REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lód spadający z ciężarówki. Odszkodowanie jest pewne?

lód spadający z ciężarówki odszkodowanie, lód spadający z ciężarówki
Lód spadający z ciężarówki. Odszkodowanie jest pewne?
imagesbykim
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Lód spadający z ciężarówki może zrobić na karoserii auta prawdziwe spustoszenie. Czy właściciel pojazdu może liczyć na odszkodowanie? Czasami tak, a czasami nie. Dużo zależy od konkretnej sytuacji, ale i zachowania kierującego.

Zima w Polsce zaatakowała po raz kolejny. Towarzyszą jej aktualnie opady śniegu. Śniegu, który spadając na ziemię topnieje i dość szybko zamarza. A to tworzy nie tylko trudne warunki drogowe. Sprzyja także tworzeniu sopli na naczepach ciężarówek. Sopli, które w czasie jazdy mogą spadać na inne samochody...

REKLAMA

Czy kierowca ciężarówki musi odśnieżyć pojazd?

REKLAMA

Czy kierowca ciężarówki przed ruszeniem z miejsca powinien się pozbyć takich sopli? Powinien. Wyraźnie zmuszają go do tego przepisy, a konkretnie art. 66 ust. 1 pkt 1 i 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zapis ten wskazuje na to, że pojazd ma być tak utrzymany, aby nie zagrażał bezpieczeństwu innych uczestników ruchu. Tylko jak niby mają to zrobić? Przecież nikt nie ma długiej na 13 metrów szczotki czy nie jest w stanie dosięgnąć dachu naczepy ustawionego na wysokości blisko 3 metrów. Na wyposażeniu tirów nie znajdują się też np. drabiny.

W związku z powyższym kierowcy naczep nie odśnieżają. Nie zrzucają z nich także lodu. A skutek jest taki, że podczas jazdy za ciężarówką w trasie, pojazd kierowcy może zostać dosłownie ostrzelany lodowymi bombami. To sytuacja groźna dla mienia i niebezpieczna. Uderzenie lodu może oznaczać pogięcie maski lub dachu, ewentualnie uszkodzenie przedniej szyby. Kierowca, widząc spadający lód, może też instynktownie skręcić lub zahamować. To jest w stanie doprowadzić nawet do wypadku.

Lód spadł z ciężarówki i uszkodził auto. Co dalej?

Załóżmy scenariusz, że do sytuacji niebezpiecznej nie doszło. Mimo wszystko lód spadający z ciężarówki uszkodził samochód. Kierowcy należy się odszkodowanie? Oczywiście, że tak. To jasne. Tyle że nie tak łatwo będzie je uzyskać. Tu zadziałać mogą dwa sposoby.

  • Po pierwsze kierowca może pojechać za ciężarówką np. na stację benzynową. Tam powinien wyjaśnić kierowcy, co się stało i poprosić go o spisanie oświadczenia sprawcy. W nim zawarty będzie numer polisy OC. Kierowca zgłosi szkodę, a ubezpieczyciel naprawi auto.
  • Po drugie może się okazać, że kierowca ciężarówki się nie przyzna do winy. Jeżeli kierujący osobówką dysponuje nagraniem np. z pokładowego rejestratora lub świadkami, powinien wezwać na miejsce policję. To ona rozstrzygnie o winie kierującego tirem.

Kierowca ciężarówki musi się liczyć z tym, że gdy na miejscu pojawi się policja, otrzyma też mandat karny. Ten będzie opiewał na kwotę wynoszącą od 1020 do 4000 zł. Kierujący dostanie też 10 punktów karnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lód spadający z ciężarówki. Odszkodowanie nie zawsze jest możliwe

REKLAMA

Obydwie historie kończą się happy endem? Poniekąd tak. Tyle że te scenariusze wcale nie wyczerpują wszystkich możliwości rozwoju wypadków. Bo przecież kierowca ciężarówki może nie przyznać się do winy, a kierowca osobówki może podróżować sam i bez rejestratora. Co w takim przypadku? Może wspomagać się nagraniami np. przydrożnych stacji lub zajazdów. Jeżeli takowego dowodu nie będzie, udowodnienie winy kierującemu ciężarówką stanie się... praktycznie niemożliwe.

Właściciel samochodu osobowego może nadal otrzymać odszkodowanie na naprawę pojazdu. Musi się jednak starać o nie na mocy polisy auto casco. O ile tylko taką wykupił... W razie braku AC pozostaje pokrycie kosztu naprawy z własnej kieszeni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA