REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Układ wtryskowy, zwany poprawnie wtryskowym układem zasilania silnika spalinowego, jest odpowiedzialny za sposób dostarczania paliwa do silnika spalinowego.

Należy do najważniejszych układów silnika spalinowego. Bez niego nie pracowałby żaden silnik z zapłonem samoczynnym i wiele silników z zapłonem iskrowym.

REKLAMA

REKLAMA

Układ wtryskowy ma za zadanie:
1. doprowadzić paliwo do komór spalania wszystkich cylindrów;
2. rozpocząć i zakończyć wtrysk paliwa we właściwym momencie, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w silniku z zapłonem samoczynnym;
3. dozować z największą, możliwą do uzyskania dokładnością, ilość paliwa, dostarczanego do cylindrów;
4. dostosować kształt chmury rozpylonego paliwa do kształtu komory spalania silnika;
5. rozpylić paliwo tak, aby uzyskać kropelki o jak najmniejszej średnicy, która zwykle wynosi około 10 mikrometrów.

Aby nastąpiło tak dokładne rozpylenie paliwa, nie wystarczy specjalna konstrukcja wtryskiwacza. Konieczne jest doprowadzenie do niego paliwa pod odpowiednim ciśnieniem. Wynosi ono w silnikach o zapłonie samoczynnym zazwyczaj nie mniej, niż 12 MPa, ale w niektórych przypadkach dochodzi do 150 MPa i więcej. W przypadku wtrysku bezpośrednio do cylindrów silników z zapłonem iskrowym wynosi ono wielokrotnie mniej, zaś w przypadku wtrysku pośredniego jest o co najmniej rząd wielkości mniejsze niż w silniku wysokoprężnym.

REKLAMA

Tak wysokie ciśnienie wymaga odpowiednio wytrzymałych i sztywnych przewodów pomiędzy pompą wtryskową i wtryskiwaczami. W przypadku najwyższych ciśnień. Gdy zachodzi obawa, że mogą ich nie wytrzymać przewody wtryskowe, korzystniejsze jest stosowanie pompowtryskiwaczy, które nie wymagają stosowania przewodów wysokociśnieniowych.

Niezwykle ważnym elementem układu wtryskowego, w którym nie zastosowano wtryskiwaczy, jest pompa wtryskowa. Ma ona za zadanie dostarczyć ściśle określoną i dokładnie odmierzoną dawkę paliwa w ściśle określonym momencie z dokładnością do tysięcznych części sekundy. Powszechnie stosowane są dwa rodzaje pomp wtryskowych: sekcyjne o stałym skoku tłoczków bez względu na wielkość dawki paliwa i rozdzielaczowe, o zmiennym skoku tłoczka. Pierwsze z nich są często nazywane pompami rzędowymi z powodu rzędowego rozmieszczenia sekcji. Te drugie bardzo często nazywa się pompami rotacyjnymi, ponieważ zasadniczą częścią takiej pompy jest sporych rozmiarów wirnik, zajmujący niemal całą przestrzeń wewnątrz jej korpusu. W wirniku znajduje się tylko jeden cylinder wytwarzający wysokie ciśnienie, umieszczony prostopadle do jego osi. Znajdują się w nim dwa swobodnie przesuwające się tłoczki, które zbliżając się do siebie pod wpływem wywieranego na nie nacisku przez krzywki, znajdujące się wewnątrz korpusu pompy, wytwarzają odpowiednie ciśnienie. Paliwo pod jego wpływem trafia kanałem wewnątrz wirnika do rozdzielacza, który stanowi jedno z jego zakończeń, a stamtąd przewodami wysokociśnieniowymi do wtryskiwaczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Rozdzielaczowa (rotacyjna) pompa wtryskowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA