REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa dolna osłona pojazdu, tylny dyfuzor i osłony progów?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
zawieszenie
zawieszenie

REKLAMA

REKLAMA

Na poruszający się samochód działają siły, wynikające z przemieszczania się wokół niego powietrza. Aby zapobiegać ich negatywnym skutkom, w samochodach montowane są różne dodatki. Podpowiadamy, jak działa dolna osłona, tylny dyfuzor i osłony progów.

Dolna osłona

REKLAMA

Dolna osłona montowana jest pod pojazdem w taki sposób, aby zakryć wszelkie nierówności. W ten sposób uzyskujemy gładką powierzchnię pod podłogą samochodu, dzięki czemu możemy skutecznie zapobiegać stagnacji powietrza, czyli odbijania się jego cząsteczek od przeszkód i zatrzymywania pod autem. Dzięki temu, że powietrze ma znacznie ułatwiony przepływ pod samochodem, zmniejsza się siła oporu, powietrze może poruszać się szybciej i przy niższym ciśnieniu. To oznacza, że nie tylko opór jest zmniejszony, ale również siła nośna, która pogarsza przyczepność samochodu do podłoża. Powstaje ona na skutek dużej różnicy ciśnień pomiędzy strefą pod samochodem i nad nim. Dolna osłona pod pojazdem zmniejsza różnicę ciśnień, w efekcie uzyskujemy lepszą przyczepność. Niestety, sama osłona nie wystarczy, aby zmniejszyć ciśnienie pod samochodem na tyle skutecznie, aby poprawa przyczepności była zauważalna, dlatego stosuje się ją wraz z bocznymi osłonami progów.

Zobacz również: Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach?

Osłony progów

Pierwszym krokiem zapobiegającym zatrzymywaniu się powietrza pod samochodem jest oczywiście montaż osłony pod podłogą w taki sposób, aby zakryć wszelkie nierówności. To skutecznie zmniejsza ciśnienie pod autem, jednak powietrze będzie się przedostawać pod podłogę, odnajdując drogę po bokach auta. Aby osiągnąć cel, czyli zmniejszyć ciśnienie, musimy zamontować osłony progów. Zapobiegnie to przedostawaniu się dodatkowych partii powietrza pod samochód. W ten sposób jego przepływ będzie swobodny, a ciśnienie niskie. Zmniejszona zostanie zarówno siła oporu, jak i siła nośna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak poradzić sobie z zamarzającymi linkami i cięgłami?

Tylny dyfuzor

Tylny dyfuzor jest właściwie najskuteczniejszym narzędziem, zmniejszającym siłę nośną, a więc zwiększającym docisk samochodu do podłoża. Jest tak skuteczny, że w większości wyścigów samochodowych (w tym w wyścigach F1) zostały stworzone specjalne przepisy, dotyczące projektowania tylnych dyfuzorów. W niektórych wyścigach taki dodatek jest nawet zabroniony. Montuje się go pod samochodem, w tylnej jego części, pomiędzy kołami. Jest to swego rodzaju tunel zasysający powietrze, gdzie jego ilość nagle wzrasta, a więc spręża się i nagle przyspiesza. Teoretycznie zwiększenie ciśnienia pod samochodem powinno zwiększyć zarówno siłę nośną, jak i siłę oporu, ale fakt, że powietrze zostaje zassane i przyspieszone we wnętrzu dyfuzora powoduje, że na jego początku ciśnienie jest znacznie obniżone. Wydostając się z dyfuzora jest nagle rozprężane. Zmniejszenie ciśnienia powoduje przyssanie się tylnej części samochodu do podłoża. Dzięki temu naprawdę znacznie zwiększona jest przyczepność w tylnej części auta, a więc prowadzenie przy wysokich prędkościach staje się łatwiejsze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA