REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Abonament RTV za radio w samochodzie w 2023 r. Kary, zasady, przepisy

Kierowcy muszą płacić abonament RTV także za radio w samochodzie. I nie, to nie jest żart. Przekona się o tym każdy właściciel samochodu, który dostanie wezwanie do wniesienia kilkusetzłotowej opłaty karnej. Do niego dołączone będzie zdjęcie auta.

Dzień bezpiecznego kierowcy 2023. Drogówka znów rusza na łowy!

25 lipca obchodzimy imieniny Krzysztofa. To też dzień św. Krzysztofa, patrona kierowców i dzień bezpiecznego kierowcy. Okazję tą postanowiła uczcić drogówka. Tego dnia spotkanie z nią może się jednak skończyć mandatem, punktami, a nawet utratą prawa jazdy...

Wolna jazda lewym pasem autostrady. Przepisy i mandaty

Wolna jazda lewym pasem autostrady to zjawisko popularne w Polsce. Nie brakuje pojazdów, które poruszają się czasami poniżej 100 km/h. Czy pozwalają na to przepisy? Jak reagować w takim przypadku?

Co grozi za nielegalne wyścigi?

Co grozi za nielegalne wyścigi? Teoretycznie takiej kary nie przewiduje taryfikator. Praktycznie zastosowanie mają inne przepisy. Na ich mocy policjant może zabrać kierującemu prawo jazdy, a sąd uzupełni karę grzywną o wartości 30 tys. zł.

REKLAMA

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Co grozi w 2023 r.?

Co grozi za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym? Kiedy kierowcy może zostać odebrane prawo jazdy? Jaki maksymalny mandat można otrzymać? 

Czy zakaz wjazdu samochodów elektrycznych do garażu jest legalny?

W Polsce pojawiają się pierwsze zakazy wjazdu samochodów elektrycznych do garażów podziemnych. Tylko czy wspólnoty uchwalając je, czasem nie łamią prawa? Dziś zastanówmy się nad tą kwestią.

Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0. Co musisz o nim wiedzieć?

Tymczasowe prawo jazdy jeszcze w sierpniu pojawi się w aplikacji mObywatel 2.0. Rozwiązanie będzie udostępnione dokładnie 7 sierpnia. W pełni zacznie jednak działać dopiero 21 sierpnia. Co to oznacza dla kandydatów na kierowców?

Test: Toyota Corolla Cross 2.0 Hybrid AWD-i. Takiego auta brakowało

Oferta Toyoty jest bogata w SUV-y. W palecie japońskiej marki brakowało jednak pewnego modelu. Bardzo kluczowego mogę dodać. Tak narodziła się Corolla Cross 2.0 Hybrid AWD-i. Czy jednak pojazd spełni oczekiwania klientów? O tym miałem okazję się przekonać.

REKLAMA

Kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa? Przypadków jest co najmniej kilka

Kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa? Choć kierowcy myślą, że takich przypadków nie ma, to nie jest prawdą. Przepisy Prawa o ruchu drogowym przewidują szereg sytuacji, w których to tramwaj pojedzie jako drugi. Dziś o nich opowiemy.

Wynajem samochodu na wakacje a prawo. O czym warto wiedzieć i o czym pamiętać?

Wynajem samochodu na wakacje to ciekawa i coraz chętniej wykorzystywana opcja. Wynajmujący powinien jednak znać obowiązujące prawo, swoje uprawnienia, ale także i obowiązki. W tym materiale publikujemy pełną listę.

Hulajnogą elektryczną po alkoholu. Czy kierujący straci prawo jazdy?

Hulajnogi elektryczne stały się czymś na kształt taksówek. To nimi mieszkańcy dużych miast lubią wracać do domu z zakrapianych imprez. Czy takie zachowanie jest legalne? Czy za jazdę hulajnogą po alkoholu można stracić prawo jazdy?

Jazda rowerem po alkoholu 2023 r. Mandat, grzywna, a nawet zakaz prowadzenia!

Jazda rowerem po alkoholu postrzegana jest przez kierowców jako wykroczenie drugiej kategorii. Ci powinni zatem wiedzieć, że za ten czyn grożą naprawdę poważne konsekwencje. Można trafić do więzienia z grzywną wynoszącą nawet 30 tys. zł na karku. A to nie koniec.

Hulajnoga elektryczna na pasach. Kto ma pierwszeństwo?

Hulajnoga elektryczna na pasach, czyli dziś odpowiemy na dwa ważne pytania. Czy kierujący hulajnogą elektryczną może przejeżdżać po przejściu dla pieszych? Jakie są zasady poruszania się hulajnogą elektryczną na drodze publicznej?

Przewoźnik ma nowy obowiązek informacyjny. Kierowcy zawodowi się ucieszą?

Przewoźnik ma nowy obowiązek informacyjny. Musi poinformować kierowcę jadącego w międzynarodową trasę o celu podróży, ale i czasie trwania trasy oraz... szeregu innych rzeczy.

Konfiskata samochodu pijanym kierowcom. Nowelizacja łagodzi przepisy

Konfiskata samochodu po alkoholu jeszcze nie zaczęła obowiązywać, a już doczekała się nowelizacji. Zmiana zaproponowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości łagodzi i to znacznie jeden z przepisów. O którym zapisie mowa?

Prawa i obowiązki rowerzysty. Co mówią przepisy?

Prawa i obowiązki rowerzysty to kwestia, którą zawsze warto poruszyć w okresie wakacyjnym. Co na ten temat mówią przepisy Prawa o ruchu drogowym? Są mocno konkretne. Dla przypomnienia zatem przytoczymy wskazywane przez nie zasady.

Obowiązki pieszego na przejściu. On przecież ma nie tylko prawa!

Obowiązki pieszego na przejściu? Nie, to nie jest żaden oksymoron. To stwierdzenie ukute na podstawie aktualnych przepisów. Prawo o ruchu drogowym daje bowiem pieszym spore uprawnienia. To prawda. Uzupełnia je jednak długą listą obowiązków.

Koniec czarnych tablic rejestracyjnych? Wykasują z CEPiK rekordy archiwalne

Koniec czarnych tablic rejestracyjnych. Takim tytułem zapowiadana jest nowelizacja przepisów w zakresie kasowania "martwych dusz" z CEPiK. Czy przepisy rzeczywiście zlikwidują czarne tablice i jaki skutek mogą przynieść? Zastanówmy się nad tym.

Weekend 8-9 lipca: Gdzie kontrole policyjne

W weekend 8-9 lipca wzmożone kontrole policyjne! Działania prewencyjno-kontrolne m.in. przed bramkami na autostradę A1 w Rusocinie.

Test: Nissan Townstar EV Combi. Modelowy kombivan. Może prawie modelowy...

Testowy Nissan Townstar EV Combi ma 750-litrowy bagażnik i przestronną 5-osobową kabinę. A to brzmi jak opis idealnego kombivana. Czy jednak napęd elektryczny nie stanowi rysy na tym wizerunku?

Kultowe maluchy coraz bardziej popularne. Czy opłaca się inwestować w Fiata 126p?

Fiat 126p, czyli popularny maluch, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych samochodów, jakie kiedykolwiek jeździły w Polsce. Choć auto już od dawna nie jest produkowane, wciąż ma wielu fanów. Jednym z nich jest kierowca rajdowy Rafał Sonik. Bierze on właśnie udział w Wielkiej Wyprawie Maluchów do Monte Carlo. 4 lipca grupa 35 aut wystartowała z Bielska-Białej i w osiem dni pokona ponad 4 tys. km.

Aż 16 tys. przekroczeń prędkości w tunelu na Zakopiance! Jaki był niechlubny rekord?

Tunel na Zakopiance. W oddanym do użytku w listopadzie ub.r. tunelu w ciągu popularnej zakopianki, czyli dk7, już ponad 16 tys. razy kierowcy przekraczali dozwoloną prędkość, czyli 100 km/h. Tunel ma dwa kilometry i funkcjonuje w nim odcinkowy pomiar prędkości, każde przekroczenie jest więc rejestrowane.

Oszustwo na... zniżkę na paliwo. Nowa metoda elektronicznej kradzieży w Polsce

Oszustwo na zniżkę na paliwo lub rabatową kartę paliwową. Uważajcie na nie! W przeciwnym razie nie tylko nie zatankujecie o 50 proc. tańszej benzyny, ale nie zatankujecie jej wcale. Z waszego konta w banku znikną bowiem wszystkie pieniądze.

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów?

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów? To niezwykle ważne pytanie. Szczególnie że w tym przypadku w przestrzeni medialnej krąży wiele półprawd i przekręconych faktów. Sprawdźmy, jakie stanowiska są wiążące dla kierowców.

Kupione auto do zarejestrowania. Używane samochody podrożeją?

W myśl przepisów, nad którymi pracuje właśnie Sejm, zgłoszenie zakupu używanego samochodu ma zostać zastąpione koniecznością jego rejestracji. Zmiana prawa nałoży dodatkowe obowiązki m.in. na właścicieli komisów samochodowych.

Rowerzyści bezkarni? Niekoniecznie! Policjanci w niecałe 4 godziny zatrzymali 9 rowerowych piratów drogowych

Śląska drogówka kontroluje rowerzystów. W ciągu niecałych 4 godzin zatrzymano aż 9 cyklistów, którzy rażąco naruszyli przepisy ruchu drogowego - poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu.

Co zrobić z wezwaniem od straży miejskiej? No właśnie...

Co zrobić z wezwaniem od straży miejskiej? Teoretycznie na tak zadane pytanie jest jedna odpowiedź. Teoretycznie. Bo praktycznie przypadków i możliwości jest więcej. W tym materiale rozpatrzymy każdą z nich.

Odebranie prawa jazdy a kategorie. Kierowca nie straci wszystkich. Wyrok TK

Odebranie prawa jazdy a kategorie? Dziś jest tak, że choć sąd daje zakaz prowadzenia na kat. B, starosta odbiera kierowcy wszystkie posiadane uprawnienia. Ale teraz już wiemy, że to nielegalne. TK uznał, że przepisy, na podstawie których działali starości, są niekonstytucyjne.

Kradzież samochodu na wakacjach za granicą a AC. Co z odszkodowaniem?

Kradzież samochodu na wakacjach za granicą. AC pomoże kierowcy? To wszystko zależy w dużej mierze od oferty, którą wybrał kierujący podczas kupowania polisy dla swojego auta. Gdzie za granicą obowiązuje AC i o czym pamiętać wybierając polisę?

Margines błędu pomiaru prędkości. Czy można dostać mandat za 1 km/h za dużo?

Margines błędu pomiaru prędkości? Czasami 1 km/h więcej może zadecydować o wyższym mandacie i większej ilości punktów karnych. Jednocześnie policyjna suszarka myli się nawet o 3 km/h. RPO reaguje w sprawie, a MSWiA mówi, że nic robić nie trzeba. Kto ma rację?

Darmowa autostrada A1 w wakacyjne weekendy. Nowy odcinek do kolekcji

Darmowa autostrada A1 w wakacyjne weekendy? Na mocy nowej decyzji rządu także koncesyjny odcinek A1 między Rusocinem a Nową Wsią został wyjęty spod opłat. Tu jednak warto poznać dwa kluczowe warunki.

Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy? Przepisy już prawie są...

Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy to jeden z tych przepisów, na który czekają kierowcy. Dziś po minięciu okresu zakazu i do odzyskania uprawnień, konieczna jest wizyta w wydziale komunikacji. Prawo jazdy nie staje się aktywne automatycznie. 

Mniej czasu na rejestrację auta. Skrócony czas ważności pozwolenia czasowego

Mniej czasu na rejestrację auta i skrócony czas ważności pozwolenia czasowego. W skrócie kończy się właśnie stan zagrożenia epidemiologicznego. A to nieubłaganie oznacza, że do starych zasad muszą wrócić wydziały komunikacji i kierowcy.

Punkty karne nie przedawniają się po roku od 1 lipca. Uważajcie!

Od 1 lipca punkty karne zdobyte w czasie kontroli drogowej przedawniają się po roku. Kierowca może się też zapisać na kurs redukujący 6 punktów karnych? Nic z tych rzeczy. Przepisy co prawda już są, ale nie obowiązują! Uważajcie!

Test: Nissan Townstar Van EV. Czy dostawczak na prąd ma szansę w Polsce?

Test Nissana Townstara Vana EV pokazał kilka rzeczy. Jest na prąd, a prowadzi się jak spalinowy. A do tego ma przewidywalny zasięg, który w mieście okazuje się wystarczający. Czy to dostatecznie dużo, aby model osiągnął sprzedażowy sukces?

ITS: Głośna muzyka w samochodzie wydłuża czas reakcji i zawęża pole widzenia kierowcy. Jaki poziom dB jest niebezpieczny?

Z badań naukowych wynika, że muzyka słuchana w trakcie jazdy wpływa na nasze bezpieczeństwo. Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu – powiedziała psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego dr Ewa Odachowska-Rogalska. Wraz ze wzrostem natężenia dźwięku wydłuża się czas reakcji i jednocześnie zawęża pole widzenia kierowcy.

Kara za brak OC od 1 lipca 2023 r. Znowu będzie drożej...

Kara za brak OC od 1 lipca 2023 r. ponownie wzrośnie. Tym razem kierowcy zapłacą o ponad 200 zł więcej. Skok kwoty jest winą rządzących. Tyle że kierowcy dostają niejako rykoszetem. Bo są osoby, które cieszą się ze zmiany.

Autostrada dla Abramsów? Owszem. Nowe czołgi wymagają przebudowy A2

Autostrada dla Abramsów? Amerykańskie czołgi mają wyjątkowo luksusowe wymagania. Powiem więcej, one nawet po tych autostradach jeździć nie będą! Po co im zatem potrzebne są te szlaki? To akurat prosto wyjaśnić. Odpowiedź ukrywa się w liczbie 111.

Elektryczne ciężarówki wkrótce standardem?

Transport drogowy pozostaje główną metodą przewozu towarów w ramach logistyki krajowej i jest niezwykle istotny w handlu międzynarodowym. Sektor ten ma jednak znaczny udział w emisji gazów cieplarnianych, dlatego konieczna jest jego transformacja.

Rejestratory przejazdu na czerwonym świetle. Liczba kamer w Polsce rośnie

Rejestratory przejazdu na czerwonym świetle stają się elementem rzeczywistości drogowej w Polsce. Urządzeń już jest 37, a będzie ich coraz więcej. W jakich lokalizacjach można spotkać takie rejestratory?

Tymczasowe prawo jazdy. mObywatel z ważnymi nowościami

Tymczasowe prawo jazdy? mObywatel doczekał się ważnej zmiany. Kierowca zda egzamin i będzie mógł prowadzić. No może prawie. Bo nowelizacja na pierwszy rzut oka wygląda dobrze. Zapomina tylko, że CEPiK jest aktualizowany raz w tygodniu...

Dokumenty obowiązkowe w transporcie – co warto wiedzieć?

W branży transportowej istotne jest dopełnienie zestawu formalności. Niezbędne do przygotowania pisma dotyczą ładunku, ale także pojazdu czy kierowcy. O jakich dokumentach trzeba pamiętać w transporcie drogowym? 

Kontrowersje: Od 1 lipca 2024 r. 100 000 Warszawiaków skorzysta ze swojego samochodu tylko cztery razy do roku za zgodą Straży Miejskiej? [Strefa Czystego Transportu]

Rząd twierdzi, że Strefa Czystego Transportu w Warszawie spowoduje, że aż około 100 tys. mieszkańców zostanie dotkniętych wykluczeniem komunikacyjnym.

Jaki jest mandat za wyprzedzanie ciężarówką? Oto kara aktualna od 1 lipca 2022 roku

Jaki jest mandat za wyprzedzanie ciężarówką? Złamanie zakazu, który zacznie obowiązywać na drogach szybkiego ruchu od 1 lipca 2023 roku, oznacza karę liczoną w tysiącach złotych. A przecież kierowca dostanie jeszcze punkty karne.

PCC-3 po terminie. Kary dla kierowców rosną. Od 1 lipca nawet... 35 mln zł!

Deklaracja PCC-3 złożona po terminie stanowi wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Kary kierujący zatem raczej nie uniknie. W najlepszej opcji będą nią wyłącznie odsetki ustawowe, a w najgorszej grzywna wynosząca prawie 35 mln zł.

Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach? Są takie sytuacje

Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach? To pytanie może się wydawać dziwne. Dziwne jednak nie jest. Bo pieszy rzeczywiście ma duże uprawnienia na drodze. Tyle że te nie są bezgraniczne. Dziś właśnie opowiemy o granicach.

Naklejka ekologiczna za granicą. Wyjeżdżasz? Musisz ją mieć

Naklejka ekologiczna za granicą nie obowiązuje polskich kierowców? Błąd! I to niezwykle kosztowny. Brak zielonej wlepki na przedniej szybie może kosztować kierowcę nawet 10 tys. zł. Tyle że nie tak łatwo ją zdobyć...

Yanosik za darmo? Tak, teraz także radio Yanosik za darmo!

Yanosik to świetnie znana kierowcom aplikacja. Zbiera społeczność ostrzegającą się o zagrożeniach drogowych. Darmowy program ma nową funkcję. Tą jest radio Yanosik. Radio, w którym przemówi Piotr Fronczewski.

Co oznacza znak A-17? To biegnący ludzie czy przejście dla pieszych?

Na znaku A-17 pojawiają się biegnący ludzie? To błędna interpretacja i to poważnie błędna. Ludzie są widoczni, tyle że są to młodzi ludzie. Oznaczenie A-17 pełni rolę podobną do tablicy T-27. Ostrzega przed dziećmi.

Wakacyjne promocje na paliwo 2023. Jakie stacje i jaki rabat?

Wakacyjne promocje na paliwo w 2023 r. ponownie stają się faktem. Nie wszyscy operatorzy się na nie zdecydowali. Ci, którzy jednak ofertę rabatową przygotowali, mają atrakcyjną ofertę dla kierowców. Cena litra paliwa może spaść nawet o 50 groszy.

REKLAMA