REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Układ paliwowy

REKLAMA

Głównym zadaniem układów zasilania silników spalinowych jest napełnienie cylindrów paliwem i powietrzem w sposób, gwarantujący prawidłowy przebieg spalania, oraz w ilości odpowiadającej chwilowemu obciążeniu silnika, czyli w ilości gwarantującej powstanie energii cieplnej w pożądanej ilości.

Jedynym zadaniem układów zasilania silników spalinowych jest napełnienie cylindrów paliwem i powietrzem w sposób, gwarantujący prawidłowy przebieg spalania, oraz w ilości odpowiadającej chwilowemu obciążeniu silnika, czyli w ilości gwarantującej powstanie energii cieplnej w pożądanej ilości.

REKLAMA

REKLAMA

Do niedawna stosowane były dwa podstawowe sposoby zasilania silników: gaźnikowe i wtryskowe. To pierwsze, z uwagi na jego liczne wady i niedoskonałości, jest coraz rzadziej stosowane i niedługo będzie je można spotkać jedynie w zabytkowych pojazdach i muzealnych egzemplarzach silników. Najdoskonalszym, jak dotąd, rodzajem zasilania silników jest zasilanie wtryskowe.

Zasilanie gaźnikowe charakteryzuje się dostarczaniem do cylindrów silnika gotowej mieszanki paliwowo-powietrznej, powstającej w wyniku procesu, zwanego karburacją. Mieszanka ta powinna charakteryzować się jednorodnością, a zawarte w niej paliwo powinno w dużym stopniu być zamienione w parę jeszcze przez dostaniem się do cylindra. Na dodatek napełnienie cylindrów w silniku powinno być jednakowe, bez względu na odległość, jaka dzieli je od gaźnika. Stąd spotykane w wielocylindrowych silnikach zasilanie wielogaźnikowe.

W samochodach sportowych, aby do każdego cylindra docierała dokładnie taka sama ilość mieszanki, każdy cylinder był zasilany z własnego gaźnika. Aby poprawić jakość mieszanki paliwowo-powietrznej w zasilaniu gaźnikowym stosowano dodatkowy wtrysk paliwa do kanału dolotowego, stały lub przerywany. Z czasem wtrysk ten zastąpił gaźnik, ale ponieważ idea napełniania cylindrów gotową mieszanką paliwa i powietrza pozostała ta sama, rozwiązanie to traktuje się jako zasilanie gaźnikowe.

Odwiedź nasz serwis Eksploatacja auta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Silniki z zapłonem iskrowym są także zasilane gazem. Rozwiązanie to nie jest nowe- stosowano je już w pierwszej połowie XX wieku, zwłaszcza podczas wojny, kiedy występowały duże deficyty paliwa płynnego. Obecnie stosuje się je ze względów ekonomicznych. Układy zasilania silników gazem ciekłym są zwykle rozbudowane, wieloelementowe, gdzie oprócz reduktorów występują także podgrzewacze, parowalniki i mieszalniki. Idea jest jednak dokładnie ta sama, co w przypadku zasilania gaźnikowego – do cylindrów trafia gotowa mieszanka paliwowo-powietrzna.

Zupełnie inna zasada obowiązuje w przypadku zasilania silników o zapłonie samoczynnym. Zmieszania paliwa i powietrza następuje w nich bezpośrednio w cylindrach i jest połączone z niemal natychmiastowym zapaleniem się mieszanki paliwowo-powietrznej w wyniku przekroczenia przez nią temperatury zapłonu. Konieczne do zapłonu ciepło wywiązuje się podczas sprężania powietrza w cylindrach, a w czasie rozruchu dostarczane jest dodatkowo przez świece żarowe, znajdujące się w każdym cylindrze.

Zobacz też: Układ wtryskowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA