REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak awaryjnie odpalić silnik na mrozie? Czyli kable, pych lub plak

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
jak awaryjnie odpalić silnik na mrozie, odpalanie silnika na kable, odpalanie silnika na pych, odpalanie silnika na plaka
Jak awaryjnie odpalić silnik na mrozie? Czyli kable, pych lub plak
/
senivpetro
/
freepik.com

REKLAMA

REKLAMA

Mrozy wróciły. A wraz z nimi poranne problemy kierowców z rozruchem silnika. Czy da się coś na nie poradzić? Kierowcy mają trzy niezawodne metody. Odpalają silnik na kable, z pychu lub na plaka. Sprawdźmy, na ile bezpieczne są to sposoby.

Nie trzeba silnych mrozów, aby silnik o poranku odmówił posłuszeństwa. Czasami wystarczy 5 czy 6 stopni Celsjusza na minusie. Powód? Akumulatory w samochodach często nie są zadbane. Kierowcy nie doładowują ich przed sezonem zimowym. Do tego jeżdżą na krótkich dystansach, co nie pozwala na wystarczające doładowanie. I problem gotowy. Jak sobie z nim radzić? Dziś zajrzę do katalogu z napisem oldskul. Oto znane od lat metody.

REKLAMA

Odpalanie silnika za pomocą kabli. Kolejność się liczy!

Idea stojąca za odpalaniem silnika za pomocą kabli jest prosta. Skoro akumulator w samochodzie się rozładował, to trzeba go doładować lub po prostu "pożyczyć" mu nieco prądu z innego pojazdu. Do tego konieczne są jednak przewody, które stworzą obwód przepływu prądu. Podczas podłączania kabli kluczowa jest jednak kolejność i ostrożność.

  • Na początek należy podpiąć czerwony przewód do klemy plusowej sprawnego akumulatora. Drugą końcówkę należy podpiąć do plusa wyładowanej baterii.
  • Następnie czarny przewód należy podpiąć do klemy minusowej sprawnego akumulatora. Drugą końcówkę podpina się nie do klemy minusowej, a masy. To oznacza specjalny punkt lub po prostu jeden z metalowych elementów karoserii.

Co można uszkodzić, odpalając silnik za pomocą kabli?

Podczas wykonywania procedury zalecana jest ostrożność. Szczególnie że kierowca może popełnić co najmniej kilka brzemiennych w skutkach błędów. Przykład? Odwrotne podpięcie biegunów w akumulatorach. To doprowadzi do zwarcia i może trwale uszkodzić obydwie baterie. Poza tym poważnym błędem jest np. zgaszenie silnika w aucie oddającym prąd. To oznacza, że za chwilę kierowcy zostaną z dwiema niesprawnymi bateriami.

Na czym polega odpalanie silnika za pomocą samostartu?

REKLAMA

Rozruch silnika na samostart stosuje się w przypadku, w którym problemy z rozruchem to wynik np. niesprawności układu paliwowego. To metoda na wspomożenie zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej. Samostart jest środkiem o wysokiej zawartości eteru. Jest niezwykle łatwo palny. Podaje się go zatem do układu dolotowego. Jego obecność zainicjuje odpalenie silnika. I czasami do zapłonu nie jest konieczna nawet iskra. Czasami wystarczy sama kompresja w cylindrze.

Samostart należy podać do układu dolotowego, ale już za filtrem. Najlepiej zatem zdjąć z obudowy filtra plastikową rurę doprowadzającą powietrze do komory spalania i tam podać środek. Kluczowe jest to, że przed podjęciem próby rozruchu, należy zabrać dłoń i środek sprzed rury. Poza tym należy uważnie dawkować preparat. Zwłaszcza w dieslu nie należy podawać go w zbyt dużej ilości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Czym jest samostart? To specjalny środek. Choć kierowca może go zastąpić m.in. plakiem, służącym do nabłyszczania plastików w aucie.
  • Czy odpalanie na plaka jest szkodliwe? Dużo zależy od rodzaju silnika i podanej dawki. Jeżeli kierowca chce się już zdecydować na ten sposób, lepiej próbować go w motorze starego typu. W nowoczesnym trudności może nastręczyć dostanie się do dolotu. A jest też i większa ilość osprzętu, którą wybuch może uszkodzić. Zbyt duża dawka z kolei może uszkodzić przepływomierz.
  • Co zamiast plaka do odpalenia silnika na mrozie? Jeżeli kierowca nie ma pod ręką samostartu ani plaka, według legend może użyć również innych środków służących do nabłyszczania plastików w pojeździe.

Odpalanie silnika na pych. Stara metoda, ale czy bezpieczna?

REKLAMA

Opowiadając o tej metodzie awaryjnego rozruchu silnika, trzeba się cofnąć do motoryzacyjnej prehistorii w Polsce. Zasada działania jest tu prosta. Skoro akumulator się wyładował i nie ma siły pchnąć rozrusznika, trzeba jego pracę zastąpić kołami i skrzynią biegów. W jaki sposób? Kierowca przekręca klucz w stacyjce, wrzuca luz, rozpędza auto, wsiada do niego, wciska sprzęgło, wrzuca bieg drugi i powoli zaczyna puszczać sprzęgło. Silnik powinien w takim przypadku "zaskoczyć".

Odpalanie silnika na pych wydaje się złotym środkiem. To taki rodzaj oszukania systemu. Niestety sposób ma też i ciemniejsze strony. Bo podczas tak wykonanego rozruchu silnika mogą się pojawić potężne przeciążenia. Na tyle potężne, że uszkodzą np. napęd rozrządu. Poza tym mogą mieć zgubny wpływ na stan koła dwumasowego czy katalizatora i filtra cząstek stałych. W nowoczesnych autach odpalanie na pych lepiej zatem zostawić w charakterze ciekawych opowiastek z przeszłości.

Na identycznej zasadzie działa także odpalanie silnika na lince holowniczej. Tu napędem staje się inne auto. Ta metoda jest jednak równie groźna, co rozruch na pych.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA