REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dystanse do felg - czy warto je zakładać?

Robert Kuśpiel
opony
opony

REKLAMA

REKLAMA

Dystanse gwarantują większy rozstaw kół, a przez to agresywniejszy wygląd auta. Montaz jest bardzo prosty, jednak należy pamiętać o kilku sprawach.

Montaż dystansów diametralnie zmienia wygląd naszego samochodu. Taka zmiana, połączona z ładnymi felgami, sprawia, że nasz samochód od razu rzuca się w oczy. Jednak, montaż dystansów to nie tylko ładny wygląd. Zdarzają się przypadki, że jest to wręcz konieczne, np. kiedy decydujemy się na montaż większych hamulców. Zaleca się również stosowanie dystansów wtedy, gdy felga charakteryzuję się zbyt głębokim osadzeniem (wysokie ET). Jeśli zdecydujemy się na montaż dystansów warto zastosować się do kilku wskazówek, odnośnie wyboru i montażu dystansu do felg. Zaczynamy od wyboru odpowiedniego egzemplarza. Najlepiej pomierzyć odległość między oponą a błotnikiem.

REKLAMA

Zobacz również: Jak wygląda racjonalna eksploatacja ogumienia?

Należy pamiętać o tym, żeby nie montować dystansu, który sprawi, że krawędź opony znajdzie się na wysokości rantu błotnika. Spowoduje to uszkodzenie opony i błotnika podczas jazdy.

Typy dystansów

Pierwszy z nich to dystanse przelotowe bez kołnierza centrującego, są na tyle cienkie, że felga może być centrowana za pomocą oryginalnego kołnierza na piaście.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugi typ to dystanse przelotowe z kołnierzem centrującym, stosowane, jeśli chcemy poszerzyć ponad 6mm. Wtedy nie będzie możliwości centrowania na kołnierzu piasty.

Ostatni typ, dystans przykręcany do felgi, najdroższy i poniekąd najlepszy model. Daje duże możliwości modyfikacji. Przykręcony dodatkowymi śrubami do piasty samochodu.

Zobacz również: Jak rozpoznać przyczyny nadmiernego zużycia opon?

Najlepiej kupować dystanse dobrych i sprawdzonych firm. Kiepskiej jakości zamiennik może się okazać bardzo groźny podczas jazdy z dużymi prędkościami.

REKLAMA

Podczas montażu zwracamy uwagę na to, aby dystans był dopasowany do piasty. Te dwa elementy mają tworzyć całość. Jeśli nie jest, nie ma mowy o dalszym montażu. Kolejny warunek to dopasowanie dystansu, nie może on wchodzić "na ścisk". Do przykręcenia używamy dłuższych śrub.

Nie mogą być za długie, gdyż mogą uszkodzić elementy wewnątrz piasty, po drugie nie mogą być na tyle długie, żeby wystawały poza felgę. Zły dobór i montaż dystansu może doprowadzić do szybszego zużycia łożysk, piasty, czy nawet drążków kierowniczych. O konieczności ich montażu musimy zadecydować sami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA