REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak objawiają się problemy z hamulcami?

Robert Kuśpiel
Fot. newspress
Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Sprawne hamulce to podstawa w każdym aucie. Jednak okazuje się, że jest to jeden z problematycznych układów. W poradniku tym przedstawimy, w jaki sposób objawiają się problemy z hamulcami.

Usterki układu hamulcowego mogą się okazać bardzo dokuczliwe podczas jazdy. Każdy objaw można na tyle dobrze zdiagnozować, żeby usunąć usterkę. Zawsze zaczynamy od oględzin wzrokowych. Przede wszystkim sprawdzamy poziom płynu hamulcowego. Jeżeli poziom płynu jest niski, co więcej musimy go uzupełniać co jakiś czas, może to wskazywać na nieszczelność w układzie hamulcowym. Jest to bardzo poważny objaw. Jeżeli jest uszkodzony przewód hamulcowy może dojść do sytuacji, że stracimy hamulce całkowicie. Należy bezzwłocznie sprawdzić szczelność układu i wyeliminować usterkę.

REKLAMA

Zobacz również: Jak oszczędzać hamulce?

Kolejnym najczęściej spotykanym objawem, jest uczucie, że nasz samochód słabo hamuje. Przyczyny możemy dopatrywać się zazwyczaj w kilku elementach układu hamulcowego. Pierwszy powód to zły wybór klocków hamulcowych, jeśli podczas ostatniej wymiany wybraliśmy tanie zamienniki możemy być pewni, że nie są one w stanie wyhamować naszego auta. Kolejnym powodem może być zapowietrzony układ hamulcowy. Może się to wydawać mało znaczące, ale powietrze w układzie hamulcowym może osłabić jego sprawność. Czyli krótko mówiąc, czas reakcji po naciśnięciu hamulca może być dłuższy. W takim wypadku należy odpowietrzyć układ.

Warto przy okazji sprawdzić zawartość wody w układzie hamulcowym. Jeśli jest ponad normę to czas wymienić płyn hamulcowy. Po takiej wymianie również należy odpowietrzyć układ.

Równie częstym objawem jest drżenie kierownicy podczas hamowania. Diagnoza jest tutaj bardzo prosta – krzywe tarcze hamulcowe. Jazda z krzywymi tarczami jest niewskazana z kilku powodów. Po pierwsze mała skuteczność hamowania, a co za tym idzie, duże prawdopodobieństwo uszkodzenia łożysk i układu kierowniczego.
Zazwyczaj tarcze ulegają skrzywieniu z powodu zużycia, lub też z powodu szybkiej zmiany temperatury np. wjechanie w kałużę przy rozgrzanych tarczach hamulcowych.
Usunięcia tego typu usterki można dokonać na dwa sposoby. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak wyregulować hamulec ręczny?

Pierwszy z nich to zakup nowych tarcz hamulcowych. Drugi to przetoczenie krzywych tarcz i ponowne zamontowanie. Wybór należy do nas. Obie metody zostały opisane w innych poradnikach. Jeżeli podczas każdej wymiany klocków, będziemy smarować tłoczki hamulcowe to możemy wyeliminować jedną usterkę. Jeżeli zatrą się tłoczki hamulcowe, nie ma mowy o dalszej jeździe, gdyż nasze auto jest pozbawione hamulców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA