REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmniejszyć zużycie większości elementów silników samochodowych?

Jakubowski Ryszard
Podczas eksploatacji samochodu często zapominamy o podstawowych prawach techniki i fizyki.Fot. Dacia
Podczas eksploatacji samochodu często zapominamy o podstawowych prawach techniki i fizyki.Fot. Dacia

REKLAMA

REKLAMA

Podczas eksploatacji nowoczesnych samochodów bardzo często zapominamy o podstawowych prawach techniki i fizyki. A dotyczą one także nowoczesnych i dopracowanych konstrukcji.

Dziś mało kto pamięta o docieraniu silników. Kupując nowy samochód, ufamy że producent tak dobrze dopasował wszystkie części, że od razu można je poddać pełnym obciążeniom. Tymczasem, każda bez wyjątku, maszyna musi się dotrzeć, a proces ten jest długotrwały. Oczywiście nie ma żadnej potrzeby, aby docieranie prowadzić starymi metodami, obciążając silnik najwyżej w 50%, pilnując maksymalnej dopuszczalnej w tym okresie prędkości, wymieniając często olej itd.

REKLAMA

Nie zaszkodzi jednak, aby pierwszy tysiąc kilometrów pokonać spokojnie, bez gwałtownych przyspieszeń i bez pracy silnika powyżej obrotów maksymalnego momentu obrotowego. Niektórzy producenci zalecają taką spokojną jazdę w początkowym okresie eksploatacji samochodu, nie nazywając jej jednak „docieraniem”.

Zobacz również: Dlaczego silnik ma za wysoką temperaturę i jak to naprawić?

REKLAMA

Bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na zużycie silnika, jest jego temperatura. Silnik spalinowy, jak każda maszyna cieplna, wymaga dla swojej niezakłóconej pracy tzw. równowagi termicznej. Ta występuje dopiero, gdy większość jego podzespołów osiągnie temperaturą powyżej 65 – 70 stopni Celsjusza. Rozgrzanie silnika przed poddaniem go obciążeniom jest więc dla jego trwałości bardzo korzystne. A co ciekawe – w większości przypadków dość wyraźnie ogranicza zużycie paliwa. Dotyczy to zwłaszcza silników wysokoprężnych, gdzie poprawne, dokładne spalanie paliwa następuje dopiero wówczas, gdy temperatura w komorach spalania osiągnie właściwy poziom.

W przypadku silników małych, stosowanych w samochodach osobowych, czas rozgrzewania silnika wysokoprężnego wynosi, w zależności od temperatury otoczenia, od kilku do nawet kilkunastu minut. Ruszanie podczas mrozów z dopiero co uruchomionym silnikiem kończy się często jego zgaśnięciem, a więc potrzebą ponownego rozruchu – co skraca żywotność rozrusznika i niepotrzebnie rozładowuje akumulator.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak zlokalizować i usunąć podejrzane stuki w komorze silnika?

REKLAMA

Benzynowy silnik również warto rozgrzać przed ruszeniem. Obracający się wał silnika poprzez sprzęgło rozrusza mechanizmy skrzyni biegów, wywoła cyrkulację znajdującego się w niej oleju, przez co rozgrzeje go nieco i rozrzedzi, co z kolei spowoduje, że do ruszenia z miejsca będzie potrzebna mniejsza moc, niż w przypadku zimnego silnika i wypełnionej gęstym, zimnym olejem skrzyni biegów.

Elementy silników spalinowych wykonywane są z różnych metali, a te posiadają różne współczynniki rozszerzalności cieplnej. Ich wymiary są tak dobrane, aby idealnie do siebie pasowały dopiero w temperaturze roboczej, czyli około 80 stopni Celsjusza. To kolejny i zarazem jeden z najważniejszych argumentów w toczącej się od kilkudziesięciu lat dyskusji, czy lepiej jest ruszać samochodem zaraz po uruchomieniu silnika, czy dopiero, gdy jego temperatura zacznie się zbliżać do eksploatacyjnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA