REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozpoznać śliską jezdnię zimą?

Jakubowski Ryszard
Śliska nawierzcznia znacznie wydłuża drogę potrzebną do zatrzymania pojazdu. Fot. Newspress
Śliska nawierzcznia znacznie wydłuża drogę potrzebną do zatrzymania pojazdu. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli jezdnia pokryta jest warstwą wody i widać ślady samochodów, które nią już przejechały, można mieć pewność, że będzie ona tak śliska, jak po zwykłym deszczu, przynajmniej do miejsca, gdzie warstwa pokrywającej ją wody stanie się bardzo cienka.

Jeżeli w takim miejscu temperatura spadnie poniżej zera, cieniutka warstwa wody szybciej zamieni się w lód, niż grubsza. Jezdnia pokryta lodem tylko wyjątkowo jest szara. Zwykle jest albo bardzo ciemna, przypominająca jezdnię mokrą, albo znacznie jaśniejsza od pokrywającej ją szadzi lub szronu. Często można zauważyć na niej różne refleksy świetlne – lód załamuje nieźle światło, dzięki czemu można go w porę dostrzec. 

REKLAMA

Zobacz również: Sposoby na zamarznięte szyby

REKLAMA

Jeżeli występują na niej jedynie krótkie śliskie odcinki, np. na mostach i wiaduktach, wówczas są one najczęściej nierównomiernie pokryte lodem, pokruszonym lodem lub mieszanką drobno potłuczonego lodu z piaskiem i solą. Bez względu na to, jak wygląda w takich miejscach droga, można przyjąć, że co najmniej 95% będzie pokryte lodem. O takich miejscach ostrzegają znaki ze śnieżynką.

Efekty świetlne, jakie często towarzyszą zalodzonej drodze, są dobrze widoczne w światłach pojazdów, nadjeżdżających z przeciwka. Niestety, gdy taką jezdnię pokryje nawet najcieńsza warstwa świeżego, puszystego śniegu, wszystkie symptomy gołoledzi natychmiast znikają. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na ślady poprzedzających samochodów i gdy nie są one prostolinijne, można „w ciemno” przyjąć, że pod śniegiem czyhają niemiłe niespodzianki. Gdy takich śladów nie ma, nie widać także rozbitych samochodów, warto na wszelki wypadek przekonać się, co jest pod kołami.

Zobacz również: Jak jechać po bardzo śliskiej nawierzchni, np. po jezdni pokrytej lodem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po zmniejszeniu prędkości do około 5 km/h należy po upewnieniu się, że nic nie nadjeżdża wyjechać na środek jezdni, włączyć bieg jałowy, wyłączyć ABS (jeżeli jest w samochodzie), a następnie mocno wcisnąć hamulec do zablokowania kół. Jeżeli zaczną się ślizgać, natychmiast puścić pedał hamulca i spokojnie wyprowadzić pojazd z poślizgu, a potem kontynuować jazdę z zachowaniem daleko idącej ostrożności i z dostosowana do panujących warunków prędkością.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA