REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki tuning ma sens?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zuzanna Gawor-Kotkowska
Fot. newspress
Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA


Rynek samochodowy zapewnia szeroki wachlarz produktów i rozwiązań do modyfikacji samochodów. Jakie zabiegi mają sens? Co tak naprawdę warto zmieniać, a o czym lepiej zapomnieć? Oto kilka sugestii.

Wyróżniajmy się z klasą

REKLAMA

Często tuningowany samochód jest obwieszony niepotrzebnymi gadżetami, które nie są ani ładne, ani skuteczne w sensie poprawy osiągów auta. Oczywiście, najprawdopodobniej właściciele tych maszyn są z nich bardzo dumni, jednak ogólna forma raczej rozbawia i wzbudza politowanie. Z pewnością nie przynoszą właścicielowi glorii i chwały. Co innego, jeśli dobierzemy elementy stylistyczne ze smakiem i wyważeniem, zgodnie z charakterem auta oraz jego przeznaczeniem. Auto sportowe będzie dobrze wyglądać z poszerzeniami nadkoli i super opływowymi spojlerami oraz zderzakami. Podobne rozwiązania w luksusowym Mercedesie byłyby stanowczo nie na miejscu. Tam mile widziane byłyby delikatne akcenty podkreślające charakter kierowcy, tak aby nie zaburzyć harmonii formy pojazdu.

Chcemy być szybcy – bądźmy rozważni

Jeśli zajmiemy się tuningiem mechanicznym, to najczęściej będziemy chcieli modyfikować silnik. Często zdarzy się, że auto posiada nawet podwojoną moc, lecz reszta pojazdu konstrukcyjnie bardzo odstaje od potencjału silnika. Hamulce i zawieszenie w niezmienionej formie tworzą z takiego pojazdu niebezpieczną bryłę rozpędzonego bez kontroli metalu. Stara maksyma mówiąca: „Moc jest niczym bez kontroli” jest tutaj kwintesencją znaczenia dobrego tuningu mechanicznego. Najlepiej jest zacząć od prowadzenia auta i hamulców tak, aby było ono przygotowane na większą moc w przyszłości.

Zobacz również: Tuning - geneza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sportowy pakiet zawieszenia pozwoli nam uzyskać większą stabilność i prędkość na prostej oraz w zakrętach. Nowe, większe hamulce pozwolą na wielokrotne, bezpieczne hamowanie z dużych prędkości. Nie zaszkodzi mały spojler (lotka), który poprawi stabilność auta przy dużych prędkościach. Dopiero taki poziom modyfikacji da nam zielone światło dla rozpoczęcia modyfikacji silnika. Tutaj też trzeba kierować się rozwagą. Przemyślane modyfikacje, poparte zaznajomieniem się z daną tematyką, przyniosą oczekiwany skutek. Nie warto wybierać dróg na skróty, ponieważ zemści się to na nas przy dowolnej, nadarzającej się okazji.

Pięknie zabrzmieć

Instalacja Car Audio to sprzęt hi-fi. To na pewno nie będą dwie domowe kolumny wsadzone do bagażnika. Jeśli chcemy, aby nasza instalacja dobrze grała, wcale nie musimy używać 8 głośników. Zasada im więcej tym lepiej w tym przypadku nie działa. Wszystkie elementy powinny być zamontowane zgodnie z ich przeznaczeniem i w miejscach najlepiej do tego dopasowanych. Mają tworzyć scenę muzyczną, a nie chaotyczny hałas o dużym natężeniu. 

Zobacz również: Sztuka dobrego stylingu

Głośniki wysokotonowe powinny znajdować się mniej więcej na wysokości głowy kierowcy lub być wycelowane w jej kierunku, w boczkach drzwi zamontujmy głośnik średniotonowy. Unikajmy zestawów 2 i 3 drożnych. Z tyłu auta, w bagażniku montujemy subwoofer. Uzyskamy wtedy odpowiednie, pełne i bogate brzmienie. Można oczywiście rozbudowywać system, ale zawsze z zachowaniem zasad trudnej sztuki akustyki.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

Komunikat CANARD: e-Doręczenia w sprawach o wykroczenia dopiero od 1 października 2029 r.

Mimo postępującej cyfryzacji administracji publicznej, w sprawach o wykroczenia nadal nie obowiązują przepisy ustawy o doręczeniach elektronicznych. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) przypomina, że wdrożenie e-Doręczeń w tym obszarze nastąpi dopiero 1 października 2029 roku.

REKLAMA

Już 60 proc. używanych aut w Polsce pochodzi z importu. Dlaczego Polacy wciąż tak chętnie kupują samochody używane z zagranicy?

Ponad połowa używanych samochodów na polskim rynku pochodzi z zagranicy – a liczby te wciąż rosną, zbliżając się do rekordowych poziomów sprzed kilku lat. Prym w imporcie wiodą auta z Niemiec, ale to import z USA notuje najbardziej dynamiczny wzrost. Jednocześnie przeciętny wiek i przebieg sprowadzanych pojazdów są wyraźnie wyższe niż w przypadku transakcji na autach krajowych, co może stanowić wyzwanie dla nabywców.

Przestarzałe przepisy taxi blokują rozwój nowoczesnej mobilności w Europie

Do 2030 roku nawet 190 milionów Europejczyków – niemal 40 proc. populacji – może regularnie korzystać z usług taksówkarskich zamawianych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W ocenie koalicji Shared Mobility Europe, dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych przejazdów taksówkarskich jest skutecznie hamowany przez przestarzałe, rozdrobnione i często sprzeczne przepisy krajowe.

REKLAMA