REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja auta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Daewoo Nubira: zmiana podświetlenia zegarów - poradnik


Standardowe podświetlenie zegarów w Nubirze może się znudzić. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nadać im trochę koloru. Oto opis, jak wymienić podświetlenie zegarów.

Daewoo Lanos: montaż grilla z siatki. Poradnik


W poradniku tym, pokażemy, w jaki sposób zmienić wygląd standardowego grilla w Daewoo Lanos. Nie jest to trudna modyfikacja, jednak zmienia znacząco wygląd zewnętrzny naszego auta.

Daewoo Lanos: wymiana anteny od radia - poradnik


Ułamana lub uszkodzona antena od radia może znacząco pogorszyć jakość odbioru. Wymiana anteny nie jest trudna i można ją swobodnie wymienić samemu. W poradniku tym pokażemy, jak wymienić antenę w Lanosie o nadwoziu sedan.

Volkswagen Polo 6N: montaż centralnego zamka - krok po kroku

W poradniku tym, pokażemy, w jaki sposób zmontować centralny zamek w Volkswagenie Polo 6N w wersji 3-drzwiowej. Modyfikacja nie jest trudna, lecz musimy zarezerwować sobie dużo czasu.

REKLAMA

Ford Focus MK1: zmiana podświetlenia wskaźników - poradnik

W poradniku tym, pokażemy, w jaki sposób wymienić podświetlenie, we wszystkich możliwych wskaźnikach w Fordzie Focusie MK1. Oczywiście wszystko wykonujemy wedle naszego uznania.

Ford Focus MK1: jak krok po kroku przeprowadzić montaż białych zegarów?


Białe zegary zmieniają wygląd wnętrza naszego auta. Mała modyfikacja, jednak bardzo cieszy oko właściciela. W poradniku tym, dowiesz się jak samemu zamontować takie zegary w swoim Focusie.

Ford Mondeo MK1: montaż diod LED w drzwiach - poradnik


Montaż diod w samochodzie stał się coraz bardziej popularny. Nie ma znaczenia czy jest to nowe auto, czy stare. W poradniku tym, pokażemy, jak zamontować diody w drzwiach Forda Mondeo.

Ford Mondeo MK3: montaż diodowych żarówek podświetlenia tablicy rejestracyjnej - poradnik

Diodowe podświetlenie tablicy rejestracyjnej jest coraz częściej spotykane. W poradniku tym, pokażemy, w jaki sposób zamontować takie podświetlenie w naszym Fordzie Mondeo MK3.

REKLAMA

Citroen AX: radzimy jak przeprowadzić montaż elektrycznych szyb


W poradniku tym, pokażemy, w jaki sposób zamontować elektryczne szyby w Citroenie AX w wersji 3 drzwiowej. Cała modyfikacja nie jest trudna, lecz trochę czasochłonna.

Citroen AX: montaż centralnego zamka - krok po kroku


Poradnik ten, jest przeznaczony dla osób, chcących zamontować siłowniki zamka centralnego. Montaż przeprowadzimy w wersji 3 drzwiowej Citroena AX.

Nissan Almera N15: zmiana podświetlenia zegarów - poradnik


Nowe podświetlenie zegarów, znacznie poprawi wygląd wnętrza naszego auta. Pozwoli nam to na wyróżnienie się spośród wielu Almer jeżdżących po naszych drogach. Poza tym taka modyfikacja cieszy oko właściciela.

Nissan Almera N16: montaż wzmacniacza do oryginalnego radia - poradnik


W poradniku tym przedstawimy sposób na podłączenie wzmacniacza do fabrycznego radia w Nissanie Almera N16. Jak wiadomo radio, nie posiada wyjść RCA, jednak nie będzie to problemem.

Mercedes W203: montaż diodowych żarówek podświetlenia tablicy rejestracyjnej

Diodowe podświetlenie tablicy rejestracyjnej jest coraz częściej spotykane w nowych samochodach. W poradniku tym, pokażemy, w jaki sposób zamontować takie podświetlenie w naszym Mercedesie.

Toyota Avensis I: montaż wejścia Line – In w radioodtwarzaczu


W większości przypadków, Avensis pierwszej generacji mają radio z odtwarzaczem kasetowym. W poradniku tym pokażemy, jak zamontować wejście Line – In, żeby móc swobodnie słuchać np. MP3.

Toyota Avensis I: montaż tarcz Indiglo


Jak wyglądają tarcz Indiglo nie należy tłumaczyć fanom tuningu. W poradniku tym pokażemy, jak zamontować takie tarcze w Toyocie Avensis I. Jaki będzie efekt? Warto przekonać się samemu.

Toyota Avensis I: montaż grilla z siatki aluminium. Krok po kroku.


Zmiana wyglądu grilla w Toyocie Avensis znacząco zmienia wygląd auta. Jednak chcąc osiągnąć taki efekt, musimy poświęcić naszej Toyocie kilka dłuższych chwil.

