REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo eksploatować opony?

Jakubowski Ryszard
Kiedy opona utraci całkowicie kontakt z jezdnią, może dojść do wytworzenia się klina wodnego. Fot. Newspress
Kiedy opona utraci całkowicie kontakt z jezdnią, może dojść do wytworzenia się klina wodnego. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jakość i stan ogumienia pojazdu mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Starty, płytki bieżnik nie jest w stanie odprowadzić spod opony odpowiednio szybko całej wody.

Kiedy opona utraci całkowicie kontakt z jezdnią, może dojść do wytworzenia się klina wodnego. Płytki i zbyt drobny bieżnik także nie jest w stanie usuwać błota i błota pośniegowego spod opony oraz zapewnić dostatecznej przyczepności na ubitym śniegu i podczas gołoledzi.

REKLAMA

Jeżeli w samochodzie jest wadliwie ustawiona geometria kół przednich lub oś tylna pojazdu nie jest równoległa do jego osi przedniej, następuje szybkie zużywanie się opon. Równie szybko niszczone są opony podczas gwałtownego ruszania , „z piskiem opon” i podczas ostrego hamowania, połączonego z blokowaniem kół. Także duża prędkość, bliska dopuszczalnej dla danego typu i modelu opony, znacznie przyspiesza jej zużycie.

Zobacz również: Kiedy opona jest stara?

REKLAMA

Opony ulegają także naturalnym procesom starzeniowym. Długotrwałe ich przechowywanie, zwłaszcza w nieodpowiednich warunkach, czyli w mocno ogrzewanym garażu albo w miejscu silnie nasłonecznionym powoduje kruszenie i twardnienie gumy, występuje w niej siatka drobnych pęknięć. Opona w ten sposób traci swoje właściwości na tyle, że jej przyczepność do suchego, szorstkiego asfaltu może być gorsza, niż identycznej, ale całkiem nowej opony do mokrej nawierzchni, wykonanej z bardzo śliskiej kostki bazaltowej.

Aby opony zachowały jak najdłużej swoje właściwości i mogły jak najdłużej służyć, trzeba się o nie troszczyć co najmniej tak samo, jak o wszystkie ważne podzespoły i elementy samochodu. Przede wszystkim pilnować odpowiedniego ciśnienia powietrza, pamiętając, że w samochodzie nieobciążonym może być ono minimalnie mniejsze od nominalnego, zaś w samochodzie z pełnym obciążeniem powinno być minimalnie wyższe od zalecanego. Różnice te nie powinny przekroczyć 5% ciśnienia, zalecanego przez producenta samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ciśnienie powietrza w oponach można mierzyć i korygować wyłącznie przy całkowicie zimnych oponach.

Zobacz także: Jak kontrolować ciśnienie w ogumieniu?

W trosce o trwałość opon należy unikać skrętów kół na postoju oraz podczas jazdy z bardzo małą prędkością. Taka technika jazdy powoduje nie tylko szybsze zużycie bieżnika opon, ale także prowadzi do nadmiernego zużywania się elementów przekładni kierowniczej i innych elementów układu kierowniczego. Pamiętanie o tym jest szczególnie ważne w przypadku samochodów ze wspomaganiem układu kierowniczego, kiedy siła, użyta przez kierowcę do skręcania kół na postoju jest znacznie mniejsza, niż konieczna do tej samej czynności w samochodzie z tradycyjnym układem kierowniczym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA