REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wymieniać opony?

Marek Matejewski
Warto obserwować pracowników podczas wymiany opon. Fot. Newspress
Warto obserwować pracowników podczas wymiany opon. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Choć wymianę opon zlecamy serwisowi ogumienia, warto wiedzieć jak prawidłowo przeprowadzić tę czynność. Pozwoli to na skontrolowanie pracy mechaników.

Większość kierowców dwa razy w roku wybiera się na okresową wymianę opon w samochodzie. Zwykle nie zostawiamy samochodu, a usługa wykonywana jest na poczekaniu. Skoro i tak stoimy w warsztacie warto przyjrzeć się pracy mechanika i skontrolować poprawność jego działania.Już podczas odkręcania kół możemy ocenić podejście mechanika do pracy. Wielu z nich wykręcone śruby rzuca na ziemię, zamiast umieścić je w czystym miejscu. Takie zachowanie pozwala przypuszczać, że dany serwis nie przykłada się należycie do pracy. Warto w takiej sytuacji przyjrzeć się dokładniej całej wymianie opon.

REKLAMA

Zobacz również: Co oznaczają symbole na oponach?

Jak wymieniać opony? Kontrolujemy pracownika

REKLAMA

Po zdjęciu koła z samochodu pracownik serwisu powinien zdjąć oponę z felgi. Przed założeniem nowej opony powinno się skontrolować stan zaworu i w razie konieczności wymienić go na nowy. Niektóre serwisy zalecają montaż nowych zaworów przy każdej wymianie opon, w praktyce nie ma konieczności tak częstej wymiany. Zawory wytrzymują nawet kilka lat, jednak dla bezpieczeństwa powinno się je wymieniać co 2 lata, przy każdej wymianie opon kontrolując ich stan.

Podczas montażu opon na felgi wykonane ze stopów metali lekkich warto zwrócić uwagę czy wszystkie elementy montażownicy, które posiadają bezpośredni kontakt z powierzchnią obręczy zostały zabezpieczone plastikowymi nakładkami.

Niezabezpieczona maszyna do montażu opon może porysować powierzchnię felgi

W przeciwnym razie felgi mogą ulec porysowaniu. Przed osadzeniem opony na feldze krawędź opony powinna zostać nasmarowana specjalnym preparatem uszczelniającym, a powierzchnia styku z oponą na feldze oczyszczona z zanieczyszczeń.

Po zamontowaniu nowych opon pracownicy serwisu powinni oczyścić dokładnie koła z zanieczyszczeń, a najlepiej umyć je za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Od czystości kół zależy dokładność ich wyważenia. Wyważanie brudnych kół jest zwykłym naciąganiem klienta na niepotrzebne wydatki.

Przed wyważaniem koła powinny być czyste

Zmontowane i oczyszczone koła powinny trafić na wyważarkę. To urządzenie pozwala za pomocą umieszczenia w odpowiednich miejscach ciężarków zniwelować naturalne bicia opony i felgi. Tu jednak warto sprawdzić na jaką dokładność pracy ustawiona jest maszyna. Wiele serwisów ogumienia, aby zyskać na czasie ustawia dokładność maszyny na 10 gramów. Koło wyważone z taką dokładnością może generować bicia szczególnie przy większych prędkościach. 

Zobacz również: Kiedy wymienić opony na zimowe?

Aby prawidłowo wyważyć koła maszyna powinna być ustawiona na pracę z dokładnością do 5 gramów. Warto aby w przypadku felg aluminiowych zastosować ciężarki naklejane. Umieszczane są one na powierzchni felgi bezinwazyjnie, za pomocą dwustronnie klejącej taśmy. Choć serwisy ogumienia posiadają nabijane na krawędź felgi ciężarki do felg aluminiowych nie warto ich stosować, ponieważ podczas ich montażu zwykle dochodzi do uszkodzenia powłoki lakierniczej obręczy. Przed przykręceniem kół do samochodu powinno się oczyścić powierzchnie styku zarówno na feldze jak i na piaście auta. 

Zobacz też: Prawo Jazdy 2016 r. - wszystkie zmiany

Jak wymieniać opony? Co z felgami stalowymi?

W przypadku felg stalowych piastę można pokryć preparatem miedziowym, co zabezpieczy przed zapiekaniem się koła i ułatwi jego demontaż w następnym sezonie. Przed montażem felg ze stopów lekkich piasty pokrywamy specjalną pastą na bazie aluminium. Preparaty miedziowe mogą wchodzić w niepożądane reakcje ze stopami, z których wykonane są felgi. Warto zwrócić uwagę, aby pracownicy serwisu nie dokręcali kół za pomocą klucza pneumatycznego lecz użyli klucza dynamometrycznego i dokręcili śruby odpowiednim momentem. Podczas wymiany ogumienia powinno się opisać zdejmowane z felg opony, aby w przyszłym sezonie założyć je w to samo miejsce.

Koła powinno się dokręcać za pomocą klucza dynamometrycznego

Obserwując pracę mechaników będziemy mogli wychwycić niedociągnięcia i zaniedbania, które mogłyby negatywnie wpłynąć na proces wymiany ogumienia. Jeśli zwrócimy uwagę na poprawność wymiany opon nie będziemy narażeni na dodatkowe wydatki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    REKLAMA

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    REKLAMA