REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Parametry silnika spalinowego

REKLAMA

Mówiąc o parametrach silnika mamy najczęściej na myśli jego pojemność skokową, stopień sprężania i moc, oddawaną do układu napędowego. Tymczasem jest jeszcze kilka innych nie mniej ważnych cech silnika. Oto zestawienie najważniejszych z nich.

1. Moc użyteczna. Jest to moc silnika, mierzona na napędzanych kołach pojazdu, a dawniej – na wale napędowym. Mierzy się ją na hamowniach, przy czym nie ma jednolitej normy określającej warunki i sposoby jej pomiaru. Jednostką mocy do niedawna był koń mechaniczny (KM), obecnie jest to kilowat (KW).

REKLAMA

2. Nominalna moc silnika. Jest to moc silnika, którą podaje jego producent. Mierzy się ją na silniku bez osprzętu, w tym bez skrzyni biegów, dlatego zwykle jest ona o wiele wyższa, niż moc użyteczna. Jednostki są te same w obu przypadkach.

3. Moc trwała. Jest to największa dopuszczalna moc silnika, z którą może on pracować w sposób ciągły. W różnych krajach jest ona mierzona różnymi sposobami i w różnych odcinkach czasu. 

4. Moc krótkotrwała. Jest to moc, z którą silnik może bez szkody pracować w określonym w normach czasie. 

5. Prędkość obrotowa. Jest to zakres prędkości pracy silnika od minimalnej do maksymalnej, zwykle bliskiej mocy krótkotrwałej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

6. Nominalna prędkość obrotowa. Jest to prędkość, przy której silnik osiąga moc nominalną. 

7. Maksymalny moment obrotowy. Jest to maksymalny moment, jaki można uzyskać na wale silnika, bez oporów jakie tworzą m.in. skrzynia biegów i osprzęt silnika.

8. Obroty maksymalnego momentu. Są to obroty, przy których silnik uzyskuje maksymalny moment obrotowy. 

9. Jednostkowe zużycie paliwa. Jest to ilość paliwa, niezbędna do wykonania określonej pracy w określonych warunkach. W przypadku silników samochodowych przyjmuje się, że jest to ilość paliwa wyrażona w decymetrach sześciennych, niezbędna do pokonania określonego w normie dystansu w określonych warunkach. W niektórych krajach określa się ilość mil, jaką można pokonać zużywając określoną ilość paliwa, zwykle jeden galon. 

10. Natężenie zużycia paliwa. Jest to ilość paliwa, zużywanego w jednostce czasu przez silnik, pracujący z mocą nominalną.

11. Stopień sprężania w cylindrach

REKLAMA

12. Skok tłoka i średnica cylindra, a ściślej – stosunek skoku tłoka do średnicy tłoka. Parametr ten ma wpływ na średnią prędkość tłoka i pojemność skokową cylindra. Panował niegdyś pogląd, że najkorzystniej jest w silnikach z zapłonem iskrowym, gdy średnica cylindra i skok tłoka są maksymalnie do siebie zbliżone. 

13. Sprawność silnika. Jest to stosunek rzeczywistej pracy, wykonanej przez silnik pracujący na obrotach nominalnych do pracy, jaką można teoretycznie wykonać w wyniku spalenia tej samej ilości paliwa.

Zobacz też: Szczegóły konstrukcyjne tłoków silnika spalinowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

REKLAMA

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

REKLAMA