Toyota Avensis I: montaż czujników parkowania – poradnik


Jak bardzo czujniki parkowania ułatwiają życie kierowcy, wie każdy, kto raz miał okazję parkować takim autem. W poradniku tym pokażemy, jak zamontować czujniki parkowania w Toyocie Avensis I.

Toyota Avensis II: wymiana radia


Poradnik ten przeznaczony jest dla osób, chcących wymienić swoje radiu lub jego część. Mamy tutaj na myśli, chociażby panel przedni. Praca nie jest trudna i dosyć szybko można się z nią uporać.

Toyota Avensis I: podpowiadamy jak malować zaciski hamulcowe


Najstarsze Toyoty Avensis pierwszej generacji mają po kilkanaście lat. Pewne elementy zawieszenia i układu hamulcowego mogą być już poważnie skorodowane. W poradniku tym pokażemy jak pomalować zaciski hamulcowe.

Toyota Avensis I: skrócenie gałki zmiany biegów


Gałka zmiany biegów w Toyocie Avensis I dla niektórych osób jest zbyt długa. Wrzucenie 5 biegu zmusza do wyciągnięcia ręki maksymalnie w prawo, inne biegi również bywają problematyczne. Najlepszym rozwiązaniem, jest skrócenie gałki zmiany biegów.

Układ zapłonowy

Układ zapłonowy silnika spalinowego najprostszego typu składa się z dwóch części: wytwarzającej wysokie napięcie i zamieniającej wysokie napięcie na iskrę, zapalającą mieszankę paliwowo-powietrzną w komorze spalania.

Lampki kontrolne

Lampki kontrolne są wskaźnikami, dzięki którym kierowca w czasie jazdy ma pełną wiedzę na temat tego, co dzieje się z różnymi urządzeniami i podzespołami jego samochodu

Sprzęgło wielotarczowe

Wśród sprzęgieł ciernych osobną podgrupę stanowią sprzęgła wielotarczowe. Od sprzęgieł jednotarczowych różnią się tym, że posiadają kilka tarcz, dzięki połączeniom wielowypustowym mogą przesuwać się wzdłuż wałka sprzęgłowego.

Układ wydechowy

Układ wydechowy ma za zadanie odprowadzić do atmosfery jak najszybciej i przy jak najmniejszych oporach powstające w silniku spaliny, wytłumiając przy tym do maksimum hałas jaki powstaje podczas wydechu oraz redukując do minimum zawartość substancji toksycznych w spalinach.

Układ wtryskowy

Układ wtryskowy, zwany poprawnie wtryskowym układem zasilania silnika spalinowego, jest odpowiedzialny za sposób dostarczania paliwa do silnika spalinowego.

Optymalne obroty silnika

Optymalne obroty silnika to dość wąski zakres prędkości obrotowej, przy której sumują się pozytywne efekty procesu spalania mieszanki paliwowo-powietrznej.

Sprzęgła elektromagnetyczne

W technice są znane co najmniej dwa rodzaje sprzęgieł elektromagnetycznych. Najpowszechniej stosowane są w rzeczywistości zwykłe sprzęgła mechaniczne sterowane elektromagnesem. Mniej popularne są tzw. sprzęgła proszkowe.

Układ smarowania silnika

Układ smarowania silnika, zwany w fachowej literaturze układem olejenia służy do zapewnienia odpowiedniego smarowania części trących wewnątrz silnika.

Przewody paliwowe

Spośród różnych elementów samochodu, mających istotny wpływ zarówno na jego eksploatację bez przykrych niespodzianek, jak i na bezpieczeństwo, przewody paliwowe zajmują jedno z czołowych miejsc.

Układ chłodzenia

Układ chłodzenia silnika jest odpowiedzialny za utrzymanie temperatury na właściwym poziomie we wszystkich jego częściach.

Sprzęgło cierne tarczowe

Tarczowe sprzęgło cierne składa się z trzech podstawowych elementów: tarczy sprzęgłowej, docisku oraz łożyska wyciskowego. Każdy z nich składa się z kilku różnych części, wzajemnie ze sobą współpracujących.

Układ rozruchowy

Sprawny układ rozruchowy, we współczesnych silnikach samochodowych, decyduje o tym czy uda się uruchomić silnik. Czasy kręcenia korbą za wał korbowy silnika już dawno odeszły do lamusa.

Układ doładowania

Układ doładowania silnika spalinowego działa na zasadzie doprowadzenia do cylindrów silnika większej ilości powietrza lub mieszanki paliwowo-powietrznej niż silnik jest w stanie samoistnie dostarczyć z powietrza.

Rodzaje sprzęgieł

Sprzęgło jest z definicji elementem maszyny, który ma za zadanie przekazać moment obrotowy z jednego wału na inny wał, np. z wału korbowego silnika na wałek sprzęgłowy w skrzyni biegów.

Sprzęgła podwójne

Zastosowanie w praktyce wynalezionego ponad pół wieku temu i opatentowanego sprzęgła podwójnego stanowi nie tylko wielki ukłon w kierunku ekonomii użytkowania pojazdu, ale także milowy krok w dziedzinie motoryzacji.

Sprzęgła automatyczne i półautomatyczne

Z uwagi na rodzaj sterowania sprzęgła dzielą się na sterowane z zewnątrz i samoczynne. W grupie sprzęgieł samoczynnych wyróżnia się kilka podgrup, z których w technice samochodowej mają znaczenie dwie: sprzęgła automatyczne i półautomatyczne.

Audi A3 8L: zwiększenie mocy


Poradnik ten jest przeznaczony dla osób, które nie mają możliwości zwiększenia mocy, po tak zwanym kabelku. Powodem tego jest np. to, że ECU posiada kości tylko do odczytu.

Audi A3 8P: wymiana filtrów - poradnik

W poradniku tym pokażemy jak wymienić filtry w Audi A3 8P. Dokładnie przeprowadzimy wymianę filtra paliwa, powietrza i oleju. Cała operacja zajmie nam nie dłużej jak godzinę.

Audi A3 8L: dowiesz się jak zamontować spryskiwacze lamp przednich


W poradniku tym pokażemy jak zamontować spryskiwacze lamp przednich w Audi A3. Spryskiwacze są podstawą do montażu lamp ksenonowych. Nie od dzisiaj wiadomo, że czysta lampa lepiej świeci niż ta zabrudzona.

Audi A3 8L: montaż diod w miejsce rygli


Często widzimy na ulicy Audi A3 podobne do naszego, jednak w miejsce rygli ma zamontowane diody. Zastanawiamy się jak ktoś to zrobił, w tym poradniku znajdziesz odpowiedź na te pytanie.

Audi A3 8P: montaż czujników cofania – poradnik


Posiadanie czujników cofania jest bardzo wygodne. Chociaż niektórzy tego nie potrzebują, wydaje nam się, że warto mieć czujniki cofania. W poradniku tym, pokażemy, w jaki sposób zamontować czujniki cofania w Audi A3 8P.

Na czym nie warto oszczędzać eksploatując samochód (część 2)?


Ceny paliw, szczególnie w ostatnim czasie, stały się trudne do zaakceptowania. Niektórzy by zaoszczędzić, próbują stosować paliwa niekoniecznie pochodzące z oficjalnych stacji paliw.

Dlaczego warto dbać o prawidłowe ciśnienie w oponach?

Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia powietrza w oponach samochodowych ma wpływ na wydłużenie żywotności opon, większą oszczędność paliwa, a także wpływa na lepsze i bezpieczniejsze prowadzenie pojazdu

Czym grozi wjazd w głęboką kałużę?


Samochody osobowe są przystosowane do jazdy w różnych warunkach pogodowych, również podczas opadów deszczu. W skrajnych sytuacjach nie zachowanie odpowiedniej ostrożności przy wjeżdżaniu w głęboką kałużę może pociągnąć za sobą bardzo złe skutki.

Na czym nie warto oszczędzać eksploatując samochód (część 1)?


Eksploatacja samochodu jest bez wątpienia dość kosztowna, szczególnie porównując polskie i zachodnioeuropejskie zarobki. Skłania to do ograniczania wydatków z tym związanych, jednak nie na wszystkim warto oszczędzać.

Czym jest ząbkowanie opon?

Zjawisko ząbkowania to jeden z wielu problemów z ogumieniem, jaki może spotkać użytkowników samochodów osobowych. Mechanizm jego powstawania jest złożony i trudny do wyeliminowania.

Na czym nie warto oszczędzać eksploatując samochód (część 3)?


Jeżeli nie mamy możliwości własnoręcznego umycia samochodu, jesteśmy zmuszeni do korzystania z myjni, których łączny koszt może wynosić kilkaset złotych rocznie.

Audi A3 8L: montaż tweeterów i wskaźników doładowania


W poradniku tym przedstawimy montaż głośników wysokotonowych oraz wskaźników doładowania. Cała operacja nie jest trudna, dlatego zachęcamy do samodzielnego  jej wykonania.

Volkswagen Passat B5: montaż czujników parkowania


Czujniki parkowania są coraz bardziej popularne. Niestety w naszym Passacie B5 ich nie ma systemu parktronic. W poradniku tym pokażemy, jak samemu zainstalować czujniki parkowania.

W jaki sposób montuje się zbiornik gazu LPG i jego armaturę?


Zasilanie silnika pojazdu paliwem alternatywnym wymusza użycie zbiornika, w którym paliwo to jest magazynowane i dostarczane później do spalania w silniku. Podpowiadamy, jak jest zamontowany zbiornik na gaz w samochodowej instalacji gazowej.

REKLAMA