REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwracać uwagę przy parkowaniu w mieście zimą?

Jakubowski Ryszard
Samochód należy zostawiać zawsze w takim miejscu, aby wyjazd z niego nie został zasypany przez pracujące pługi śnieżne. Fot. Newspress
Samochód należy zostawiać zawsze w takim miejscu, aby wyjazd z niego nie został zasypany przez pracujące pługi śnieżne. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczne pozostawienie samochodu zimą na dłuższy, nawet kilkudziesięciominutowy postój jest nie lada sztuką, której nie można nauczyć się na kursach dla przyszłych kierowców.

Samochód należy zostawiać zawsze w takim miejscu, aby wyjazd z niego nie został zasypany przez pracujące pługi śnieżne. Parkując na chodniku trzeba się z tym liczyć, jeżeli niedawno spadł śnieg i jezdnia nie została jeszcze oczyszczona. Bardzo ważne jest, aby nie pozostawić samochodu na pochyłości lub w najniższym punkcie zagłębienia terenu. W pierwszym przypadku może on się samoczynnie zsunąć się, nawet z kołami zablokowanymi hamulcem ręcznym, w drugim – może przymarznąć do drogi.

REKLAMA

Zobacz również: Jak zabezpieczyć samochód przed mroźną nocą?

REKLAMA

Niezwykle ważne jest, aby nie pozostawić samochodu w miejscu, gdzie będzie on utrudniał odśnieżanie. Informują o tym specjalne znaki, ale większość kierowców je lekceważy, licząc na to, że śnieg nie będzie w najbliższym czasie padał, a więc nie będzie odśnieżania.

Nie należy parkować w pobliżu stert śniegu, pochodzącego z odśnieżania. Wcześniej czy później zostanie on wywieziony, a utrudnią to lub uniemożliwią samochody, tarasujące dojazd do takiej sterty. Blisko stojące auto może być także uszkodzone przy ustawianiu ładowarki lub przez manewrujące pojazdy. Jeżeli w pobliżu takiego miejsca stoi znak zakazujący postoju podczas zalegania śniegu, zaparkowane samochody mogą zostać odpłatnie odholowane na policyjne parkingi bez zgody i wiedzy ich właścicieli.

Zobacz również: Czy warto dokładnie odśnieżyć samochód przed ruszeniem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaparkowany na chodniku samochód nie może w żadnym wypadku tarasować przejścia dla pieszych. Musi ono mieć co najmniej 150 cm szerokości, aby mogły z niego korzystać także osoby niepełnosprawne. Nie ma znaczenia, że samochód stoi 1,5 m od ściany budynku, jeżeli pod tą ścianą znajduje się hałda śniegu i pozostawione przejście nie pozwala nawet na minięcie się dwóch osób. Taki samochód może zostać odholowany na policyjny parking za stosowną opłatą.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

REKLAMA

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA