REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak dbać o podwozie samochodu?

Podczas eksploatacji samochodu dużo uwagi przykładamy do wyglądu jego nadwozia. Od czasu do czasu należy również sprawdzić w jakim stanie jest spód naszego auta, wszak jeżeli czegoś nie widać, to nie znaczy, że tego nie ma.

Temperatura wewnątrz samochodu

Jednym z najrzadziej branych pod uwagę czynników, wpływających na bezpieczeństwo jazdy, jest temperatura wnętrza samochodu. Niewłaściwa przyczynia się prawdopodobnie do około 5% wszystkich wypadków.

Ekspert radzi: Jak dbać o czystość świateł i tablic rejestracyjnych zimą?

Przepisy nakazują, aby światła samochodu i tablice rejestracyjne utrzymywać w należytej czystości. Nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza zimą. Jest na to prosty i tani sposób.

Jak rozpoznać śliską jezdnię zimą?

Jeżeli jezdnia pokryta jest warstwą wody i widać ślady samochodów, które nią już przejechały, można mieć pewność, że będzie ona tak śliska, jak po zwykłym deszczu, przynajmniej do miejsca, gdzie warstwa pokrywającej ją wody stanie się bardzo cienka.

REKLAMA

Jakie są zimowe „niespodzianki” na drodze?

Jazda zimą niesie ze sobą wiele, często niebezpiecznych niespodzianek. Kierowcy nie o wszystkich pamiętają i nie o wszystkich wiedzą. Oto najczęściej spotykane.

Jak pielęgnować składane dachy?

Rozkładany dach nie jest łatwy w pielęgnacji. Eksploatacja samochodu z odkrytym nadwoziem niesie ze sobą konieczność wykonywania czynności, obcych dla użytkowników zwykłych aut. O czym warto pamiętać?

Jak dbać o czystość wnętrza samochodu zimą? Poradnik

Utrzymanie czystości we wnętrzu samochodu zimą stanowi nie lada problem. Najwięcej kłopotów sprawiają takie zanieczyszczenia, jak błoto pośniegowe, śnieżno-błotna solanka, a nawet – zwykły czysty śnieg.

Co jest przyczyną złego działania ogrzewania w samochodzie?

Jedną z najgorszych usterek samochodu, jakie objawiają się niemal wyłącznie zimą, jest złe działanie ogrzewania kabiny. Składa się na to kilka przyczyn, które najczęściej nie występują razem. W ponizszym poradniku opisujemy, co może być przyczyną usterki ogrzewania w samochodzie.

REKLAMA

Dlaczego żarówki szybko się przepalają?


Jedną z poważniejszych usterek, zagrażających bezpieczeństwu kierowcy, jego pasażerom i innym użytkownikom drogi jest przepalona żarówka. Aż dziwne, ale niewielki element wart kilkanaście złotych może decydować o naszym losie.

Dlaczego akumulator jest niedoładowywany?

Nienaładowany lub w znacznym stopniu rozładowany akumulator jest zmorą kierowców. Najdotkliwiej jest to odczuwane zimą, kiedy mrozy znacznie ograniczają jego pojemność i wydajność prądową.

Jak szybko usunąć zimowe usterki rozrusznika? Porada

Zimą w naszych samochodach zdarzają się najrozmaitsze usterki. Np. nie działa rozrusznik, który jeszcze wczoraj był w pełni sprawny. Przyczyną awarii rozrusznika może być np. zamarzająca woda.

Dlaczego prawidłowa geometria zawieszenia jest ważna?


Zawieszenie pojazdu ma bardzo istotny wpływ zarówno na stabilność jego jazdy, a co za tym idzie, na bezpieczeństwo i na szybkość zużycia wielu elementów, w tym przede wszystkim ogumienia.

Jak dbać o filtr powietrza zimą?

Filtr powietrza w silniku samochodowym jest jednym z najistotniejszych elementów, wpływającym zarówno na jego osiągi jak i na ilość zużycia paliwa.

Jak ruszać na śliskiej nawierzchni?

Ruszanie na śliskiej nawierzchni, zwłaszcza pod górkę, samochodem, w którym nie ma układów wspomagających, takich jak ASR czy choćby blokada mechanizmu różnicowego, jest trudne. Oto kila wskazówek, jak ruszać w zimowych warunkach.

Jak wyjechać z zaspy?

Każde wjechanie w zaspę śnieżną wiąże się z problemami. Im zaspa większa, tym większe są te problemy. Podpowiemy krok po kroku, wyjechać z zaspy śnieżnej?

Jaka prędkość jest bezpieczna na ośnieżonej drodze?

Jazda zimą jest najtrudniejszym ze sprawdzianów umiejętności kierowcy. Mgły, gołoledzie, śnieżyce, nieuprzątnięte drogi to tylko część niebezpieczeństw jakie czyhają na kierowców w zimowych warunkach.

Jak zabezpieczyć samochód przed mroźną nocą?

Niewielu jest kierowców, którzy pamiętają o odpowiednim zabezpieczeniu samochodu przed mroźną nocą. Za to wielu ma następnego dnia spore problemy z uruchomieniem silnika lub choćby z dostaniem się do środka auta.

Czy warto dokładnie odśnieżyć samochód przed ruszeniem?

Wystarczy nawet niewielki opad śniegu, aby stojący pod gołym niebem samochód zmienił nie do poznania swój wygląd. Jak dokładnie trzeba odśnieżyć samochód przed ruszeniem w drogę?

Na co zwracać uwagę przy parkowaniu w mieście zimą?

Bezpieczne pozostawienie samochodu zimą na dłuższy, nawet kilkudziesięciominutowy postój jest nie lada sztuką, której nie można nauczyć się na kursach dla przyszłych kierowców.

Jak jeździć po mieście zimą?

Zima to bardzo trudny okres dla kierowców i ich pojazdów. Aby ją przetrwać, trzeba radykalnie zmienić swoje nawyki i dostosować się do całkowicie odmiennych warunków.

Stopień sprężania silnika spalinowego

Stopień sprężania wrażony liczbowo jest stosunkiem maksymalnej i minimalnej objętości komory spalania w cylindrze. Mówiąc inaczej – jest to stosunek pojemności cylindra w chwili gdy tłok znajduje się w dolnym położeniu zwrotnym (DPZ) do pojemności w chwili, gdy osiągnie górne położenie zwrotne (GPZ).

Parametry silnika spalinowego

Mówiąc o parametrach silnika mamy najczęściej na myśli jego pojemność skokową, stopień sprężania i moc, oddawaną do układu napędowego. Tymczasem jest jeszcze kilka innych nie mniej ważnych cech silnika. Oto zestawienie najważniejszych z nich.

Amortyzatory

Amortyzator z definicji jest urządzeniem, którego zadanie polega na tłumieniu wstrząsów i drgań. Jest więc specyficznym rodzajem tłumika mechanicznego. Jego praca polega na przechwytywaniu i rozpraszaniu energii, powstającej np. w wyniku jazdy samochodem po nierównościach.

Łączenie akumulatorów

Akumulatory samochodowe, jak wszystkie bez wyjątku źródła prądu, można ze sobą łączyć. Konieczne jest przy tym przestrzeganie kilku podstawowych zasad.

Lexus CT 200h pojawi się w marcu

Kilka dni temu Toyota rozpoczęła produkcję Lexusa CT 200h. Auto jest wytwarzane w zakładach Toyota Motor Kyushu. W Polsce pierwsze egzemplarze modelu Lexusa CT 200h pojawią się w marcu 2011 roku.

Podstawy aerodynamiki: jak powietrze opływa samochód i na co ma to wpływ?

Jadąc samochodem, musimy nieustannie przedzierać się przez otaczające nas powietrze. Niewątpliwie, łatwiej wprowadzić przedmiot w ruch w próżni, gdzie właściwie nie istnieje opór. W samochodzie jednak powietrze może być naszym sprzymierzeńcem. Wyjaśniamy, w jaki sposób go opływa podczas jazdy.

Jak działają spojlery i lotki?

Powietrze, przez które przedziera się samochód gdy się porusza może być jego wrogiem. Spowalnia go, a do tego zmniejsza przyczepność. Podpowiadamy, jak działają spojlery i lotki, ograniczające negatywny wpływ powietrza.

Otwory wentylacyjne i wloty powietrza

Otwory wentylacyjne i wloty powietrza stosowane są w samochodach w różnych celach, między innymi dla zapewnienia odpowiedniej wentylacji, ale też np. dla zwiększenia siły docisku. Podpowiadamy, jak to działa.

Jak działają przednie spojlery i przednie dyfuzory?

Są to elementy karoserii, które dzięki swoim właściwościom zmniejszają opór powietrza i siłę nośną, działającą niekorzystnie na samochód. Podpowiadamy, jak działają.

Jak działa system VTEC w samochodach Honda? Poradnik

System V-tec to rozwiązanie stosowane przez markę Honda, będące systemem zmiennych faz rozrządu. Poniżej kilka słów o tym, jak skonstruowany jest ten system i jak działa.

Jak działa dolna osłona pojazdu, tylny dyfuzor i osłony progów?

Na poruszający się samochód działają siły, wynikające z przemieszczania się wokół niego powietrza. Aby zapobiegać ich negatywnym skutkom, w samochodach montowane są różne dodatki. Podpowiadamy, jak działa dolna osłona, tylny dyfuzor i osłony progów.

Technologia VTEC w silnikach Hondy

VTEC to system stosowany przez firmę Honda, mający na celu jak najlepsze wykorzystanie pojemności cylindra, czyli zwiększenie ilości wtłaczanego tam powietrza. Poniżej kilka słów o jego historii i zasadzie jego działania.

Aerodynamiczne elementy zaburzające i przednie lotki

Można pomyśleć, że element zaburzający musi coś utrudniać. W przypadku aerodynamiki tak jednak nie jest. Taki element powoduje powstawanie małych turbulencji, dzięki którym, paradoksalnie przepływ powietrza jest ułatwiony. Podpowiadamy, jak to działa.

Volkswagen Passat B5 FL: wymiana mieszka zmiany biegów

Mieszek zmiany biegów często ulega uszkodzeniu, zazwyczaj jest to przetarcie. Jeżeli do tego mamy zwyczaj trzymać rękę w okolicy skrzyni biegów, bądź na samym lewarku, mieszek szybciej się przeciera. Czytając ten poradnik, dowiesz się jak samemu wymienić mieszek.

Volkswagen Passat B5 FL: wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Automatyczny Tiptronic jest w Volkswagenie Passacie B5 FL radziej spotykany niż manualna skrzynia biegów. Oto poradnik dotyczący wymiany oleju w skrzyni Tiptronic.

Volkswagen Passat B5: montaż świateł do jazdy dziennej. Krok po kroku.

Coraz więcej kierowców decyduje się na montaż świateł DRL w swoich samochodach. W poradniku tym, pokażemy jak wykonać to w Passacie B5. Postaramy się przedstawić jak najlepszą instalację lamp DRLi.

Volkswagen Passat B5: regeneracja kloszy reflektorów lamp przednich. Poradnik

Przedstawimy jak samemu odnowić przednie reflektory. Nie musimy już kupować nowych reflektorów, jeżeli po naszych widać już wyraźne zużycie. Jeśli reflektory w twoim Volkswagenie Passacie B5 nie świecą tak jak wcześniej, ten poradnik jest dla Ciebie.

Volkswagen Passat B5: wymiana osłony przegubu - poradnik


W poradniku tym przedstawimy, w jaki sposób samemu wymienić osłonę przegubu. Dokładnie skupimy się na wymianie prawej osłony przegubu w Passacie B5.

Volkswagen Passat B5: wymiana mat grzewczych i wkładu lusterka


Wymiana maty grzewczej w lusterku może przysporzyć wielu problemów, niektórym użytkownikom Passatów. W poradniku tym, pokażemy jak najłatwiej wymienić matę grzewczą i wkład lusterka w Volkswagenie Passacie B5.

Volkswagen Passat B5: montaż nawiewów od Skody Superb I

Jak wiadomo Volkswagen i Skoda mają ze sobą dużo wspólnego. Chodzi tutaj o rozwiązania techniczne i części zamienne. W poradniku tym skoncentrujemy się na wymianie nawiewów Passta, na te pochodzące ze Skody Superb.

Test Volvo S60: Bezpieczeństwo po nowemu

Świeża stylistyka, jeszcze więcej urządzeń stojących na straży bezpieczeństwa oraz próba zmiany charakteru na bardziej dynamiczny. Taka w skrócie jest nowa generacja Volvo klasy średniej.

Polska premiera Forda C-Max i Grand C-Max

Ford właśnie wprowadził na polski rynek nową generację swojego kompaktowego minivana. Jego premiera odbyła się we wnętrzach odnowionych Arkad Kubickiego warszawskiego zamku królewskiego.

Volkswagen Passat B5 FL: demontaż kierownicy

W poradniku tym pokażemy, jak samemu zdemontować kierownice w Passacie B5 FL. Opis ten można zastosować również do Passata B4 jak i B5. Cała operacja nie jest trudna, lecz trzeba zachować szczególną ostrożność.

Volkswagen Passat B5: wymiana podszybia na wersję z B5 FL


Zmiana podszybia nie wymaga od nas dużo wolnego czasu. Nie jest jednak modyfikacją, której nie możemy wykonać sami. Co zyskujemy na wymianie podszybia? Poza efektem wizualnym, uniemożliwiamy dostawanie się liści do odpływów wody.

Samochody roku 2010 według Playboya


Grudzień to czas wszelkich podsumowań. Zestawienia pojawiają się też w świecie motoryzacyjnym. Co ciekawe dokonują ich nie tylko redakcje motoryzacyjne, wyzwanie podjął między innymi Playboy, który traktuje samochody jako męski gadżet.

Facelifting Mercedesa Klasy C

Mercedes opublikował oficjalne zdjęcia odświeżonego C-klasse. Najnowsza wersja bezpośredniego konkurenta BMW Serii 3 zostanie zaprezentowana na targach samochodowych w Detroit.

Pokrowiec na kierownicę

W czasach, kiedy kierownice samochodowe były wykonywane z nieprzyjemnego w dotyku, zimnego tworzywa sztucznego, podobnego do bakelitu, rozpowszechnił się zwyczaj zakładania na koło kierownicy różnego rodzaju pokrowców.

Nowa Honda dla Chin

Na targach motoryzacyjnych w Chinach, Honda zaprezentowała model Li Nian S1, którego sprzedaż rozpocznie się wiosną 2011 roku.

Policja zaatakuje z powietrza

Policja rzuca do walki z piratami drogowymi swą nową broń. Jest to śmigłowiec W-3 „Sokół” wyposażony w videorejestrator, który z powietrza będzie obserwował sytuację na drodze.

Nowa Toyota Yaris


Toyota zaprezentowała zdjęcie najnowszej generacji modelu Yaris. Auto jest nieco większe i lżejsze od poprzednika. Do sprzedaży wejdzie w połowie 2011 roku.

REKLAMA