REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak naprawić rozrusznik? Część elektryczna.

Jakubowski Ryszard
Podpowiadamy jak naprawić część elektryczną w rozruszniku. Fot. newspress
Podpowiadamy jak naprawić część elektryczną w rozruszniku. Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Niektóre uszkodzenia elektrycznych podzespołów rozrusznika można usunąć we własnym zakresie, nawet bez żadnych narzędzi i przyrządów specjalistycznych. Podpowiadamy, jak naprawić rozrusznik.

Do naprawy rozrusznika wystarczy kilka podstawowych kluczy i wkrętak. Gdy akumulator jest dobrze naładowany, klemy mają dobry styk z jego biegunami, a mimo to rozrusznik nie obraca wałem korbowym silnika, to najprawdopodobniej nastąpiła awaria rozrusznika. Najczęściej przyczyną jego niedomagania są zużyte szczotki. Do ich wymiany najczęściej potrzebny jest jedynie wkrętak, pod warunkiem, że jest łatwy dostęp do całego korpusu rozrusznika, bez potrzeby wymontowywania go z samochodu.

REKLAMA

Ze względów BHP należy w pierwszej kolejności zdjąć ujemną klemę z akumulatora. Następnie sprawdzić, czy jest dostęp do szczotek rozrusznika. W większości przypadków znajdują się one pod blaszaną opaską ochronną, którą można odsunąć po zluzowaniu zaciskającego ją wkrętu. Po uzyskaniu dostępu do szczotek, sprawdzić ich stopień zużycia.

Zobacz również: Dlaczego rozładowuje się akumulator?

REKLAMA

Do każdej szczotki są podłączone na stałe dwa miedziane elastyczne przewody, których końce są zaciśnięte w prostokątnej blaszce z otworem do mocowania. Pociągając ostrożnie za te przewody można sprawdzić, czy szczotka nie zawiesiła się w szczotkotrzymaczu (prowadnicy szczotki). Szczotki są dociskane do komutatora silnymi sprężynkami o kształcie ślimakowym. Do próby trzeba je unieść i odchylić w bok, w przeciwnym wypadku można zerwać lub uszkodzić wspomniane wcześniej przewody.

Jeżeli szczotka się zacina lub nie da się poruszyć, należy spróbować ją uruchomić, spryskując ją „Elektrosolem” lub podobnie działającym preparatem, np. WD-40. Po kilku minutach można spróbować ostrożnie poruszać nią, na przemian dociskając wkrętakiem w kierunku komutatora i pociągając niezbyt mocno za jej przewody, aby ich nie zerwać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak wymienić szczotki w alternatorze?

Szczotki, które tkwią głęboko w prowadnicach (są prawie niewidoczne) należy wymienić je na nowe. Aby to zrobić, należy odkręcić wkręty, mocujące blaszki z przewodami doprowadzającymi prąd do szczotek. Zwrócić uwagę, aby ani one, ani ich podkładki nie wpadły do wnętrza rozrusznika. Następnie wymienić szczotki na nowe, przykręcić dostatecznie silnie blaszki z przewodami i spróbować uruchomić rozrusznik, pamiętając o włączeniu biegu jałowego. Można to zrobić bez potrzeby włączania stacyjki.

REKLAMA

Po założeniu ujemnej klemy na biegun akumulatora trzeba w tym celu zewrzeć na chwilę wkrętakiem śrubę na elektromagnesie, do której podłączony jest przewód rozruchowy, z niewielkim wkrętem, mocującym najcieńszy z przewodów, podłączonych do rozrusznika. Jest to przewód sterujący elektromagnesem.

Zwierając przewód sterowania elektromagnesem z przewodem rozruchowym zwrócić uwagę, aby jednocześnie nie zewrzeć żadnego z nich z jakąkolwiek metalową częścią rozrusznika i samochodu.

Po zwarciu tych przewodów elektromagnes powinien podać prąd na wirnik rozrusznika. Towarzyszy temu dość głośny dźwięk. Jeżeli to nie nastąpi, uszkodzony jest elektromagnes. Trzeba go wymienić na nowy lub oddać do specjalistycznego zakładu elektrotechnicznego, który wykona naprawę.

Gdy elektromagnes nie zadziała, można sprawdzić działanie rozrusznika przez zwarcie obu głównych śrub elektromagnesu (tych z podłączonymi przewodami) krótkim kawałkiem grubego przewodu lub dużym wkrętakiem. Zwykle towarzyszy temu spore iskrzenie, które może nawet nadtopić użyty przewód lub wkrętak. 

Zobacz również: Rozrusznik zbyt wolno obraca wałem silnika - co zrobić?

Jeżeli rozrusznik po przeprowadzeniu opisanych prób nadal nie działa, należy oddać go do specjalistycznego zakładu elektrotechnicznego. Jeżeli działa prawidłowo, także podczas uruchamiania go ze stacyjki, nasunąć i zacisnąć opaskę ochronną na otwory szczotek, zwracając uwagę, aby nie zewrzeć z nią żadnych przewodów, a następnie dokręcić klemę.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

REKLAMA