Szersza opona = lepsza opona?
REKLAMA
REKLAMA
Szersza opona lepiej hamuje. Nie ma znaczenia, czy nawierzchnia jest mokra czy sucha. Szersza opona oznacza mniejszą drogę hamowania. O ile? Dystans jest różny, ale na ogół jest w zakresie od 4 do 7 metrów. Wąska opona rewanżuje nam się komfortem jazdy. Mając na uwadze nasze drogi, komfort ma duże znaczenie.
REKLAMA
Zobacz również: Jak wygląda racjonalna eksploatacja ogumienia?
Węższe ogumienie jest również cichsze. Nie jest tak podatne na Aquaplaning. Należy pamiętać, że podatność ta rośnie też wraz z zużyciem bieżnika. Ilość spalonego paliwa również zależy od rodzaju opony. Szersze opony to większe opory toczenia.
Przy przebiegu około 30 tyś. rocznie, jesteśmy w stanie zaoszczędzić na paliwie ok. 200-300 zł.
To, jaką oponę wybierzemy zależy od nas. Jeżeli cenimy sobie szybką jazdę i dobry wygląd, warto zakupić szerokie gumy. Pokonywanie zakrętów z dużą prędkością nie będzie problemem. Minusem jest cena takich opon, która rośnie wraz z rozmiarem. Jeżeli cenimy sobie komfort wybieramy opony węższe. Są one tańsze w zakupie i nie ma problemu z ich dostępnością. Jeżeli dużo podróżujemy, warto zdecydować się na takie opony.
Zobacz również: Jak rozpoznać przyczyny nadmiernego zużycia opon?
Przed wymianą należy sprawdzić, jaki maksymalny rozmiar został dopuszczony przez producenta. Jeśli będą za duże (co oznacza technicznie niesprawny pojazd), podczas kolizji mogą grozić nam poważne konsekwencje.
REKLAMA
REKLAMA