REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wymienić olej w silniku? Krok po korku

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Jak wymienić olej w silniku? Fot. newspress
Jak wymienić olej w silniku? Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jak wymienić olej w silniku? Olej jest jednym z najważniejszych materiałów eksploatacyjnych w samochodzie. Chroni i konserwuje wszystkie części ruchome silnika. Dlatego bardzo ważna jest okresowa wymiana oleju silnikowego.

Jak wymienić olej w silniku?

Nowy olej i filtr oleju

REKLAMA

Należy sprawdzić w instrukcji obsługi auta, jaki typ oleju powinien być stosowany do silnika w naszym samochodzie. Czasem też punkty serwisowe pozostawiają plakietki informujące o marce i klasie zastosowanego podczas ostatniej wymiany oleju. Takie informacje również zawarte są w książce serwisowej. Jeśli nadal nie wiemy, jaki olej był używany, to o ile auto nie jest starsze niż 15 lat, można użyć oleju półsyntetycznego o klasie 10W40 lub 15W40, w zależności od pory roku. Jest to najczęściej spotykana klasa, odpowiednia do każdego rodzaju silnika. 

Zobacz również: Jak wybrać olej silnikowy?

Warto również określić, ile musimy przygotować oleju do wymiany. Informacja taka będzie dostępna w Internecie lub w książce serwisowej. Zwykle bezpieczne minimum to około 5l, a więc tyle, ile zawierają zwykle duże opakowania z olejem. Zakup nie powinien być podyktowany tylko względami ekonomicznymi. Taniej wcale nie znaczy lepiej. Wysokiej klasy oleje posiadają szereg uszlachetniaczy, poprawiających znacząco ich właściwości. Zapewniają one maksymalną ochronę dla naszego silnika. Aby nowy olej był czysty, należy wymienić jego filtr. Można go nabyć w każdej hurtowni części zamiennych lub w sklepie z częściami.

Jak wymienić olej w silniku? - zestaw kluczy

Należy przygotować klucze płaskooczkowe nr 13 i 17. Aby zebrać stary olej, przyda się szczelny pojemnik. Może być to plastikowa miska o pojemności 10 litrów. Do wymiany filtra oleju potrzebny będzie specjalny klucz. Możemy go nabyć w dowolnym hipermarkecie lub na stacji benzynowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jaki olej silnikowy wybrać zimą?

Jak wymienić olej w silniku? Usuwamy stary olej

Najlepiej przed rozpoczęciem wymiany oleju rozgrzać silnik. Ciepły olej jest o wiele rzadszy i szybciej spływa do miski olejowej. Wsuwamy miskę na zużyty olej pod silnik, na misce olejowej lokalizujemy śrubę kanału spustowego. Podsuwamy pojemnik i odkręcamy śrubę, a olej zacznie spływać do pojemnika. Odczekujemy maksymalnie 10 minut. Mamy wtedy pewność, że cały zużyty olej wyciekł. Następnym krokiem będzie odkręcenie filtra. Może to wymagać użycia dość dużej siły. Wylewamy resztki oleju ze starego filtra i wyrzucamy go. Używając bawełnianej ściereczki, oczyszczamy jego gniazdo z zanieczyszczeń. Zwilżamy je następnie świeżym olejem, to samo robimy z uszczelką na nowym filtrze, a potem przykręcamy go. Należy zrobić to z dużą siłą tak, aby nie było możliwości wycieku oleju. Zakręcamy śrubę otworu spustowego w misce olejowej i usuwamy nasz pojemnik na zużyty olej.

Zobacz również: Jak często wymieniać olej w silniku?

Jak wymienić olej w silniku? Nalewamy nowy olej

Otwieramy maskę i odkręcamy wlew oleju. Zalewamy świeżego, nowego oleju zgodnie ze wskazaniami z instrukcji pojazdu. Zakręcamy wlew i odczekujemy około 10 minut. Wyjmujemy bagnet i sprawdzamy na nim poziom płynu. Jeśli jest zbyt niski, dolewamy niewielką ilość, najlepiej około 200ml, czyli objętość szklanki do herbaty. Sprawdzamy ponownie po upływie 10 minut. Zakręcamy uważnie wlew oleju i wymiana jest skończona. Zużyty olej należy powierzyć specjalistycznej firmie, zajmującej się utylizacją substancji niebezpiecznych dla środowiska, do jakich należy między innymi olej.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA