REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lampki kontrolne

REKLAMA

Lampki kontrolne są wskaźnikami, dzięki którym kierowca w czasie jazdy ma pełną wiedzę na temat tego, co dzieje się z różnymi urządzeniami i podzespołami jego samochodu

REKLAMA

Na desce rozdzielczej każdego samochodu znajduje się co najmniej kilka różnokolorowych lampek kontrolnych. O różnych usterkach, zagrażających samochodowi, jego podzespołom oraz podróżującym nim osobom ostrzegają lampki czerwone. W szczególności dostarczają one informacji o niedostatecznym ciśnieniu oleju w silniku, wadliwej pracy generatora prądu, usterkach układu hamulcowego, a czasem także o zbyt wysokiej temperaturze silnika i o kończącym się paliwie. W niektórych samochodach czerwona lampka informuje także o włączeniu tylnego światła przeciwmgłowego, w innych o zaciągniętym hamulcu ręcznym.

REKLAMA

Lampki o żółtej barwie światła mają za zadanie ostrzegać kierowcę o nieprawidłowościach mniej istotnych dla bezpieczeństwa. Nie ma w tym przypadku międzynarodowej normy, obowiązującej wszystkich producentów samochodów, więc panuje pewna dowolność co do tego, przed czym ma ostrzegać światło żółte. Zazwyczaj informuje ono o zaciągniętym hamulcu postojowym oraz o włączeniu świateł przeciwmgłowych. W niektórych modelach aut żółta lampka zapalała się także wtedy, gdy nakładki cierne klocków hamulcowych zbliżały się do krytycznej grubości. W innych samochodach świecąca się żółta lampka informowała o niedomkniętej klapie bagażnika lub masce, w innych – o kończącym się paliwie. W samochodach wyposażonych w Batery State Indicator żółta dioda sygnalizuje niedostateczne ładowanie akumulatora lub zbyt niskie napięcie w sieci pokładowej, spowodowane nadmiernym poborem prądu przez zbyt wiele odbiorników. Czasem żółta lampka zapala się z chwilą przejścia silnika w tryb pracy na gazie LPG.

Zielone lampki zwykle informują o włączeniu świateł zewnętrznych pojazdu. W przypadku stosowania wskaźnika stanu akumulatora świecąca się zielona dioda świadczy o poprawnym ładowaniu akumulatora i właściwym napięciu w sieci pokładowej. W samochodach z automatycznymi skrzyniami biegów często na zielono świecą się litery, informujące o aktualnym trybie pracy przekładni.

REKLAMA

Na samochodowej desce rozdzielczej jest jedna lampka o świetle fioletowo-niebieskim lub niebieskim. Zapala się ona wówczas, gdy są włączona światła długie. Informacja ta ma znaczenie zwłaszcza podczas jazdy dziennej, kiedy kierowca nie ma innej możliwości rozpoznania, jakie aktualnie światła ma włączone.

Jak wcześniej powiedziano, istnieje pewna dowolność w kolorach lampek sygnalizacyjnych na desce rozdzielczej samochodu. Nie posiadając szczegółowych informacji o ich przeznaczeniu należy „w ciemno” przyjąć, że zapalenie się lampki czerwonej jest związane z jakimś poważnym niebezpieczeństwem i wymaga natychmiastowej reakcji, a przede wszystkim szybkiego ustalenia przyczyny pojawienia się ostrzeżenia. Lampki żółte sygnalizują albo zbliżające się awarie, albo stany samochodu i jego urządzeń, odbiegające od normy, ale nie wymagające natychmiastowej reakcji. Pozostałe lampki spełniają wyłącznie funkcje informacyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Prostownik

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA