REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wymienić cylinderki hamulcowe?

Robert Kuśpiel
Wymiana cylinderków hamulcowych dotyczy wyłącznie aut wyposażonych w bębny hamulcowe. Fot. Fotolia
Wymiana cylinderków hamulcowych dotyczy wyłącznie aut wyposażonych w bębny hamulcowe. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana cylinderków hamulcowych dotyczy aut wyposażonych w bębny hamulcowe. Naprawa nie należy do trudnych, dlatego warto wykonać ją samemu. Poniżej opis wymiany cylinderków hamulcowych.

Era bębnów hamulcowych już się praktycznie skończyła. Są montowane jeszcze na tylnej osi w tanich lub małych autach. Uszkodzenia cylinderków hamulcowych występują zazwyczaj w trakcie eksploatacji lub podczas nieprawidłowego montażu szczęk hamulcowych. Kiedy uszkodzeniu ulega cylinderek, często zdarza się tak, że uszkodzeniu ulegają także elementy blisko cylinderka, np. samoregulator. Zaczynamy od uniesienia auta oraz zdjęcia koła. Podważamy dekielek zabezpieczający śrubę trzymającą cały bęben, po czym przystępujemy do wykręcenia nakrętki i zdjęcia bębna. Należy robić to delikatnie, by nie uszkodzić szczęk hamulcowych.

REKLAMA

Zobacz również: Tarcze hamulcowe - jak je wymienić?

REKLAMA

Jeżeli na wewnętrznej stronie bębnów hamulcowych utworzył się rant, wówczas musimy szczególnie uważać podczas demontażu. Jeśli rant jest bardzo duży, możemy być pewni, że podczas zdejmowania uszkodzimy szczęki hamulcowe. Wówczas musimy się liczyć także z kosztem nowych szczęk hamulcowych. Po zdjęciu bębna myjemy wszystko z rozlanego płynu hamulcowego. Takie szkody, w postaci zalania wnętrza mechanizmu płynem hamulcowym, powoduje właśnie uszkodzony cylinderek hamulcowy. Po dokładnym wyczyszczeniu musimy wszystko rozebrać. W celu demontażu szczęk, musimy zdjąć zabezpieczenie obracając je pod kątem prostym. Zazwyczaj po tej operacji wszystko się wysypie.

Kolejnym krokiem jest odkręcenie przewodów hamulcowych. Znajdują się one z tyłu bębna, wykręcamy je oraz śrubę, która trzyma cylinderek. Po tym możemy już wyjąć cylinderek i zamontować nowy. Przykręcamy go a następnie dokręcamy przewód hamulcowy. Zakładamy szczęki, jednak warto obejrzeć czy nie wymagają wymiany, jeśli wysokość okładziny jest już bardzo mała, warto wymienić szczęki. Po zamontowaniu szczęk, należy pamiętać o ich zabezpieczeniu oraz o montażu sprężyn a przede wszystkim o odpowiednim ustawieniu samoregulatora. 

Zobacz również: Wymiana klocków hamulcowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy przyjrzeć się, czy montaż został dobrze wykonany, gdyż każde złe ustawienie może spowodować uszkodzenie cylinderka i wyciek płynu hamulcowego. Jeżeli jesteśmy pewni, co do prawidłowości montażu, możemy założyć bęben hamulcowy. Kolejnym krokiem jest odpowietrzenie układu hamulcowego, co zostało opisane w oddzielnym poradniku. Kiedy odpowietrzymy układ, zakładamy koła i auto jest gotowe do jazdy.

Przed rozpoczęciem jazdy należy kilkakrotnie nacisnąć pedał hamulca.

Jeżeli były wymieniane szczęki, unikamy gwałtownego hamowania przez ok. 300km.

Zobacz też: Jak samodzielnie odpowietrzyć hamulce?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kierowca autobusu był pod wpływem amfetaminy, został zatrzymany dzięki nastolatkom

Gdyby nie dwaj trzynastolatkowie, nie wiadomo, jak zakończyłaby się podróż autobusem dla pasażerów. Chłopcy zwrócili uwagę na dziwne zachowanie kierowcy i zadzwonili po pomoc. Wstępne badanie wykazało, że kierowca był pod wpływem amfetaminy. 

KGP: 74 740 interwencji, 333 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 74 740 interwencji. Podsumowanie nie zawiera danych z dwóch dni.

Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

REKLAMA

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

REKLAMA

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA