REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest ząbkowanie opon?

Łukasz Krasowski

REKLAMA

Zjawisko ząbkowania to jeden z wielu problemów z ogumieniem, jaki może spotkać użytkowników samochodów osobowych. Mechanizm jego powstawania jest złożony i trudny do wyeliminowania.

REKLAMA

Ząbkowaniem nazywamy proces, podczas którego zachodzi nierównomierne zużycie bieżnika opony. Ponieważ klocki opony bardziej zużywają się od strony spływu, niż od strony natarcia. W dużym uproszczeniu kształt opony zamiast koła, zaczyna przypominać piłę tarczową z zębami skierowanymi w kierunku jazdy. Z początku różnice w głębokości bieżnika są trudne do zauważenia gołym okiem, ale już po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów ze strony kół zaczyna dobiegać hałas, przypominający dźwięk zużytych łożysk piast.

REKLAMA

REKLAMA

Problem ząbkowania dotyczy w zasadzie tylko tylnych kół w samochodach z napędem przedniej osi, połączonej z wielowahaczowym zawieszeniem osi nienapędzanej. Paradoksalnie zjawisko to pojawia się tym częściej, im bardziej wyrafinowana jest konstrukcja tylnego zawieszenia oraz wyższej klasy jest opona. Dzieje się tak dlatego, że zawieszenie wielowahaczowe zapewnia wciąż taki sam docisk kół do nawierzchni, przez co opona pracuje niemal permanentnie w tej samej pozycji. Ze względu na fakt, że samochód dość rzadko jeździ do tyłu, nierównomiernie zużywający się bieżnik nie ma okazji by się wyrównać. Bardzo często na ząbkowanie opon skarżą się kierowcy pokonujący długie trasy z mała ilością zakrętów oraz posiadacze kombi średniej klasy, którzy nie wykorzystują możliwości transportowych swoich pojazdów. Zjawisko doskwiera także użytkownikom aut z napędem na cztery koła, którzy nie dbają o taki sam poziom ciśnienia we wszystkich oponach.

Istnieje kilka sposobów aby zminimalizować lub problem ząbkowania. Przede wszystkim należy bezwzględnie dbać o prawidłową geometrię tylnego zawieszenia. Jeżeli ząbkowanie występuje w samochodzie z prawidłowymi ustawieniami, to ich zmiana tylko pogłębi skalę zniszczenia opon. Podobnie należy dbać o odpowiednie ciśnienie w oponach, dobierając je do aktualnego obciążenia samochodu. Szkodliwe jest zarówno zbyt wysoki i zbyt niskie ciśnienie. Nierzadko zdarza się, że dany typ samochodu w połączeniu z jednym typem opon skutkuje ich ząbkowaniem, a zmiana ogumienia na inny model eliminuje problem. Dzieje się tak, ponieważ bardziej podatne na nierównomierne zużycie są opony z otwartą rzeźbą bieżnika. Jeżeli w instrukcji obsługi odnajdziemy konkretne modele opon zalecane do naszego samochodu, to warto korzystać z tych sugestii. Specjaliści zalecają również okresową zamianę opon między osiami, a jeśli nie są one kierunkowe, dobrze jest od czasu do czasu zmienić główny kierunek obrotu opon.

Zobacz też: Koło zamachowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA