REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmniejszyć zużycie większości elementów silników samochodowych?

Jakubowski Ryszard
Podczas eksploatacji samochodu często zapominamy o podstawowych prawach techniki i fizyki.Fot. Dacia
Podczas eksploatacji samochodu często zapominamy o podstawowych prawach techniki i fizyki.Fot. Dacia

REKLAMA

REKLAMA

Podczas eksploatacji nowoczesnych samochodów bardzo często zapominamy o podstawowych prawach techniki i fizyki. A dotyczą one także nowoczesnych i dopracowanych konstrukcji.

Dziś mało kto pamięta o docieraniu silników. Kupując nowy samochód, ufamy że producent tak dobrze dopasował wszystkie części, że od razu można je poddać pełnym obciążeniom. Tymczasem, każda bez wyjątku, maszyna musi się dotrzeć, a proces ten jest długotrwały. Oczywiście nie ma żadnej potrzeby, aby docieranie prowadzić starymi metodami, obciążając silnik najwyżej w 50%, pilnując maksymalnej dopuszczalnej w tym okresie prędkości, wymieniając często olej itd.

REKLAMA

Nie zaszkodzi jednak, aby pierwszy tysiąc kilometrów pokonać spokojnie, bez gwałtownych przyspieszeń i bez pracy silnika powyżej obrotów maksymalnego momentu obrotowego. Niektórzy producenci zalecają taką spokojną jazdę w początkowym okresie eksploatacji samochodu, nie nazywając jej jednak „docieraniem”.

Zobacz również: Dlaczego silnik ma za wysoką temperaturę i jak to naprawić?

REKLAMA

Bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na zużycie silnika, jest jego temperatura. Silnik spalinowy, jak każda maszyna cieplna, wymaga dla swojej niezakłóconej pracy tzw. równowagi termicznej. Ta występuje dopiero, gdy większość jego podzespołów osiągnie temperaturą powyżej 65 – 70 stopni Celsjusza. Rozgrzanie silnika przed poddaniem go obciążeniom jest więc dla jego trwałości bardzo korzystne. A co ciekawe – w większości przypadków dość wyraźnie ogranicza zużycie paliwa. Dotyczy to zwłaszcza silników wysokoprężnych, gdzie poprawne, dokładne spalanie paliwa następuje dopiero wówczas, gdy temperatura w komorach spalania osiągnie właściwy poziom.

W przypadku silników małych, stosowanych w samochodach osobowych, czas rozgrzewania silnika wysokoprężnego wynosi, w zależności od temperatury otoczenia, od kilku do nawet kilkunastu minut. Ruszanie podczas mrozów z dopiero co uruchomionym silnikiem kończy się często jego zgaśnięciem, a więc potrzebą ponownego rozruchu – co skraca żywotność rozrusznika i niepotrzebnie rozładowuje akumulator.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak zlokalizować i usunąć podejrzane stuki w komorze silnika?

REKLAMA

Benzynowy silnik również warto rozgrzać przed ruszeniem. Obracający się wał silnika poprzez sprzęgło rozrusza mechanizmy skrzyni biegów, wywoła cyrkulację znajdującego się w niej oleju, przez co rozgrzeje go nieco i rozrzedzi, co z kolei spowoduje, że do ruszenia z miejsca będzie potrzebna mniejsza moc, niż w przypadku zimnego silnika i wypełnionej gęstym, zimnym olejem skrzyni biegów.

Elementy silników spalinowych wykonywane są z różnych metali, a te posiadają różne współczynniki rozszerzalności cieplnej. Ich wymiary są tak dobrane, aby idealnie do siebie pasowały dopiero w temperaturze roboczej, czyli około 80 stopni Celsjusza. To kolejny i zarazem jeden z najważniejszych argumentów w toczącej się od kilkudziesięciu lat dyskusji, czy lepiej jest ruszać samochodem zaraz po uruchomieniu silnika, czy dopiero, gdy jego temperatura zacznie się zbliżać do eksploatacyjnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA