REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka prędkość jest bezpieczna na ośnieżonej drodze?

Jakubowski Ryszard
Jazda zimą jest najtrudniejszym ze sprawdzianów umiejętności kierowcy. fot. Newspress
Jazda zimą jest najtrudniejszym ze sprawdzianów umiejętności kierowcy. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jazda zimą jest najtrudniejszym ze sprawdzianów umiejętności kierowcy. Mgły, gołoledzie, śnieżyce, nieuprzątnięte drogi to tylko część niebezpieczeństw jakie czyhają na kierowców w zimowych warunkach.

Nie istnieje takie pojęcie, jak „prędkość bezpieczna”. Każde przemieszczanie się pojazdu niesie ze sobą mniejsze lub większe niebezpieczeństwo zarówno dla osób nim jadących, jak i innych użytkowników drogi. Jest ono zwielokrotnione w zimowych warunkach. Jazda zaśnieżoną drogą przypomina taniec na linie nad klatką z głodnym tygrysem. Niebezpieczeństwa, jakie ze sobą niesie, można jednak znacznie zmniejszyć. Trzeba je wcześniej poznać. Jadąc nieodśnieżoną drogą kierowca musi być w pewnym stopniu detektywem i umieć odczytywać na podstawie różnych symptomów jej przebieg, stan nawierzchni pod śniegiem, obecność różnych przedmiotów przysypanych śniegiem, głębokość zasp, a nawet – rodzaj śniegu, jaki znajduje się na drodze.

REKLAMA

Zobacz również: Jak rozpoznać śliską jezdnię zimą?

REKLAMA

Najmniej niebezpieczna jest droga z ubitym śniegiem, po której wcześniej przejechało co najmniej kilka pojazdów, pod warunkiem, że nie jest on zlodowaciały, a opony mają dostatecznie wysoki bieżnik. Jeżeli śnieg nie jest ubity, a drogę pokrywa jego świeża warstwa, wówczas przyczepność kół może być porównywalna do przyczepności na lodzie. A to oznacza, że prędkość rzędu 20 km/h może już być za duża. Jeszcze gorzej, gdy śnieg spadł na drogę pokrytą warstwą lodu pozostałą po marznącej mżawce lub roztopach. Przyczepność kół jest wówczas bliska zeru i jada z prędkością większą, niż prędkość piechura (5-6 km/h) jest w praktyce niemożliwa.

Gdy na drodze znajdują się nieuprzątnięte, wysokie zaspy, wówczas oprócz możliwości zakopania się w nich istnieje ryzyko iż kryją one w sobie jakieś niewidoczne przedmioty lub – w przypadku zasp o wysokości ponad 1 m – samochody, które wcześniej w nich utknęły. Próba przejechania przez taką zaspę rozpędem (siłą inercji) może skończyć się tragicznie.

Zobacz również: Jak ruszać na śliskiej nawierzchni?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba pamiętać także o czujnikach poduszek powietrznych. Uderzenie w stertę średnio ubitego, mokrego śniegu, które przy prędkości 30-40 km/h nie wyrządzi żadnej szkody samochodowi, może spowodować wystrzał poduszek, co może mieć nieprzyjemny finał. Dlatego należy po śniegu zawsze jechać z taką prędkością, przy której uderzenie w dowolną przeszkodę nie zainicjuje działania mechanizmów uruchamiających poduszki.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA