie odkręcamy śrubę, pociągając lekko za klamkę, która w pewnym momencie wyskoczy nam z pierwszego zaczepu. Delikatnie odchylamy klamkę i wyjmujemy z drugiego zaczepu. Mamy również możliwość wyjęcia zamka drzwi. Po wymianie klamki, przekładamy zamek i skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności, Pamiętamy o tym, aby dobrze przykręcić śrubę, aż poczujemy wyraźny opór. Chcąc wymienić element mechanizmu, niestety musimy zdjąć tapicerkę drzwi, opuścić szybę i zdemontować mechanizm.

Jak wymienić klamki zewnętrzne? fot. Robert Kuśpiel
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska. Nowe zasady na przejściach dla pieszych? Nie, to jedna z propozycji posła PiS Artura Szałabawki mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

Kierowca autobusu był pod wpływem amfetaminy, został zatrzymany dzięki nastolatkom

Gdyby nie dwaj trzynastolatkowie, nie wiadomo, jak zakończyłaby się podróż autobusem dla pasażerów. Chłopcy zwrócili uwagę na dziwne zachowanie kierowcy i zadzwonili po pomoc. Wstępne badanie wykazało, że kierowca był pod wpływem amfetaminy. 

KGP: 74 740 interwencji, 333 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 74 740 interwencji. Podsumowanie nie zawiera danych z dwóch dni.

Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

REKLAMA

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

REKLAMA