REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzęgła automatyczne i półautomatyczne

REKLAMA

Z uwagi na rodzaj sterowania sprzęgła dzielą się na sterowane z zewnątrz i samoczynne. W grupie sprzęgieł samoczynnych wyróżnia się kilka podgrup, z których w technice samochodowej mają znaczenie dwie: sprzęgła automatyczne i półautomatyczne.

REKLAMA

Sprzęgła automatyczne działają samoczynnie, a więc są całkowicie niezależne od woli kierującego pojazdem. Ogólnie dzielą się one na sterowane siłą bezwładności i sterowane kierunkiem napędu. Sprzęgła sterowane siłą bezwładności są w samochodowych blokach napędowych zawsze sprzęgłami ciernymi. Składają się z bębna, który jest na stałe osadzony na wale biernym (w tym wypadku na wale sprzęgłowym) oraz kilku szczęk, niemal identycznych jak w hamulcach bębnowych, które są osadzone jednym końcem na wale napędzającym, zwykle na specjalnej, połączonej z nim tarczy lub wprost na kole zamachowym. Szczęki te mogą rozchylać się pod wpływem siły odśrodkowej, dzięki czemu ich nakładki cierne są dociskane do cylindrycznej części bębna. Przy pewnej prędkości obrotowej siła ta jest dostatecznie duża, aby wytworzyć na tyle duże tarcie, że bęben zaczyna się obracać, przenosząc obroty na skrzynię biegów. Im większa prędkość obrotowa, tym większa siła docisku szczęk, a tym samym ich okładzin ciernych do bębna.

REKLAMA

Sprzęgła sterowane kierunkiem napędu stosowane były w skrzyniach biegów mniejszych silników, zwykle dwusuwowych. Były to popularne „wolne koła”, które automatycznie odłączały silnik od skrzyni biegów, a tym samym od kół, jeżeli jego prędkość obrotowa spadła poniżej określonej granicy. Sprzęgło takie uniemożliwiało uruchomienie silnika „na pych”, dlatego wyposażano je w mechanizm, pozwalający na całkowite jego zablokowanie. Wówczas jednym sprzęgłem na drodze między kołami a silnikiem było normalne tarczowe sprzęgło cierne.

W samochodach z automatycznymi i półautomatycznymi skrzyniami biegów stosuje się automatyczne sprzęgła hydrokinetyczne. Ich działanie nie polega na wykorzystaniu tarcia między elementami części czynnej i części biernej, lecz na odpowiednio ukierunkowanym przepływie specjalnego oleju miedzy nimi, zamkniętymi w szczelnej obudowie. Przepływ ten jest wymuszany przez pompę wirnikową, napędzaną przez wał korbowy silnika, i napędza on turbinę o specjalnym kształcie łopatek, osadzoną na wałku zdawczym (napędzanym). Strumień oleju jest odpowiednio ukierunkowany przez specjalną kierownicę. Uderzając pod ciśnieniem w łopatki turbiny powoduje on wprawienie jej w ruch obrotowy. Sprzęgła takie mogą przenosić duże momenty obrotowe niemal bez wydzielania się ciepła, które występuje często w nadmiarze w sprzęgłach ciernych, powodując „spalanie” ich okładzin.

Zobacz też: Sprzęgła. Zasada pracy, rodzaje, sposoby sterowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

  Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

  Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

  Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

  Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

  Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

  Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

  W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

  REKLAMA

  Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

  Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

  Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

  Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

  Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

  Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

  Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

  Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

  REKLAMA

  Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

  Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

  Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

  Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

  REKLAMA