REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić termostat?

Jakubowski Ryszard
Fot. newspress
Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Prawidłowo pracujący termostat jest gwarancją zarówno ekonomicznego zużycia paliwa, jak i trwałości silnika. Trzeba więc o niego troszczyć się, jak o inne bardzo ważne elementy samochodu.

REKLAMA

Objawy uszkodzenia termostatu są dwa: zbyt zimny silnik nawet po dłuższej jeździe i skłonność do gotowania się płynu w chłodnicy. Zbyt zimny silnik świadczy zawsze o zacięciu się lub poważniejszym uszkodzeniu termostatu. Drugi z objawów towarzyszy także awarii pompy wodnej, zbyt niskiemu poziomowi płynu chłodzącego lub zatkania przewodów i kanałów w układzie chłodzenia przez kamień kotłowy albo inne zanieczyszczenia. Aby wyeliminować te przyczyny i mieć pewność, iż to awaria termostatu spowodowała zagotowanie się cieczy w chłodnicy, trzeba przeprowadzić prosty test.

REKLAMA

Po znalezieniu miejsca, gdzie znajduje się termostat, a zwykle jest on w górnej części głowicy, często tuż przy pompie wodnej, należy go wymontować, wcześniej dla oszczędności spuszczając co najmniej litr płynu do podstawionego czystego naczynia. Trzeba mieć w pogotowiu uszczelkę pod obudowę termostatu (o ile taka występuje), gdyż bardzo często ulega ona uszkodzeniu przy demontażu.

Zobacz również: Jak samodzielnie sprawdzić poprawność ustawienia reflektorów?

Gdy obudowa termostatu nie daje się lekko zdjąć, należy ją lekko opukać trzonkiem młotka lub młotkiem gumowym, aby naruszyć strukturę kamienia kotłowego, który czasem działa jak klej.

Po wyjęciu termostatu i obejrzeniu, czy zakleszczania nie powodują jakieś śmieci (np. resztki uszczelek) lub kawałki kamienia kotłowego należy wrzucić go do gorącej wody i obserwować, czy się on otworzy. Powinno to nastąpić już przy mniej więcej 75-80 stopniach. Gdy termostat pozostanie zamknięty nawet we wrzątku, a nie udało się znaleźć w nim żadnych zanieczyszczeń, które mogły spowodować jego zacięcie się, należy go zastąpić nowym, pełnosprawnym, pamiętając, aby włożyć go na miejsce starego dokładnie w tym samym położeniu (zazwyczaj mieszkiem ku głowicy silnika).

Zobacz również: Jak sprawdzić czy felgi i opony nie są odkształcone?

Wcześniej trzeba oczyścić z kamienia kotłowego i innych zanieczyszczeń obrzeże jego gniazda i powierzchnię styku jego obudowy z głowicą, zwracając uwagę, aby nie zanieczyścić nimi wnętrza układu chłodzenia i zawartego w nim płynu. Po zakończeniu montażu napełnić układ chłodzenia płynem do wymaganego poziomu, uruchomić silnik i sprawdzić szczelność wszystkich połączeń w pobliżu termostatu, zwłaszcza połączeń węży gumowych. Poczekać aż silnik się rozgrzeje i termostat przepuści płyn do chłodnicy. Zwiększone ciśnienie gorącego płynu pozwoli na szybsze i łatwiejsze wykrycie ewentualnych nieszczelności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    REKLAMA

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    REKLAMA

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    REKLAMA