REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja samochodu przez internet. Ministerstwo cyfryzacji szykuje zmiany dla kierowców?

rejestracja samochodu przez internet. Ministerstwo cyfryzacji szykuje zmiany dla kierowców?
Rejestracja samochodu przez internet. Ministerstwo cyfryzacji szykuje zmiany dla kierowców?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Minister cyfryzacji chce, aby za 4 lata można było zarejestrować samochód przez internet. Od czego zależy ta zmiana? I czy zapowiedź stanowi tak naprawdę dobry sygnał dla kierowców? Sprawdźmy, jak brzmi odpowiedź na obydwa pytania.

Wicepremier i minister cyfryzacji – Krzysztof Gawkowski zadeklarował w rozmowie z dziennikarzami RMF FM, że chciałby, aby w ciągu 4 lat można było zarejestrować samochód przez internet. To zwiastun dobrych zmian dla kierowców? I tak, i nie.

REKLAMA

Na czym polega rejestracja samochodu przez internet?

Mówienie o rejestracji samochodu przez internet wcale nie jest mówieniem o aspekcie przyszłościowym. Możliwość taka występuje bowiem już dziś. Nie w każdym wydziale komunikacji, ale zawsze. Problem z tym rozwiązaniem jest jednak inny. Bo to tak naprawdę półśrodek. Kierowca co prawda może złożyć wniosek online i przesłać wraz z nim kopię kompletu dokumentów dotyczących pojazdu, na tym jednak rejestracja się nie kończy. Nadal czeka go wizyta w wydziale komunikacji. Urzędnik nie wprowadzi bowiem informacji o rejestracji do systemu np. CEPiK, dopóki nie zobaczy oryginałów dokumentów. Poza tym podczas wizyty kierowca odbierze m.in. tablice rejestracyjne i pozwolenie czasowe. Będzie też wzywany w razie błędów we wniosku.

Jakie wydziały komunikacji pozwalają na rejestrację samochodu przez internet? Takie, które korzystają z Elektronicznej Skrzynki Podawczej Pojazd i Kierowca (ESP PiK). Nie wszystkie mają taką możliwość.

Przeszkody podczas rejestracji auta przez internet

Rejestracja samochodu przez internet i tak oznacza konieczność wizyty w urzędzie. A to dopiero pierwsza z niedogodności. Druga jest taka, że urzędnicy nie spieszą się z odczytywaniem wniosków przesłanych na elektroniczną skrzynkę podawczą. Sprawa nie będzie zatem załatwiona od ręki czy nawet niezwłocznie. Rejestracja pojazdu odwlecze się w czasie i to jest pewne. Całe szczęście to nie oznacza, że kierowca naraża się na karę za naruszenie terminu rejestracji pojazdu. Nie naraża się, bo za moment złożenia wniosku zostanie przyjęty dzień, w którym wniosek trafił na skrzynkę podawczą. Nie dostaną zatem kary dochodzącej nawet do 1000 zł.

Zmiany w rejestracji pojazdów są konieczne

REKLAMA

Minister cyfryzacji – Krzysztof Gawkowski w rozmowie z RMF FM zwrócił uwagę na fakt, że "obecnie czas oczekiwania na rejestrację samochodu w urzędzie powiatowym może trwać nawet 2 – 3 godziny". Czy w świetle tego, że na rozpatrzenie wniosku przesłanego online trzeba czekać kilka dni, nawet 3 godziny są niedogodnością? To raczej wątpliwe. Zwłaszcza w przypadku osoby, która musi zarejestrować pojazd, bo np. wybiera się za granicę, ewentualnie kupiła samochód sprowadzony. Bez nadania numerów rejestracyjnych auto takie nie może być eksploatowane po polskich drogach.

W tym świetle warto zatem zdać sobie sprawę z jednego. Dużo ważniejsze od upowszechniania Elektronicznej Skrzynki Podawczej Pojazd i Kierowca (ESP PiK) w wydziałach komunikacji w całym kraju na przestrzeni 4 lat jest to, aby proces rejestracji auta przez internet przyspieszyć i usprawnić. Bez tego możliwość zgłoszenia zakupu online być może stanie się szersza, nadal będzie czysto pozorna. Nie przyniesie zatem kierowcom kupującym pojazd żadnej ulgi. A nastręczy jedynie kolejnych problemów osobom, które zdecydują się na tę możliwość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA