REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lampki kontrolne

REKLAMA

Lampki kontrolne są wskaźnikami, dzięki którym kierowca w czasie jazdy ma pełną wiedzę na temat tego, co dzieje się z różnymi urządzeniami i podzespołami jego samochodu

REKLAMA

Na desce rozdzielczej każdego samochodu znajduje się co najmniej kilka różnokolorowych lampek kontrolnych. O różnych usterkach, zagrażających samochodowi, jego podzespołom oraz podróżującym nim osobom ostrzegają lampki czerwone. W szczególności dostarczają one informacji o niedostatecznym ciśnieniu oleju w silniku, wadliwej pracy generatora prądu, usterkach układu hamulcowego, a czasem także o zbyt wysokiej temperaturze silnika i o kończącym się paliwie. W niektórych samochodach czerwona lampka informuje także o włączeniu tylnego światła przeciwmgłowego, w innych o zaciągniętym hamulcu ręcznym.

REKLAMA

Lampki o żółtej barwie światła mają za zadanie ostrzegać kierowcę o nieprawidłowościach mniej istotnych dla bezpieczeństwa. Nie ma w tym przypadku międzynarodowej normy, obowiązującej wszystkich producentów samochodów, więc panuje pewna dowolność co do tego, przed czym ma ostrzegać światło żółte. Zazwyczaj informuje ono o zaciągniętym hamulcu postojowym oraz o włączeniu świateł przeciwmgłowych. W niektórych modelach aut żółta lampka zapalała się także wtedy, gdy nakładki cierne klocków hamulcowych zbliżały się do krytycznej grubości. W innych samochodach świecąca się żółta lampka informowała o niedomkniętej klapie bagażnika lub masce, w innych – o kończącym się paliwie. W samochodach wyposażonych w Batery State Indicator żółta dioda sygnalizuje niedostateczne ładowanie akumulatora lub zbyt niskie napięcie w sieci pokładowej, spowodowane nadmiernym poborem prądu przez zbyt wiele odbiorników. Czasem żółta lampka zapala się z chwilą przejścia silnika w tryb pracy na gazie LPG.

Zielone lampki zwykle informują o włączeniu świateł zewnętrznych pojazdu. W przypadku stosowania wskaźnika stanu akumulatora świecąca się zielona dioda świadczy o poprawnym ładowaniu akumulatora i właściwym napięciu w sieci pokładowej. W samochodach z automatycznymi skrzyniami biegów często na zielono świecą się litery, informujące o aktualnym trybie pracy przekładni.

REKLAMA

Na samochodowej desce rozdzielczej jest jedna lampka o świetle fioletowo-niebieskim lub niebieskim. Zapala się ona wówczas, gdy są włączona światła długie. Informacja ta ma znaczenie zwłaszcza podczas jazdy dziennej, kiedy kierowca nie ma innej możliwości rozpoznania, jakie aktualnie światła ma włączone.

Jak wcześniej powiedziano, istnieje pewna dowolność w kolorach lampek sygnalizacyjnych na desce rozdzielczej samochodu. Nie posiadając szczegółowych informacji o ich przeznaczeniu należy „w ciemno” przyjąć, że zapalenie się lampki czerwonej jest związane z jakimś poważnym niebezpieczeństwem i wymaga natychmiastowej reakcji, a przede wszystkim szybkiego ustalenia przyczyny pojawienia się ostrzeżenia. Lampki żółte sygnalizują albo zbliżające się awarie, albo stany samochodu i jego urządzeń, odbiegające od normy, ale nie wymagające natychmiastowej reakcji. Pozostałe lampki spełniają wyłącznie funkcje informacyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Prostownik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA