REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są zimowe „niespodzianki” na drodze?

Jakubowski Ryszard
Gołoledź i boczny wiatr to jedne z groźniejszych rzeczy, które mogą się nam przytrafić zimą.
Gołoledź i boczny wiatr to jedne z groźniejszych rzeczy, które mogą się nam przytrafić zimą.

REKLAMA

REKLAMA

Jazda zimą niesie ze sobą wiele, często niebezpiecznych niespodzianek. Kierowcy nie o wszystkich pamiętają i nie o wszystkich wiedzą. Oto najczęściej spotykane.

1. Gołoledź. Są różne rodzaje gołoledzi, wszystkie bardzo niebezpieczne. Najbardziej groźne są miejsca, gdzie nagle kończy się dobra, czarna nawierzchnia i pojawia lód, takie jak: wszelkie mostki, wiadukty, a nawet – niewielkie przepusty dla wody lub tunele dla zwierząt pod drogą. Czasem można je zauważyć po gromadzącym się w tych miejscach śnieżno-lodowym błocie lub po zmianie zabarwienia drogi na jaśniejsze.

REKLAMA

Zobacz również: Jak jechać po bardzo śliskiej nawierzchni, np. po jezdni pokrytej lodem?

REKLAMA

2. Śliskość pośniegowa. Mokry śnieg, zalegający na drodze, dość łatwo ulega ubijaniu przez koła pojazdów. Jednocześnie skutecznie zapycha rzeźbę bieżnika opon, powodując, że stają się one równie niebezpieczne, jak te z całkowicie zdartym bieżnikiem. Opona z właściwym ciśnieniem powietrza dość szybko samoczynnie się oczyści dzięki sporym ugięciom w miejscach styku z drogą. Opona ze zbyt dużym ciśnieniem jest z natury bardzo sztywna, mniej się ugina, a przez to oczyszcza się znacznie trudniej z wbitego w jej bieżnik śniegu i lodu.

3. Pługosolarki. Pojazdy te, bardzo pożyteczne, mają jednak pewną istotną wadę, na skutek której stanowią pewne zagrożenie dla innych pojazdów. Ich urządzenia do rozsypywania piasku z solą niedokładnie rozdrabniają zlodowaciałe bryły piasku i nie są w stanie odfiltrować z niego niewielkich kamieni. Wyrzucane z nich siłą odśrodkową mogą nie tylko uszkodzić lakier na karoserii, ale także stłuc szybę. Dlatego wyprzedzając lub mijając pługosolarkę należy maksymalnie zmniejszyć prędkość, aby zminimalizować energię, z jaką mogą uderzyć w szyby opuszczające jej zasobnik twarde przedmioty.

Zobacz również: Jak pokonywać zakręty na bardzo krętej drodze?

4. Boczny wiatr. Przy wjeżdżaniu zza różnego rodzaju osłon i zasłon, np. ekranów dźwiękochłonnych, zabudowań lub dużych, gęstych skupisk wysokich drzew należy liczyć się z możliwością niespodziewanego uderzenia bocznego wiatru. Na śliskiej nawierzchni może ono wywołać trudny do opanowania poślizg, a nawet zepchnąć samochód z drogi. W takich miejscach nie wolno wyprzedzać wysokich samochodów ciężarowych, których wielka boczna płaszczyzna może spełnić rolę żagla i albo zepchnąć takie auto na sąsiedni pas, albo nawet przewrócić je.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    REKLAMA

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    REKLAMA

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    REKLAMA